Foto: LETA

Piešķir gandrīz 117 000 eiro Latgales kongresa simtgades pasākumiem 1

Valdība otrdien akceptēja 116 723 eiro novirzīšanu Latgales kongresa simtgades pasākumiem, aģentūrai BNS apstiprināja premjerministrs Māris Kučinskis (ZZS).

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

“Mēs akceptējām, ka valstij ir jāpiešķir šī summa, un tad Kultūras ministrija (KM) budžeta veidošanas procesā iesniegs un prasīs,” skaidroja Kučinskis.

No 2017. līdz 2021. gadam svinēsim Latvijas simtgadi, un šajā kontekstā nozīmīgu lomu ieņem ar Latgali saistīti notikumi, kuru centrālā ass ir Latgales kongresa simtgades pasākumi ar galvenajiem notikumiem Rēzeknē 2017. gadā no 1. līdz 7. maijam un Daugavpilī 5. maijā. Latgales kongresa simtgades pasākumi ir iecerēti kā vieni no galvenajiem simtgades svinību atklāšanas notikumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kultūras ministre Dace Melbārde: “Latgales kongress bija svarīgs priekšnoteikums ceļā uz Latvijas valsts dibināšanu. Tieši šajā kongresā latgaliešu priekšstāvji nolēma atbalstīt Latvijas autonomiju, uzsverot, ka Latgale ir viens no Latvijas vēsturiskajiem novadiem un latgalieši ar savu reģionāli specifisko kultūras identitāti ir neatņemama Latvijas daļa. Latgales kongresa simtgades pasākumi dos impulsu atzīmēt vēsturiskus notikumus arī 21. gadsimtā un apzināties Latgales un tās cilvēku spēku un potenciālu Latvijas valstiskuma kontekstā.”

Plašākai sabiedrībai līdz šim nav bijusi pieejama izvērsta informācija par Latgales kongresu un tā lomu Latvijas valsts vēsturē, jo šis jautājumus bijis maz pētīts. Pirmais Latgales kongress, kas notika Rēzeknē 1917. gada 26. – 27.aprīlī pēc tā laika skaitīšanas sistēmas (9. – 10.maijā) bija Latgales latviešu pārstāvju sanāksme, kurā apsprieda Latgales pašpārvaldes jautājumus, tostarp jautājumu par Daugavpils, Ludzas un Rēzeknes apriņķu atdalīšanu no Vitebskas guberņas un to pievienošanu Vidzemes un Kurzemes latviešu apdzīvotajai teritorijai. Padziļināta šo vēsturisko procesu izpēte un informācijas komunicēšana dažādām mērķauditorijām atbilstošā un mūsdienīgā veidā ir būtiska Latvijas valstiskuma veidošanās izpratnes sastāvdaļa.

Jau šogad plānoti vairāki notikumi ceļā uz Latgales kongresa simtgadi. Iedibināta Nikodema Rancāna balva izcilu pedagogu godināšanai, Rēzeknes tehnoloģiju akadēmija sadarbībā ar Latgaliešu kultūras biedrību uzsākusi pētniecības darbu virtuālās spēles izveidei bērniem un jauniešiem, lai popularizētu Latgales reģiona dzimtu, skolu, pagastu vēstures spilgtākos notikumus un personības. Gada nogalē Franča Kempa 140 gadu atcerei notiks 9. Starptautiskā latgalistikas konference.

KM uzsver, ka Latgales kongresa simtgades centrālo pasākumu programmas, kas notiks 2017. gada maijā, galvenais vēstījums ir – Latgale vieno. Daudzveidīgu pasākumu ietvaros tiks akcentēta Latgales nozīmība Latvijas valsts izveidošanā un izceltas Latgales vērtības.

Latgales kongresa simtgadei tiek veidota arī īpaša kultūras programma. Kongresa simtgades svinību atklāšanas dienā notiks dievkalpojums Rēzeknes Jēzus sirds katedrālē ar kopīgu svētku gājienu un Latgales kongresa piemiņas vietas atklāšanu. Vienlaicīgi tas būs arī 4. pasaules latgaliešu saiets.

Reklāma
Reklāma

Nozīmīgajam notikumam par godu top arī vairāki jaundarbi. Tā, piemēram, VSIA “Latvijas Koncerti” veido koncertciklu, kas notiks Latvijas novadu koncertzālēs dažādos gadalaikos 2017. un 2018. gadā. Latgales kocertuzvedumu “Latgales zelts” veido Latgales izcelsmes radošā komanda un radoši konsultatīvā padome. Kompozīcijas pamatā ir Latgales unikālās kultūrtelpas izcelšana, sapludinot vienotā mākslinieciskā veselumā katoliciskās tradīcijas un tradicionālo folkloru.

Latgales kongresa simtgades programmā iekļauti vairāki patriotisma stiprinoši pasākumi, piemēram, spēle “Atceries Lāčplēšus. Jaunie Latgales sargi”, Starptautiskais militāro orķestru festivāls un Patriotisko dziesmu festivāls.

Savukārt Daugavpilī plānota Mazākumtautību diena. Tās laikā tiks akcentēts dažādu tautību Latvijas iedzīvotāju devums dažādās jomās, bet jo īpaši uzsverot radošos sasniegumus mākslā, mūzikā, kino, dejā un citās jomās.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.