Piena zobus nepieciešams kopt 0
Bērna zobu sakodiens veidojas, kad izšķīlušies visi 20 piena zobi. Kā tie jātīra un vai ir jālabo? Šie jautājumi interesē vecākus.
Mutē mītošās baktērijas barojas no ogļhidrātiem, ko uzņem ar pārtiku, un pārvērš tos skābēs. Tās šķīdina zobu minerālvielas, bojā emalju un rada kariesu.
Piena zobiem ir liela nozīme pastāvīgo zobu attīstībā, tāpēc tie jātīra, tiklīdz mutē parādās pirmā mazā zoba maliņa, jo bojāti piena zobi ir infekcijas risks pastāvīgo zobu aizmetņiem.
Turklāt Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas fakultātes Terapeitiskās stomatoloģijas katedras vadītāja asociētā profesore Anda Brinkmane atgādina, ka piena zobi ir nepieciešami normālai žokļu attīstībai un augšanai, jo tie saglabā vietu pastāvīgajiem zobiem. Ja pirmos zobus pāragri zaudē, mēdz būt komplikācijas, ko dažkārt ir grūti izlabot pat ar ortodontiskām metodēm. Savukārt funkcionāls sakodiens ilgāk saglabā pastāvīgo zobu veselību, bet skaists ārējais veidols palīdz veidoties drošai un pārliecinātai personībai.
Piena zobu veselība un kvalitāte ir svarīga arī tālab, lai bērns iemācītos pareizi runāt un veidot visas skaņas.
Zobu higiēna vēlama reizi pusgadā, sākot jau kopš 2,5 gadu vecuma. Ārsts apskata bērna zobiņus, notīra ar birstīti un zobu pastu, pārklāj ar fluorīda gelu. A. Brinkmane uzsver, ka svarīgākais ir nevis procedūra, bet gan apgūstamās prasmes, jo higiēnists pastāsta un parāda, kā zobi jātīra, un izskaidro, ko vēl var darīt bērna zobu veselības labā. Arī mazulis pierod, ka zobiem nepieciešama kopšana. Nepatiku pret zobārstu vēlāk rada caura, sāpoša zoba labošana.
Kaut gan zobu emaljas agrīnu noārdīšanos nevar pamanīt pat ar diagnostikas palīgierīcēm, bojājums sākas, kad nenotiek normāla minerālvielu apmaiņa zobu emaljā. Agrīnus bojājumus var novērst, regulāri notīrot aplikumu un palielinot fluorīdu koncentrāciju. Zobu pasta ar fluoru ir labākais emaljas stiprinātājs un kariesa profilakses līdzeklis.
– Fluorīdu uzņemšana pēdējo 20 gadu laikā arvien pārliecinošāk tiek pierādīta kā visefektīvākā. Turklāt ir apstiprinājies, ka, lietojot fluorīdus saturošu zobu pastu divas reizes dienā, kariesa intensitāte nepieaug, ja ēd viegli sagremojamus ogļhidrātus līdz pat piecām reizēm dienā, – apgalvo profesore.