Piensaimnieki atklātā vēstulē valsts amatpersonām aicina glābt nozari no bankrota 4
Saistībā ar pārprodukciju un iepirkuma cenu kritumu piena nozarē izveidojusies katastrofāla situācija, līdz ar to Latvijas Piensaimnieku centrālā savienība (LPCS) nosūtījusi atklātu vēstuli valsts augstākajām amatpersonām, aicinot nepakļaut ražotājus un pārstrādātājus stagnācijai un masveida bankrotiem.
Kā informēja organizācijas vadītājs Jānis Šolks, vēstulē rosināts izskatīt un atbalstīt vairākus priekšlikumus.
Tajā aicināts pārskatīt Eiropas Savienības (ES) fondu apguves jaunos noteikumus, kur noteikts, ka finansējums nebūs pieejams tiem uzņēmumiem, kuru apgrozījums pārsniedz 200 miljonus eiro vai 750 darbiniekus.
Vēstulē lūgts saglabāt iepriekšējā perioda noteikumus ES fondu apguvē, jo patlaban attiecināmo izmaksu griesti nākamajam periodam līdz 2020.gadam ir noteikti trīs miljoni eiro vienam uzņēmumam septiņu gadu laikā, kamēr iepriekš tie bija septiņi miljoni.
Tāpat iepriekšējā plānošanas perioda līmenī aicināts saglabāt arī publiskā finansējuma apjomu. Noteikumi patlaban paredz, ka no attiecināmajām izmaksām uzņēmums varēs saņemt tikai 40% jeb aptuveni 1,2 miljonus eiro, kamēr iepriekš uzņēmums varēja atgūt vairāk nekā četrus miljonus eiro.
“Tāpat piena nozarei jānosaka prioritārs statuss, saglabājot darbavietas vairāk nekā 40 000 cilvēku. Jāizskata iespēja nepiemērot jēdzienu “saistītie uzņēmumi” atbalsta programmās, lai Eiropas fondu finansējuma piesaistīšana būtu efektīvāka. Tāpat jāveido nacionāla mēroga atbalsta programma ar mērķi palīdzēt jaunu eksporta tirgu apgūšanā, dažādu sertifikātu ieviešanā,” norādīts vēstulē.
LPCS aicina valsts vadītājus ņemt vērā, ka Latvijā aptuveni piektdaļu no lauksaimniecības un pārtikas ražošanas apjoma aizņem piena nozare, tāpēc jānosaka vienādi principi kā ražotājiem, tā pārstrādātājiem, izvairoties diskriminēt kādu no iesaistītajiem posmiem.
Atklātā vēstule jau nosūtīta prezidentam Andrim Bērziņam, Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei ((VL-TB/LNNK), Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai (V), kā arī atbildīgo ministriju – Zemkopības, Ekonomikas un Finanšu – ministriem.
LPCS apvieno 13 piensaimniecības un pārstrādātājus, gada laikā iepērkot un pārstrādājot vairāk nekā 80% Latvijā iegūtā piena. Savienības biedru vidū ir AS “Rīgas piena kombināts”, AS “Valmieras piens”, AS “Tukuma piens”, AS “Rīgas piensaimnieks”, AS “Smiltenes piens”, AS “Cesvaines piens”, AS “Talsu piensaimnieks” un citi.
Kā ziņots, Zemkopības ministrija aprēķinājusi, ka piena iepirkuma cenas kritums maksimumu varētu sasniegt martā, taču pēc tam prognozējams cenas kāpums.
Savukārt piena ražotāji sarežģītajā situācijā šogad var rēķināties ar vairāk nekā 43 miljonu eiro valsts atbalstu, no kuriem ciltsdarbam būs 23,36 miljonu finansējums, 12,38 miljoni būs atbalsts par slaucamām govīm, bet 7,7 miljoni – Eiropas Savienības atbalsts.
Īpaši atbalsta pasākumi piena pārstrādātājiem saistībā ar krīzi nozarē nav paredzēti.