Piens ar augļiem kopā 0
Sākot ar jauno mācību gadu, Eiropas Savienības līdzfinansētās un Latvijas skolās populārās programmas “Skolas piens” un “Augļi skolai” tiks optimizētas, apvienotas vienā projektā un iznākumā – arī bagātīgāk finansētas. Praksē tas nozīmē, ka bezmaksas pienu, kā arī svaigus augļus un dārzeņus trīs reizes nedēļā varēs saņemt ne tikai 1. līdz 9. klases skolēni, bet arī bērnudārzu audzēkņi, turklāt piegādātājiem, ražotājiem un ēdnīcām būs brīvākas rokas piedāvājuma dažādošanā.
Proti, turpmāk programmā drīkstēs piedāvāt ne tikai pienu, kefīru un augļus, bet arī pārstrādātus produktus, piemēram, zupas, augļu kompotus, sulas, jogurtus un sieru, ja vien attiecīgo valstu veselības iestādes šādu produktu klāstu būs apstiprinājušas. Nebūs atļauti produkti ar pievienotu cukuru, sāli un taukvielām, un arī ar piebildi – ja vien šīs piedevas ierobežotā daudzumā nav atļāvušas valstu veselības iestādes.
Dalībvalstis var ne tikai izlemt, kā šo programmu ieviest, piemēram, ietverot tajā tematiskus izglītojošus pasākumus un izraugoties citus lauksaimniecības produktus, bet arī izvēlēties programmas finansēšanai sniegto ES atbalstu papildināt ar savas valsts atbalstu.
Latvijā pagaidām gan vēl nav lemts par to, vai programmā bērniem varētu piedāvāt arī pārstrādātus produktus. Tikmēr Zemkopības ministrijā cer, ka nākamajā mācību gadā gan skolu un pašvaldību, gan produktu ražotāju interese par apvienoto atbalsta programmu būs vismaz tāda pati kā līdz šim. Ir izveidota arī tīmekļvietne www.piensaugliskolai.lv, kurā pieejama informācija par iesaistītajām izglītības iestādēm, produktu ražotājiem, atbalsta pretendentiem u. c. Tāpat tīmekļvietnē publicēs attiecīgu informatīvu un izglītojoša rakstura daudzpusīgu informāciju.
Kopumā apvienotajai programmai jaunajā mācību gadā Brisele piešķīrusi 250 miljonus eiro, no kuriem aptuveni 150 miljoni piešķirti apgādei ar augļiem un dārzeņiem un 100 miljoni – apgādei ar pienu. Lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Fils Hogans atzinis, ka programmas turpināšana un apvienošana ļauj ne tikai piedāvāt miljoniem skolēnu labus produktus, bet arī garantēt noietu attiecīgo valstu lauksaimnieku produkcijai. “Pēdējos gados šāds atbalsts lauksaimniekiem ir kļuvis jo īpaši svarīgs, un finansējuma palielināšana šo atbalstu tikai pastiprinās. Turklāt jaunā programma, apvienojot līdzšinējās skolu piena un dārzeņu programmas, atbilst manis ierosinātajai lauksaimniecības politikas vienkāršošanas prioritātei,” norādījis atbildīgais nozares komisārs.
VIEDOKLIS
Slavē kā “omītes” ēdienu
Rīgas privātās vidusskolas “Klasika” direktore Svetlana Šibko-Šipkovska: “Skolā mācās vairāk nekā 200 skolēnu, tostarp ir arī pirmsskolas izglītības grupiņas, līdz ar to pozitīvi vērtējam faktu, ka arī mazie saņems bezmaksas produktus. Bērni šo papildinājumu ēdienkartē mīļi dēvē par “omītes” ēdienu, jo tā nav mājās ierastā kola un saldumi, bet gan svaigs vietējais labums. Tiesa, dažreiz viņi negrib grauzt burkānus, arī sagrieztie kāposti reizēm jau zaudējuši kraukšķīgumu, bet tad tie tiek atdoti draugam, tā ka nekas neiet zudumā. Labprāt redzētu piedāvājumu, piemēram, arī dārzeņu biezeņus, smūtijus vai kompotus, jo mazajiem mainās piena zobi un viņi vienkārši nevar sakost dārzeņus. Tāpat varētu pieļaut atkāpes janvārī, februārī, kad vietējie pagrabu āboli vairs nav tik labā kvalitātē un aizstāt tos ar apelsīniem vai banāniem. Kopumā programmu vērtējam ļoti labi, esam dalībnieki jau no paša sākuma un noteikti piedalīsimies arī turpmāk.”
UZZIŅA
Piena un augļu programma
Piena programma sāksies no 1. oktobra, augļu/dārzeņu programma – no 1. novembra.
Piena produktu izdale būs porcijās līdz 250 mililitriem. Augļu/dārzeņu izdale būs 100 g porcijās: svaigu augļu (ābolu, bumbieru, dzērveņu), dārzeņu (burkānu, kāļu, kolrābju, kāpostu, ķirbju) vai to asorti porcijas.
Kopš “Skolas piena” starta 2004. gadā līdz 2016. gadam izlietoti 13 ražotāju piegādātie vairāk nekā 24 000 tonnu piena produktu (kefīra, jogurta, piena ar šokolādes piedevām u. c.) 14,3 miljonu eiro vērtībā. Pērn programmā piedalījās 1022 izglītības iestādes un tām tika piegādātas 3372 tonnas produktu.
Programmā “Augļi skolai” pērnajā mācību gadā piedalījās 91% skolu, bērniem izdalot 13 591 824 porcijas augļu un dārzeņu.
Dārzeņu programmā piedalās 24 ES dalībvalstis, piena programmā – 28 dalībvalstis. Pērn ES aptuveni 20 miljoni bērnu saņēma pienu un aptuveni 11,7 miljoni – augļus un dārzeņus.
Lai gan dalība nav obligāta, visas 28 dalībvalstis norādījušas, ka 2017./2018. mācību gadā piedalīsies programmā.