Piensaimnieki kūtri ilgtermiņa sadarbībai ar pārstrādi 0
Latvijas piena ražotāji nelabprāt slēdz ilgtermiņa sadarbības līgumus par piena piegādi pārstrādes uzņēmumiem, tā vietā vairāk rūpējoties par lielākiem ienākumiem īstermiņā, atzina Jelgavas rūpnīcas “Latvijas piens” valdes priekšsēdētājs Jānis Vaivods.
“”Latvijas piena” piena iepirkuma politika ir vērsta uz ilgtermiņa attiecību veidošanu ar Latvijas piena ražotājiem. Rūpējoties par lielākiem ienākumiem īstermiņā, Latvijas piena ražotāji nelabprāt slēdz ilgtermiņa sadarbības līgumus. Tāpēc saprotams, ka abpusēji izdevīgas sadarbības izveidošana prasīs ilgāku laiku, bet pamazām izdevies atgūt piena ražotāju uzticību,” teica kompānijas valdes priekšsēdētājs, komentējot uzņēmuma pašreizējās attiecības ar piena piegādātājiem.
Uzņēmuma lielākie piegādātāji ir vietējie piena ražotāji, to skaitā arī bijušie kooperatīva “Trikāta” dalībnieki.
Vaivods arī atzīmēja, ka kompānija līdz šā gada beigām plāno investēt ražošanas apmēru kāpināšanā un tāpēc nākotnē plāno kāpināt arī piena iepirkuma apmērus.
Jau vēstīts, ka kopš pērnā decembra piena iepirkuma cenas pēc divu gadu kritumā sāka augšupeju, kam par iemeslu bija krass pieprasījuma kāpums tirgū saistībā ar jaunu piena pārstrādes uzņēmumu startu Lietuvā un Polijā. Ļīdz ar to šo valstu uzpircēji arī Latvijas zemniekiem maksāja par pienu vairāk un ātrāk, kā dēļ daudzi zemnieki lauza līgumus ar līdzšinējiem pircējiem – vietējiem piena pārstrādes uzņēmumiem. Šā gada maijā piena iepirkuma vidējā cena bija 288,19 eiro par tonnu, tikmēr Eiropas Savienībā vidējais rādītājs ir 320 eiro par tonnu.
Jau vēstīts, ka Vācijas koncerns “Fude + Serrahn Milchprodukte” šogad iegādājies “Latvijas piens” kontrolpaketi no kooperatīva “Latraps”, līdz ar to patlaban rūpnīcas 75,1% daļu pieder “Fude+Serrahn Milchprodukte” meitasuzņēmumam “Eximo Agro-Marketing”, 14,5% – “Latraps”, 8,5% – piensaimnieku kooperatīvam “Dzēse”, bet 1,9% – graudkopības kooperatīvam VAKS.
“Fude+Serrahn Milchprodukte” sagatavojis investīciju plānu “Latvijas piena” attīstībai. Tā realizāciju šogad sāks koncerna pārtikas vairumtirdzniecības uzņēmums Baltijā “Eximo Agro-Marketing”.
Tāpat ziņots, ka finanšu gadā, kas ilga sešus mēnešus – no 2016.gada 1.janvāra līdz 2016.gada 30.jūnijam – “Latvijas piens” strādāja ar 8,906 miljonu eiro apgrozījumu un 3,099 miljonu eiro zaudējumiem. 2015.gadā “Latvijas piena” apgrozījums bija 11,829 miljoni eiro, savukārt kompānijas zaudējumi bija 2,477 miljoni eiro.
“Latvijas Piena” rūpnīca darbu sāka 2012.gadā. Kooperatīva biedru līdzfinansējums ir 1,42 miljoni eiro, kredīts bankās – aptuveni 9,24 miljoni eiro, Eiropas Savienības fondu finansējums – 4,26 miljoni eiro, valsts garantētais atbalsts – 7,11 miljoni eiro.