Ivars Bušmanis: Pienācis lēto mobilo telefonu sarunu gals – no Latvijas aizceļojošie paceļ tarifus palicējiem 24
Šķiet, laba vēsts: no nākamā gada 15. jūnija, dodoties ciemos, ceļojumā vai komandējumā uz citu Eiropas Savienības valsti, varēs turpināt brīvi izmantot savu mobilo tālruni, jo sarunu, īsziņu un datu pārraides tarifs arī citur būs tāds pats kā mājās. “Viesos kā mājās” ir viens no galvenajiem ES telekomunikāciju reformas saukļiem un patērētājam pamanāmākais labums. Lai kāda pēdējo padsmit gadu laikā bijusi inflācija, mobilo sakaru tarifs pastāvīgi samazināts. Kurš vairs atceras, ka LMT kā lielu dāvanu 2000. gadā pasniedza ārzemju tarifu pazeminājumu par 63%, pēc kura uz Vāciju varēja piezvanīt par 0,67 eiro minūtē?
Pirms desmit gadiem Eiropas Komisija sāka regulēt viesabonēšanas cenas, nosakot 49 eiro centus par minūti un pakāpeniski to nospiežot līdz 19 centiem. Šogad pie mājas tarifa papildus tiek iekasēti 5 centi, bet no nākamā gada jūnija visā Eiropā jārunā kā mājās. Tāpat par īsziņām – pašlaik plus divi centi un par datiem – plus pieci centi. EK kā regulators tarifus samazina, nosakot vairumtirdzniecības cenas, par kurām mobilais operators norēķinās ar citas valsts operatoru par sarunas minūti vai datu megabaitu.
Taču pēc tam, kad ES dalībvalstu vēstnieki 26. oktobrī vienojās, ka vairumcena sarunai būs četri centi par sarunas minūti, īsziņai viens, bet megabaitam 0,73 centi, kļuva skaidrs, ka pašreizējā telekomunikāciju paradīze nevar pastāvēt. Atšķirība ir tā, ka pašlaik tos piecus centus par minūti operators pieplusē pie mājas tarifa. Bet no 2017. gada 15. jūnija četri centi būs jāiekļauj tajā.
Tajās valstīs, kurās konkurence nospiedusi mobilo sakaru cenas viszemāk, kā pie mums, neizbēgami palielināsies mobilo sakaru abonēšanas cenas un tarifos pazudīs mazie fiksētie datu pārraides apjomi, piemēram, 50 MB. Tieši tāds liktenis jau ir piemeklējis “Bites” un LMT klientus.
Visu laiku Eiropai varējām pateikties par cenu samazinājumu, bet tagad – par padārdzinājumu. LMT pasteidzās un jau no 1. decembra neierobežoto sarunu plānu “Brīvība” attiecina uz Eiropu, bet… palielinot mēnešmaksu par trim eiro. Protams, ka ārpus Latvijas dzīvojošie par tik lētām iespējām varētu tikai sajūsmā noelsties – neierobežotas sarunas un īsziņas par 12,90 eiro mēnesī visā Eiropā! Vinnēs tie, kas daudz ceļo. Precīzāk, uzņēmumi, kuri savus darbiniekus bieži sūta komandējumos. Bet par viņiem maksās tie, kas dzīvo un strādā Latvijā. Palicēji maksās par braucējiem. Vietējie par migrantiem. Turpmāk mājās jāmaksā kā viesos. Pat izvēloties sarunu plānu “Mini” un maksājot divus eiro, faktiski tas ir plāns “Maxi”, jo par katru minūti un par īsziņu papildus jāpiemaksā 12 centi. LMT saviem klientiem izgriež rokas un liek izvēlēties starp diviem tarifu plāniem, kas šeit uz vietas dzīvojošajiem abi ir neizdevīgāki par pašreizējiem.
Šis Eiropas institūciju regulējums samazinās konkurenci, arī peļņu. Tāds mehānisms piespiedīs dažus operatorus palielināt cenas, samazinās produktu dažādību, kā tas jau noticis ar LMT. Tas radīs krāpšanos ar, piemēram, Latvijā pirktām SIM kartēm, kuras reāli izmantos ārzemēs un kuru izmaksas segs Latvijas patērētāji. Šis solis galu galā spiedīs mobilo sakaru operatorus apvienoties (ES valstīs parasti ir divi līdz četri).
Eiropas Komisija gan uzskata, ka telekomunikāciju nozare šo “viesos kā mājās” var atļauties. Mobilo sakaru uzņēmumu kopīgā peļņa ES ir ap četriem miljardiem eiro, un tā nav mazinājusies pēc iepriekšējo ierobežojumu noteikšanas. Arī LMT lepojas ar peļņas palielinājumu, kas arī šogad acīmredzot pārsniegs 20 miljonus. Telekomunikāciju kompānijas peļņas samazinājumu nepieļaus.
Tāpēc telekomunikāciju jomā notiks cenu izlīdzināšanās visā Eiropā – dārgākie kļūs lētāki, lētākie – dārgāki. Vācijā un Spānijā cenas kritīsies, bet Dānijā un Baltijā celsies. Cenu izlīdzināšana pie neizlīdzinātiem ienākumiem un pirktspējas nozīmē, ka Latvijas iedzīvotājiem mobilo sakaru izmaksu īpatsvars ģimenes budžetā augs.