Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Evija Trifanova/LETA

“Pienava wind” iesniedzis tiesā pieteikumu par Tukuma domes lēmumu neatbalstīt vēja parka būvniecību 0

Vēja parka attīstītājs SIA “Pienava wind” iesniedzis pieteikumu Administratīvajā rajona tiesā par Tukuma novada domes lēmumu neakceptēt vēja parka “Pienava” būvniecību Tukuma reģionā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Pieteikumā uzņēmums pamato, ka Tukuma novada dome, pieņemot lēmumu, ir nepareizi interpretējusi vispārējos tiesību principus un nav ņēmusi vērā Vides pārraudzības valsts biroja Ietekmes uz vidi novērtējumu, kas pieļauj 22 vēja turbīnu būvniecību vēja parkā “Pienava”.

Vēja parka izveide atbilst Tukuma novada Attīstības programmai 2015.-2020. gadam, kas paredz atbalstīt alternatīvus enerģijas veidus.

CITI ŠOBRĪD LASA
Arī Tukuma novada teritorijas attīstības plānošanas dokumenti pieļauj vēja parka attīstīšanu izvēlētajā teritorijā.

Veicot Ietekmes uz vidi novērtējumu, tika saņemts pozitīvs apstiprinājums 22 vēja turbīnu būvniecībai Tukuma novadā. Neskatoties uz sagatavoto novērtējumu šī gada 25. martā dome nolēma neakceptēt vēja parka būvniecību.

Uzņēmums ir vērsies tiesā, jo uzskata, ka dome ir nepareizi interpretējusi un piemērojusi vispārējos tiesību principus, tostarp nepamatoti atsaukusies uz Eiropas ainavu konvenciju un Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģiju, kā arī balstījusies uz neprecīziem vai sagrozītiem faktiem par projekta ietekmi uz apkārtējo vidi, tostarp putniem un sikspārņiem, ainavu un cilvēku veselību.

Tā rezultātā Tukuma novada dome ir nepareizi konstatējusi, ka plānotā vēja parka attīstība ir pretrunā ar vides aizsardzības regulējumiem.

Vēja parka attīstītāja SIA “Pienava wind” valdes loceklis Gatis Galviņš: “Plānojot projektu, esam vadījušies pēc bagātīgi uzkrātās pieredzes vairāk kā 20 gadu garumā līdzīgu parku attīstīšanā un esam ievērojuši visas noteiktās vides prasības.

Pēc rūpīgas domes lēmuma izpētes, esam nonākuši pie secinājuma, ka Tukuma novada domei nav pamatotu argumentu pret vēja parka attīstīšanu, tāpēc esam izmantojuši savas likumiskās tiesības un vērsušies tiesā, kur vērtēs šī lēmuma pamatotību.

Atšķirībā no tiem domes deputātiem, kuri balsoja pret projekta attīstību, mēs uzticamies un atzinīgi novērtējam kvalitatīvi veikto ekspertu darbu, ko uzraudzījis Vides pārraudzības valsts birojs.

Paredzētā darbība nepārkāps noteiktās prasības pret īpaši aizsargājamām sugām un neradīs ietekmi uz cilvēka veselību un dzīvību kā savā lēmumā minējusi Tukuma novada dome.

Iespējams, domes pārstāvji nebija līdz galam iepazinušies ar veikto Ietekmes uz vidi izvērtējumu un tajā paustajiem secinājumiem.

Turklāt joprojām nav zināms domē virzītā negatīvā lēmumprojekta autors, kur pretēji tam, Vides pārraudzības valsts biroja atzinuma tapšanā tika iesaistīti desmitiem Latvijā atzītu ekspertu.”

Kā vienu no argumentiem lēmuma neapstiprināšanai dome norāda negatīvo ietekmi uz iedzīvotāju veselību un dzīvību, ko radīs infraskaņas un zemas frekvences skaņas, taču šāds secinājums ir veikts bez faktiska un juridiska pamata, radot nepareizu priekšstatu par iespējamo vēja elektrostaciju (VES) ietekmi.

Reklāma
Reklāma

Pēc Ietekmes uz vides novērtējuma secināts, ka nav paredzama vēja parka nozīmīga un negatīva akustiskā trokšņa ietekme uz cilvēku veselību, jo VES potenciāli var atstāt negatīvu ietekmi uz cilvēku veselību tikai tādā gadījumā, ja apkārtnē esošās apdzīvotās vietas atrodas pārāk tuvu, kā rezultātā tajās ir paaugstināts trokšņa līmenis.

To apstiprina arī nesen veiktā Somijas valdības pasūtītā pētījuma rezultāti par vēja turbīnu radīto infraskaņas ietekmi, arī Dānijā plaši veiktajos nacionāla mēroga pētījumos nav gūts apstiprinājums, ka VES radītais troksnis ietekmētu iedzīvotāju veselību.

Vērtējot turbīnu augstumu, veiktajā Ietekmes uz vidi novērtējumā ir ņemts vērā maksimālais vēja turbīnu augstums, jo, pateicoties tehnoloģiju attīstībai, tās var tikt uzbūvētas augstākas, lai panāktu lielāku vēja elektrostacijas efektivitāti un tā rezultātā iegūtu vairāk atjaunojamās enerģijas.

Jāuzsver, ka Latvijas iedzīvotāji kopumā ir apliecinājuši savu atbalstu vēja enerģijas attīstībai – 2019. gada nogalē veiktais SKDS sabiedrības pētījums norāda, ka 81,9% Latvijas iedzīvotāju atbalsta vēja enerģijas izmantošanu.

“Mēs ticam Latvijas potenciālam vēja enerģijas industrijā un ar šo projektu mēs palīdzētu Latvijai sasniegt izvirzītos enerģētikas un klimata mērķus, tā palielinot atjaunojamo energoresursu īpatsvaru kopējā enerģijas galapatēriņā. Mēs ceram, ka tiks panākts kompromiss, kas apmierinātu iesaistītās puses,” norāda Gatis Galviņš.

Vēja parka “Pienava” izveidei paredzētās investīcijas sasniegtu aptuveni 110 miljonus eiro, un tā būtu līdz šim lielākā privātā investīcija Latvijas enerģētikas sektorā, radot būtiskus ekonomiskos un sociālos ieguvumus pašvaldībai un valstij kopumā.

Vēja parka attīstība sekmētu energoapgādes drošību, konkurences palielināšanu tirgū un elektroenerģijas cenu samazinājumu patērētājiem.

Savukārt Tukuma novada iedzīvotājiem tas nozīmētu jaunu darba vietu izveidi gan būvniecības, gan ekspluatācijas laikā, pašvaldības ceļu infrastruktūras attīstību.

Par Eolus:

“Eolus Vind” ir viens no vadošajiem vēja enerģijas attīstītājiem Ziemeļvalstīs. “Eolus” ir aktīvs visā vērtību ķēdē, sākot no zaļās enerģijas projektu izstrādes līdz vēja ģeneratoru parku celtniecībai un to darbības uzturēšanai. 1990. gadā dibinātais “Eolus Vind” ir uzbūvējis 615 vēja turbīnas ar jaudu virs 1200 MW. “Eolus Vind” ir aptuveni 21 000 akcionāru, un tā akcijas tiek kotētas Nasdaq Stockholm biržā. “Pienava wind” ir SIA “Eolus” meitas uzņēmums.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.