“Pieredze ir vakardienas nāve! Jāattīsta zināšanas, bet tas, protams, ir grūtāk,” Kļava par šaubām cilvēkos 99
Cilvēku visu mūžu pavada šaubas, kāpēc mēs neuzticamies savām zināšanām vai pieredzei?
Pieredze vienmēr ir vakardienas aprobežotība, mums ir reanimācijā tāds credo “aizmirstiet pieredzi, ir zināšanas”. Pieredze ir vakardienas nāve, ciešanas.
Ja mēs ārstētu ar pieredzi, tad visi kā astoņdesmitajos nomirtu. Sūds ir tā jūsu pieredze, neapvainojaties, tā mazliet ir vajadzīga, bet ir zināšanas,” TV24 raidījumā “Baltās sarunas” diskutē reanimatologs Pēteris Kļava.
Viņš turpina, sakot, ka zināšanas, protams, attīstīt, uzkrāt, iegūt jaunas ir daudz grūtāk nekā pamatot savus dzīves lēmumus uz pieredzi, tāpēc arī evolūcijas laikā atkrīt vājākie, dumjākie.
“Ja mēs uzskatām prātu kā skaitļotāju jeb sešu maņu sensoru, kurā ir paterni, kā viņš skaitļo, bet tas nekad nav ticis tajā superpozīcijā pie tā novērotāja.
Mēs visu laiku atkārtojam savu pieredzi un ļoti lēnām mācāmies, tātad šīs sajūtas mums vienmēr ir aprobežotas, vienmēr ir tā interpretācija, kā mēs interpretējam sajūtas, kas ir labas, kas sliktas, bet tas ir grūti,” ārsts teic.
Viņš šajā tēmā piemin, protams, arī kovidu.
“Šobrīd ir ciešanas, nepareizas nāves, tajā pašā laikā, kad viduslaikos tirgus laukumā cirta rokas zagļiem nost, kāds arī uz to pelnīja, tāpēc visvairāk žēl man ir tās mīļās, neaizsargātās, pieticīgās, pazemīgās tautas daļas Latvijā, kas paklausa likumiem, pacieš, saprot, ir inteliģenti, man gribas uzrunāt šo daļu un viņus atbalstīt!” Kļava saka.