Foto: Ieva Lūka/LETA

Piešķirta I invaliditātes grupa. Kādi atvieglojumi ar to pienākas? 0

Kādi atvieglojumi pienākas cilvēkiem ar I invaliditātes grupu? Jautā Rolands K.

Reklāma
Reklāma
Nosauktas desmit bīstamākās valstis Eiropā ceļošanai ar auto. Sarakstā iekļauta arī Latvijā. Kuru vietu tā ieņem?
Kokteilis
Pasaki, kurā datumā esi dzimis, un saņem pārsteidzoši precīzu numerologa izklāstu 3
Ukrainas riskantais mēģinājums, iespējams, atmaksāsies – Putinu gaida kaunpilns pazemojums 75
Lasīt citas ziņas

Personai ar invaliditāti, kurai apdrošināšanas stāžs ir vismaz trīs gadi, piešķir invaliditātes pensiju. Bet, ja stāža, kas dod tiesības uz šo pensiju, nav, var saņemt valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu.

Ir tiesības uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa papildu atvieglojumu 1848 eiro gadā jeb 154 eiro mēnesī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pieejams atbrīvojums no pacientu līdzmaksājuma par medicīnisko rehabilitāciju, plānveida operācijām, laboratoriskiem un diagnosticējošiem izmeklējumiem.

Ja I invaliditātes grupa noteikta psihisko un uzvedības traucējumu dēļ, pieejama arī bezmaksas zoba ekstrakcija.

Valsts apmaksā ģimenes ārsta mājas vizīti.

Dažādi veselības aprūpes pakalpojumu apmaksas atvieglojumi pienākas bijušajiem zemessargiem un karavīriem, kuru invaliditāte vai slimība iegūta, pildot dienesta pienākumus, kā arī Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem.

Gan personai ar I invaliditātes grupu (uzrādot invaliditātes apliecību), gan personai, kas viņu pavada, ir tiesības bez maksas izmantot sabiedrisko transportu pilsētas nozīmes un reģionālās nozīmes maršrutos.

Ja īpašumā ir viens vieglais transportlīdzeklis, kura pilna masa ir līdz 3,5 tonnām, par 40% tiek samazināts apdrošinātāja noteiktās apdrošināšanas (OCTA) prēmijas maksājums.

Tiek nodrošināts atbrīvojums no transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa maksāšanas – ja īpašumā, turējumā vai valdījumā ir viens vieglais automobilis, motocikls, tricikls vai kvadricikls, nodoklis nav jāmaksā.

Ja personai ar I invaliditātes grupu ir apgrūtināta pārvietošanās vai redzes invaliditāte, var saņemt personu ar invaliditāti stāvvietu izmantošanas karti, kas dod tiesības izmantot speciālās stāvvietas.

Reklāma
Reklāma

Atbrīvojums CSDD maksas pakalpojumiem par atļauju piedalīties ceļu satiksmē ar vieglo automobili, kas aprīkots ar speciālu vadību, par tehnisko ekspertīzi pēc automašīnas pārbūves, automašīnas, kas aprīkota ar speciālu vadību, tehnisko apskati, par teorētisko un vadīšanas eksāmenu kārtošanu u.c. (detalizēta informācija CSDD).

Pieejams pabalsts transporta izdevumu kompensēšanai personām, kam apgrūtināta pārvietošanās – 105 eiro (par katru pilnu 6 mēnešu periodu). To var pieprasīt, ja sa- ņemts Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) atzinums par medicīniskajām indikācijām vieglā automobiļa speciālai pielāgošanai un pabalsta saņemšanai transporta izdevumu kompensēšanai (transporta atzinums).

Ja saistībā ar invaliditāti smagu funkcionālu traucējumu dēļ nepieciešama īpaša kopšana un saņemts attiecīgs VDEĀVK atzinums, var pieteikties pabalstam personai ar invaliditāti, kurai nepieciešama kopšana – 213,43 eiro mēnesī (ja invaliditāte kopš bērnības – 413,43 eiro mēnesī).

Personām ar I grupas redzes invaliditāti, kuras nesaņem asistenta pakalpojumu no pašvaldības vai Eiropas Savienības projektu līdzekļiem un nesaņem valsts pabalstu personām ar invaliditāti, kam nepieciešama kopšana, ir tiesības uz pabalstu par asistenta izmantošanu. Pabalsta apmērs par asistenta izmantošanu 10 stundas nedēļā ir 17,07 eiro.

Personai ar I invaliditātes grupu vai viņas aizgādnim piemēro 20 eiro atlaidi elektrības rēķinam, kā arī tiek finansētas elektroenerģijas sistēmas pieslēguma ierīkošanas, atjaunošanas vai jaudas palielināšanas izmaksas mājoklim, kurā persona ar I invaliditātes grupu deklarējusi vai reģistrējusi dzīvesvietu.

Tiek nodrošināta studiju un studējošā kredīta dzēšana, ja pēc kredīta izmaksas uzsākšanas personai piešķirta I vai II invaliditātes grupa.

Ja persona ar I invaliditātes grupu nav algas nodokļa maksātāja, tad, veicot saimniecisko darbību, kuras ieņēmumi gadā nepārsniedz 3000 eiro (ja nenodarbina citus cilvēkus), var veikt samazinātu patentmaksu (ietver iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumu).

Ir iespēja dažādus valsts un pašvaldību muzejus apmeklēt bez maksas vai ar atlaidi – gan pašam, gan pavadošajai personai.

Nav nepieciešama makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību karte, arī licenci piešķir bez maksas vai par samazinātu maksu, kā arī pienākas 15 eiro atvieglojums valsts nodevai par mednieku sezonas kartes izsniegšanu.

Valsts iestādēs ir virkne maksas pakalpojumu, no kuriem ir atbrīvotas personas ar I grupas invaliditāti vai arī maksa ir samazināta. Piemēram, ir atbrīvojums no maksas par tiesas sniegtajiem pakalpojumiem.

Pašvaldības savos saistošajos noteikumos iekļāvušas atvieglojumus atsevišķām nekustamā īpašuma nodokļa maksātāju kategorijām, to skaitā personām ar invaliditāti. Par to precīzāk var noskaidrot konkrētajā pašvaldībā.

Kur noskaidrot interesējošo informāciju

Par pieejamo atbalstu personām ar invaliditāti var interesēties savas pašvaldības sociālajā dienestā, kur izstāstīs gan par valsts, gan pašvaldības nodrošinātiem atbalsta pakalpojumiem, piemēram, iespēju saņemt aprūpes, asistenta vai rehabilitācijas pakalpojumus, par tehnisko palīglīdzekļu saņemšanu un citiem.

Dodoties saņemt kādu maksas pakalpojumu, iestādes kasē vienmēr der apjautāties, vai personām ar invaliditāti pienākas kāda atlaide vai maksas atbrīvojums.

Tiem, kam pieejami un ērti lietot internetu, ir vērts sekot Labklājības ministrijas informācijai mājaslapā: www.lm.gov.lv, sadaļā Nozares politika > Invaliditāte.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.