Anna Andersone
Anna Andersone
Foto – Matīss Markovskis

Pieskārienu anatomija: palīglīdzeklis, lai samīļotu viens otru! 0

Pieskārieni un tuvība starp mīlniekiem parasti uzplaukst, esot kailiem, nakts vidū un aiz aizvērtiem aizkariem? Maldi! Izpētot, kāda ir laimīgas dzīves formula, uzņēmēja Anna Andersone atklājusi, ka mums katram dienā nepieciešami vismaz astoņi apskāvieni. Lai tuvību būtu iespējams īstenot jebkurā laikā un dzīves situācijā, Anna radījusi apģērbu līniju Be–with (latviski – būt kopā) ar īpašām mīļuma kabatiņām.

Reklāma
Reklāma

Klātbūtne – galvenais nosacījums

Pilnīga neveiksme! Eksperti nosaukuši 7 automašīnas, kuras kalpo uz pusi īsāku laiku nekā citas 15
Kokteilis
Valsts policijas šefam Armandam Rukam dienesta romāns: “Es ar šo sievieti dzīvoju kopā!”
Kokteilis
Vai Laura Grēviņa ir Guntara Rača meita? Iesaistītās puses komentējušas skandalozās runas 4
Lasīt citas ziņas

Anna nemitīgi meklē risinājumu dažādām problēmām. Viņa labprāt lasa pētījumus un izzina cilvēka dabu. Pirms trim gadiem sievietes personiskajā dzīvē iestājās krīze. Radās nopietnas problēmas ar veselību, kuru dēļ Anna aizgāja no darba, lai visu uzmanību pievērstu atveseļošanās procesam. Tajā pašā laikā no sava darba aizgāja arī vīrs, un ģimene sešas nedēļas pavadīja pie jūras, atveseļojoties un atjaunojot ģimeniskās saites grūtā dzīves periodā.

“Pie jūras atjēdzos no iepriekšējā ikdienas skrējiena. Tas bija tik vienkārši un skaisti – katru rītu pamosties visiem kopā un bez steigas izbaudīt klātesamības mirkļus. Pusotru mēnesi esot kopā, sadziedēju ne tikai savu veselību, bet arī mūsu ģimenes saites, ko bija skārusi atsvešināšanās. Atkal bijām viens vesels,” atceras Anna.

CITI ŠOBRĪD LASA

Brīvais laiks un jauna lappuse ģimenes dzīvē pamudināja arvien vairāk lasīt un izzināt, kāds ir laimīgas dzīves noslēpums. Viņa izlasīja pasaulē ilgāko un iespaidīgāko pētījumu par cilvēka dzīvi (Hārvarda universitātē 75 gadus ilgā pētījumā dažādos aspektos vētīja cilvēku dzīves kvalitātes nosacījumus. Apjomīgā darba galvenais secinājums – ja cilvēks spēj būvēt ciešas un mīļas attiecības ar tuvākajiem, viņam ir labāks veselības stāvoklis, viņš pelna vairāk un ir kopumā laimīgāks). “Šis pētījums un rezultāts, ka visa mūsu dzīve un tās kvalitāte ir balstīta uz attiecībām, mani ļoti iedvesmoja.”

Klātesamība un tuvums uzlabo attiecības, to Anna atskārta, pavadot sešas nedēļas kopā ar savu ģimeni, tomēr mieru nedeva jautājums, kā veicināt tuvību ikdienā, ja lielāko dienas daļu esam skrējienā starp trim biznesa pusdienām, bērnudārzu un lielveikalu plauktiem. “Mēs varam sadoties rokās, bet tā ir tik maza daļa no visa ķermeņa, kur varam pieskarties savam mīļotajam. Nedzīvojam siltajās zemēs, nemitīgi esam apģērbti, bet kā būtu radīt apģērbu, kas arī mūsu platuma grādos palīdzētu ikdienā vienam otru just neizģērbjoties? Tā dzima pirmās idejas par savu apģērba līniju, par kaut ko jaunu, par pieskārieniem.”

Mīļuma kabatiņas

Foto – Matīss Markovskis

Kad ideja par savu apģērba līniju sāka apaugt ar pirmajām skicēm un radās arvien skaidrāka vīzija, Anna palīgā aicināja modes dizaineri Montu Kairēnu. Abu kopdarbs un pirmie apģērbi tika izmēģināti mājās un testēti uz dzīvesbiedriem. “Vīrs pārradās mājās, apķēra mani, un uzreiz bija tā sajūta, ko izraisa otra pieskāriens, mīļums, uzmanība. Šādas mazas kabatiņas ir palīglīdzeklis, kā samīļot vienam otru. Tas patiešām darbojas,” atceras Be–with izveidotāja.

Biznesa ideja radās pirms trim gadiem vasarā, un, lai gan pirmās skices bija gatavas jau septembrī, apģērba līnija saules gaismu ieraudzīja tikai pēc pusotra gada Valentīndienā. Liela uzmanība tika pievērsta ne tikai kabatiņām, kas palīdzēs valkātājam saņemt pieskārienus, bet arī audumam. Siltajām kleitām tika izvēlēta kokvilna, krekliem – ekoloģiski sertificēts bambuss, bet plānās kleitiņas šūtas no modāla. Anna daudz strādāja, lai apģērbs būtu praktisks, ērts un vienkāršs, arī samērā lēts un lai to varētu atļauties ikviens.

Ideja ir skaidra – apģērbs, kurš ļauj otram pieskarties, bet kā izvēlēties īsto vietu, kur cilvēkam pieskārienu trūkst visvairāk? Tika veikts pētījums, un šoreiz pašai savs.

Reklāma
Reklāma

Vīriešiem ir tikai viena vieta, kur pieskarties?

Anna internetā uzrunāja 250 pārus, kas atbildēja uz pavisam vienkāršu jautājumu: kur jūs vēlētos, lai jūsu mīļotais jums pieskaras? Aptaujāto skaits it kā nav liels, bet pietiekams, lai varētu izdarīt kādus secinājumus. Uzņēmēja saņēma neskaitāmas replikas, ka šādas aptaujas un apģērbs jau būs domāts tikai sievietēm, viņām apskāvienus un mīļumu vajag pārpārēm.

“Viss, ko esmu lasījusi, pierāda, ka vīriešiem mīļumu vajag tikpat, varbūt pat vairāk.”

Annas veiktais pētījums lauza arī citus nepareizus uzskatus un mūsdienu sabiedrībā pastāvošus stereotipus. Izdzirdot aptaujas jautājumu, daudzi steidzās smīkņāt, ka vīriešiem esot tikai viena ķermeņa vieta, kam nepieciešams pieskarties. Jau atkal maldi! No visām iespējamajām ķermeņa vietām dzimumorgāni ierindojās tikai necilajā astotajā vietā.

Apķer mani!

Absolūtais uzvarētājs abiem dzimumiem izrādījās mugura. To kā pirmo vietu, kur viņiem patīk saņemt pieskārienus, atzīmēja 55% no visiem aptaujātajiem. Otrajā vietā palika kakls, trešajā – rokas, ceturtajā – viduklis, vēders un piektajā – gurni. “Vīriešiem neparasti augstā vietā, salīdzinot ar sievietēm, ierindojās galva un mati. Vīriešiem patīk, ka viņiem bužina matus un glāsta seju, tas viņiem ir daudz nozīmīgāk nekā sievietēm,” pētījuma rezultātos dalās uzņēmuma vadītāja.

Anna atzīstas, ka iemeslu, kādēļ mums patīk saņemt pieskārienus mugurai, padziļināti nav pētījusi, bet, viņasprāt, muguras glāsti tik daudziem patīk tāpēc, ka pašam tos sniegt sev ir grūti. “Mēs varam pieskarties rokām, vēderam, bet mugurai ne. Tur savu lomu spēlē arī muguras smadzenes, anatomija. Tā ir vieta, caur kuru var ietekmēt cilvēka pašsajūtu, gan izvadot stresu, gan veicinot labās sajūtas. Tāpēc tā novērtējam muguras masāžas. Tā ir vieta ķermenī, kas stipri ietekmē pašsajūtu,” stāsta Be–with izveidotāja, piebilstot, ka šo jomu labprāt papētītu vairāk.

Mīlestības hormoni un stresa mazināšana

Dažādi pētījumi par fizioloģiju atklāj, ka tuvības laikā izdalās divi hormoni — vazopresīns un oksitocīns. Pirmais aktivizējas dzimumakta laikā, bet oksitocīns jeb mīlestības hormons – tad, kad pieskaramies un viens otru samīļojam.

“Pieskārieni ir maģiska lieta. Tie veicina tuvību, uzticēšanos, palīdz izdalīties arī prieka hormoniem. Vēl svarīgāk par pozitīvajiem hormoniem, kas tiek aktivizēti pieskaršanās laikā, ir tie, kurus glāsti mazina,” uzsver uzņēmēja. Fiziskas saskares laikā no organisma tiek izvadīts kortizols jeb stresa hormons. Apskaušanās nomierina, mazina stresu. Arī pieskārieni sev veicina šā hormona mazināšanos, tāpēc stresa situācijās mēdzam berzēt rokas, pieskarties kaklam, neapzināti veicam darbības, kas palīdz nomierināties, tomēr otra cilvēka pieskāriens ir daudz efektīvāks.

Nozīme ir emocijām, ar kādām pieskāriens tiek nodots. Arī sitiens ir pieskāriens, bet tam ir graujošas sekas. “Pieskārienu valoda ir tā, ko mēs protam no dzimšanas brīža, tikai dzīves laikā īpaši neattīstām,” skaidro Anna.

Cilvēki pieskārienu valodu uztver daudz izjustāk, un bieži vien nav nepieciešami vārdi, lai otrs nolasītu, kāds ziņojums paslēpts pieskārienā. Tā ir komunikācija, kurā nevar samelot.

Ja cilvēks pieskaras ar mīlestību, pozitīvām emocijām, otrs to uztver un tas rada papildu efektu, jo tiek nodotas emocijas. “Ar pieskārienu varam arī paši sevi nomierināt un uzmundrināt, tomēr otrs cilvēks spēj dot papildu ārējo enerģiju. Lasīju, ka Amerikā kāds psiholoģijas doktors pētījis basketbola komandas un sportistu fiziskās saskares, pieskārienu valodas korelāciju ar spēles rezultātiem. Pēc neskaitāmu komandu sezonas analizēšanas neatkarīgi no spēlētāju un treneru sportiskajām dotībām psihologs atklāja, ka komandas, kuru dalībnieki ikdienā viens otram dod pieci, uzsit uzslavas pa plecu un citādā veidā attīsta pieskārienu komunikāciju, sasniedz augstākus rezultātus laukumā,” stāsta Anna.

Līdzīgi kā spēles laukumā, arī dzīvē mums ne vienmēr atrodas pietiekami daudz laika pateikties un verbāli izpaust emocijas, tāpēc pieskāriens un fiziskā tuvība nodod nepieciešamās emocijas ātrāk un saprotamāk.

Neglāsti tālruni, samīļo mammu!

Anna Andersone
Foto – Matīss Markovskis

Tagad Anna papildina un uzlabo pirmo kolekciju, kurā mīļuma kabatiņas paredzētas tieši muguras pieskārieniem. Teju 40 dažādu prototipu ļāvuši atrast pareizu pieeju, kā parūpēties, lai kabatiņas būtu pietiekami noslēptas, nesaldētu apģērba valkātāju un iederētos dizainā. Līdztekus džemperiem, krekliem un kleitām top īpašs prototips, kas paredzēts māmiņām gaidībās.

“Es pati zinu, ka sievietei stāvoklī visu laiku gribas punci apmīļot un glāstīt.

To vēlas tēti, bet negribas vienmēr rādīt vēderu visiem apkārtējiem. Tagad būs slepenās durtiņas, pa kurām pieiet pie mazuļa un viņu pamīļot.”

Liels bija apģērba pieprasījums māmiņām, kuras bērnu baro ar krūti. Pašlaik risinājums vēl ir idejas līmenī. Gaisā virmojot idejas par pirmajiem apģērbiem ar apdruku un citiem papildinājumiem, kas vēl spilgtāk ļaus nolasīt pieskārienu vērtību ikdienā.

Domājot ne tikai par jaunajām mammām, Anna uzsver, ka fiziskas tuvības īpaši pietrūkst senioriem. “Pieskārieni ir nepieciešami veselības uzlabošanai. Tie izvada stresa hormonus, stiprina imūnsistēmu, pazemina asinsspiedienu. Kopš to visu zinu, apzināti pievēršu uzmanību un biežāk samīļoju savu mammu, tēti un omammu. Ikdienā tik bieži glāstām savus viedtelefonus, bet nepažēlosim pieskārienus arī viens otram!”

Pēc neskaitāmajiem pētījumiem – gan lasītajiem, gan pašas veiktajiem – Anna sapratusi, ka viss ģeniālais patiesi ir vienkāršs: dienā vismaz astoņas reizes jāsamīļo savi mīļie, bet pilnai laimei vīram no rīta un vakarā jāiedod pa vienai bučai. Kā secināts kādā pētījumā, vīriešiem tas uzlabojot veselību, bet skūpsti – tas jau ir pavisam cits temats.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.