Kā piešaut tēmēkli ar diviem šāvieniem 0
Piešaut ieroci patiešām var ar divām patronām, lai gan nezināšanas dēļ ir mednieki, kuri mokās stundām, nesaprotot, kā regulējams tēmēklis.
Vadoties pēc profesionāļu norādēm, piešaujot ieroci, ir iespējams ievērojami ietaupīt munīciju, jo laba medību munīcija nemaz nav lēta. Viena piešaude tikai munīcijas ziņā var izmaksāt ap 30 eiro, ja vienkārši šauj mērķī un klikšķina tēmēkļa pogas uz augšu un uz leju!
Zinātne šeit no jauna nav jāatklāj, viss jau sen ir pierādīts, tādēļ pašiem uz savu galvu noteikti nevajadzētu izmēģināt pārbaudi un kļūdies metodi. Tas ir izšķiests laiks un nauda.
Šeit stāsts no dzīves. Reiz šautuvē atnāca kāds vecāks kungs, kam gadījusies ķibele. Viņš kāpis medību tornī, ierocis bijis uz muguras, lūzis trepju spraislis un kungs kritis, uzgāžoties virsū savai karabīnei. Protams, pirmais, kas būtu jādara, – jādodas uz šautuvi, lai pārliecinātos, ka ar optisko tēmēkli viss kārtībā. Vīrs izšauj divas reizes 100 metru distancē uz A4 formāta lapas lieluma mērķi un skumīgi nosaka: “Bēdīgi, ļoti bēdīgi, lapā trāpījumu nav!” Patiesībā viss jau nemaz tik bēdīgi nebija, vienkārši pieredzējušais mednieks tēmēkļa piešaudi sāka no nepareizā gala.
Profesionālie tālšāvēji uzskata, ka tēmēkli var piešaut ar diviem šāvieniem. Trešais šāviens nepieciešams tikai kontrolei. Ar nosacījumu, protams, ka ar optisko tēmēkli viss kārtībā. Ieteikums ir sākt tēmēkli piešaut 50 metru distancē, nevis 100, un šaut nevis mazā mērķītī, bet lielā lapā – vismaz 1×1 metrs. Tā nu arī sanāca minētajam kungam. Šaujot 50 metru distancē lielā mērķī, trāpījums bija lapas pašā augšējā malā – 30 cm no centra. Tad nu darījām kā profesionāļi. Ja 30 cm uz augšu no centra ir 50 metros, tad 100 metros to būs divas reizes vairāk, proti, 60 cm.
Šo skaitli izdala ar tēmēkļa klikšķu (tēmēkļa regulatora viens pagrieziens) skaitu. Šajā gadījumā Leupold optikai viens klikšķis atbilda 0,73 cm. Tā varēja dabūt to, cik klikšķus uz leju tēmēklis jānoregulē. Šo formulu var piemērot, regulējot tēmēkli kā pa vertikālo, tā arī horizontālo asi.
Ir tēmēkļi, kam klikšķus mēra MOA (1 MOA 100 metros ir 2,908 cm) – 1/2, 1/4 vai 1/8 no collas. Eiropā ražotajiem tēmēkļiem tas varētu būt izteikts arī centimetros – 1 klikšķis = 1 cm.
Vairāk par šo tematu lasiet žurnāla “Medības” īpašajā izdevumā “Ieroči”