Strādnieki lauksaimniecības uzņēmumos.
Strādnieki lauksaimniecības uzņēmumos.
Foto: Timurs Subhankulovs

“Pieprasīsim zaudējumu segšanu par nenovākto ražu.” Lauksaimniekiem grūtības ar darbaspēku 9

Lauksaimnieku organizācijas rudenī plāno valdībai lūgt atbalstu par darbaspēka trūkuma dēļ nenovākto ražu, aģentūru LETA informēja Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) un Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
Lasīt citas ziņas

Pārstāvji no LLKA un LOSP trešdien, 27.maijā, tikās ar labklājības ministri Ramonu Petraviču (KPV LV) un galvenā uzmanība sarunās tika pievērsta viesstrādnieku nodarbināšanas nepieciešamībai lauksaimniecības nozarē, kā arī skolēnu iespējām vasaras sezonā pieteikties darbiem lauksaimniecībā.

Lai rudenī izaudzētā raža, sevišķi augļkopībā un dārzeņkopībā, tiktu savlaicīgi novākta, nepieciešami cilvēkresursi, norādīja lauksaimnieku pārstāvji.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lauksaimniekiem šobrīd ir bažas, ka paļauties uz nepieciešamo strādnieku skaitu Latvijas ietvaros nevar, līdz ar to jāmeklē risinājumi, lai ražas novākšanā piedalītos arī viesstrādnieki, kuriem motivācija nopelnīt ir lielāka nekā vietējiem Latvijas iedzīvotājiem.

Tomēr Petraviča lauksaimniekus aicināja uzrunāt vispirms bezdarbniekus un maznodrošinātās personas, kuriem tagad ļauts strādāt sezonas darbus, nezaudējot bezdarbnieka vai maznodrošinātā statusu.

Tāpat arī robežu atvēršanas iespējas šobrīd tiek vērtētas piesardzīgi, ņemot vērā Covid-19 izraisīto pandēmiju.

“Valdības pārstāvju nevēlēšanās ieklausīties lauksaimnieku aicinājumā var atstāt negatīvu ietekmi uz Latvijas ekonomikas attīstību nākotnē, jo arī šobrīd lauku darbos tiek aicināti vietējie Latvijas iedzīvotāji, kuru atsaucība ir nepietiekoša, lai nokomplektētu nepieciešamo skaitu.

Viesstrādnieki ir tas kodols, kurš spēj aizstāt vajadzīgās darba rokas un garantē ražas novākšanu. Eiropas Savienības valstis jau šobrīd aicina un jau ir piesaistījušas viesstrādniekus lauku darbiem.

Ja trūkstošā darbaspēka dēļ raža Latvijā netiks novākta, jau vasaras beigās valdībai pieprasīsim nevis vairs viesstrādniekus, bet gan zaudējumu segšanu par nenovākto ražu un negūto peļņu,” pauda LLKA valdes locekle un kooperatīva “Baltijas ogu kompānija” valdes locekle Māra Rudzāte.

Tāpat labklājības ministre tikšanās laikā aicināja lauksaimniecībā iesaistīt skolēnus, kuriem Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) īstenotais vasaras nodarbinātības pasākums 2020.gadā norisināsies divus mēnešus – no 1.jūlija līdz 31.augustam.

Reklāma
Reklāma

Skolēni pasākumam varēs reģistrēties elektroniski. No 10.jūnija reģistrācija sāksies Latgales reģionam, no 11.jūnija – Vidzemes reģionam.

Darbam Rīgas reģionā varēs pieteikties no 12.jūnija, savukārt Kurzemes un Zemgales reģionos reģistrēšanās sāksies 13.jūnijā. Skolēnam ir jāreģistrējas tajā reģionā un novadā, kura teritorijā viņš vēlas strādāt.

Reģistrēties varēs līdz 17.augustam. Sīkāka informācija būs pieejama NVA mājaslapā.

Skolēnu vasaras nodarbināšanas programmā darba devēji saņem dotāciju skolēna algai 50% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas.

Savukārt, skolēna ar invaliditāti mēneša darba algai – valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmērā.

Darba devējam tiek piešķirta dotācija darba vadītāja atalgošanai – 10% apmērā no valstī noteiktās minimālās algas, savukārt, ja nodarbinātais ir bērns ar invaliditāti – 60% apmērā, bet par katru nākamo skolēnu – viena desmitā daļa no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas.

Skolēni, kuri ir iesaistīti pasākumā, tiek apdrošināti pret nelaimes gadījumiem darba vietās.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.