![](https://lastatic.ams3.cdn.digitaloceanspaces.com/2013/10/g1/phellinus_pomaceus2.jpg)
Piepes uz stumbra 0
Pagājušajā gadā apmēram 25 gadus vecai bumbierei uz stumbra bija izaugusi piepe (balta ar brūnu vidu), to noņēmu, bet šogad ir jau vairākas, tikai citā vietā. Koka miza kļuvusi sarkanīga, tā viegli lobās, zari pārklājušies ar sūnu, uz lapām parādījušies spilgti sarkani plankumi, tās birst pirms laika. Augļi ir mazi un to nav daudz.
Ievēroju, ka zem bumbieres augošajām peonijām lapas pilnīgi nobrūnējušas. Ar ko slimo bumbiere un ko ar to darīt? Vai šī infekcija var pāriet uz citiem dārzā augošajiem kokiem, krūmiem, ziemcietēm? Aija Grīsle Tukumā
Latvijas Mikologu biedrības vadītāja un Latvijas Dabas muzeja Izglītības nodaļas vadītāja Diāna Meiere ir pārliecināta, ka uz bumbieres aug kāda no cietpiepēm. Piepes dzīvo koksnē un pārtiek no tās, izraisot trupi. Mizas lobīšanās un sūnas augšana saistīta ar to, ka zari nokalst un kļūst par mājvietu citām sugām. Piepes noņemšana no stumbra, tāpat kādi citi pasākumi vairs nelīdzēs – bojātais koks ar laiku vienalga aizies bojā. Sēne mīt koksnes iekšpusē, un nav tādas metodes, ar kuras palīdzību varētu izārstēt piepes pārņemtus kokus.
Inficēšanās notiek caur stumbra un zaru ievainojumiem, tur nokļūstot piepes sporām. Tās savukārt veidojas auglķermeņos.
Lai novērstu inficēšanos ar piepēm, ir svarīgi vienmēr sekot vispārējam augļkoku veselības stāvoklim, nepieļaut brūču veidošanos (nepieciešams arī balsināt stumbrus un lielāko skeletzaru pamatnes), jo sēņu sporas lido pa gaisu lielā attālumā un var inficēt kokus arī tad, ja dārzā piepes vēl neaug.
Konkrētajā situācijā cietpiepe var apdraudēt bumbieres un radniecīgus kokaugus (ābeles, plūmes), citiem augiem tā nekaitēs. Bumbieri vairs nevar glābt, tā jānozāģē.