Foto: Unpict/SHUTTERSTOCK

Piesakām karu nejaukajām putraimu un miltu šņakarētājām 0

Gan jau ne viena vien saimniece ir piedzīvojusi nepatīkamu pārsteigumu, kad, atverot trauku, kurā glabājas milti, putraimi, auzu pārslas, griķi vai cits pārtikas produkts, to saturu neatgriezeniski sabojājuši sviļņi jeb pārtikas kodes.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Svilnim ir četras attīstības stadijas: ola, kāpurs, kūniņa un pieaudzis kukainis – tauriņš. Sliktos darbus tas pastrādā kāpura stadijā, kad intensīvi barojas un miltos, putraimos vai citviet, kur ieperinājies, atstāj savu tīklojumu, kas kalpo kāpuru aizsardzībai.

Taču iekūņoties tie var ne tikai pārtikas produktos, bet arī virtuves skapīšu plauktu stūros, aiz grīdlīstēm, plīts tuvumā, jo patīk siltums (temperatūra virs 20 °C, bet vieta – tumša un sausa).

Pacietīgi gaida labākus laikus

CITI ŠOBRĪD LASA

Tur sviļņi var nogaidīt un iepauzēt savā attīstībā (kūniņas stadijā svilnis var nogaidīt pat 100 dienu, ko tas parasti dara rudenī un ziemā, kad ir auksts), līdz rodas labvēlīgāki apstākļi eksistencei. Tad no kūniņas izšķiļas tauriņš, kas lido, pārojas, bet mātītes pēc tam uz kāda barības substrāta izdēj oliņas.

Pēc divām nedēļām no oliņas izšķiļas mazs kāpurs, kas uzreiz sāk baroties. Ja nelūgtos viesus pamana uzreiz, no tiem var viegli atbrīvoties. Grūtāk ir, ja no pilsētas dzīvokļa dodas uz vasarnīcu vai lauku mājām, jo tad lidoņi var netraucēti saimniekot, meklējot arvien jaunas putraimu un miltu pakas, kur baroties.

Pārtikas kodēs var iedzīvoties, veikalā nopērkot slikti uzglabātus pārtikas produktus (ja ir bojāts iepakojums, tauriņš tajā var iekļūt un iedēt olas), vai arī vasarā, kad lidonim ir aktivitātes periods, tas pa atvērtu logu var ielidot no kaimiņiem jeb migrēt.

Palīdzēs etiķis un slazdiņi

Entomologi iesaka neveidot lielas pārtikas produktu rezerves. Tos visdrošāk glabāt hermētiskos stikla traukos ar aizskrūvējamu vāku, jo sviļņi viegli izgraužas cauri papīra vai polietilēna iepakojumam.

Turklāt stikls ir caurspīdīgs, tāpēc ātrāk var konstatēt ēdelīgā lidoņa uzbrukumu. Ja pārtikas produkta pakā jau redzami kāpuru tīmekļi, labāk pēc iespējas ātrāk atbrīvoties no tās, lai kāpuri neizplatītos tālāk. Tīmekļi nav indīgi, taču lietot uzturā nav patīkami.

Vietu, kur konstatēts svilnis, var rūpīgi nomazgāt ar etiķūdeni. Var arī izmantot speciālus feromonu slazdiņus, kas pievilina šo lidoņu tēviņus. Slazdiņus var iegādāties lielveikalos un saimniecības preču veikalos. Ziemā no pārtikas kodēm ir vieglāk atbrīvoties, jo tad tās nemigrē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.