Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Timurs Subhankulovs

Kvotu atcelšana atbrīvos gan piena ražošanas apjomus, gan nositīs cenu 4

Pēc piena kvotu atcelšanas no 1. aprīļa saražotā piena apjomi augs un paredzams, ka ražotājiem būs jārēķinās ar lielākām cenu svārstībām.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
RAKSTA REDAKTORS
“No kaut kā diemžēl jāatsakās.” “Swedbank” bankomātos vairs nav pieejams viens pakalpojums 58
Lasīt citas ziņas

Pēc kvotu brīvlaišanas piena pārstrādes uzņēmumi būs gatavi iepirkt tik daudz piena, cik produkcijas būs gatavi pārdot eksporta tirgos, neslēpj Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks. Pēc viņa izteiktajām pro­gnozēm, saražotā piena apjomi pieaugs par vairāk nekā 10%. Tas gan nenotiks vienā dienā, bet pakāpeniski.

Zemkopības ministrija (ZM) prognozē, ka līdz 2020. gadam piena izslaukums pieaugs par 30% un līdz ar to attiecīgi par 30% pieaugs arī kopējais saražotā piena apjoms. “Visi gatavojas strādāt brīvajā tirgū. Piena apjomi pieaugs, arī sezonalitāte šo procesu ietekmē. Daudzi lopkopji govīm dos vairāk barības, līdz ar to piena būs vairāk. Vieglāk būs dzīvot tiem ražotājiem, kas domājuši par optimizāciju un modernizāciju. Skaidrs, ka pilnīgi brīva tirgus apstākļos, pieaugot konkurencei, kāds no tiem, kas neefektīvi strādās, var neizturēt konkurenci,” prāto Jānis Šolks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zemniekiem vislielākās rūpes šobrīd sagādā soda nauda, kas būs jāmaksā par kvotu pārsniegšanu. “Kur zemnieks var dabūt tādu naudu 45 dienu laikā, ja šobrīd par pienu maksā aptuveni 21 centu/kg, bet soda nauda ir 27,8 centi/kg? Kad piedalies Eiropas projektos, zemniekam ir prasība kāpināt izslaukumus un apjomus un tie ir jāpilda. Ja tos nepilda, tad nauda ir jāatmaksā. Es piedalījos projektos, nopirku traktoru, uzcēlu jaunu kūti un te ir rezultāts!” neslēptu sašutumu pauž Artis Fetlers, z/s “Ābolkalni” saimnieks.

Šobrīd pārstrādes uzņēmumi aktīvi strādā pie jauniem eksporta tirgiem, procesā ir Ķīnas tirgus apgūšana, noris darbs citu valstu tirgos, bet pagaidām nevar likt lielas cerības uz lieliem apjomiem. “Zināms, ka piena apjoms pieaugs, bet vai visu varēsim apēst? Pārstrādes uzņēmumi ir gatavi pārstrādāt vairāk piena, jautājums – kam saražoto pārdot?” vaicā Jānis Šolks.

Jāatgādina, ka viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem “Food Union” iepriekš neslēpa, ka, paveroties iespējām ieiet jaunos tirgos un tuvojoties piena kvotu sistēmas atcelšanai, uzņēmums ir ieinteresēts palielināt svaigpiena iepirkumu tieši no vidējiem un lieliem zemniekiem. Tas nozīmē, ka mazajiem piena piegādātājiem būs stingri vien jādomā, kur likt saražoto. Arī Zemkopības ministrijas (ZM) ekspertu teiktais liecina – pēc piena kvotu atcelšanas labākās tirgus pozīcijas iegūs tie ražotāji, kas ražos pietiekami lielu piena apjomu ar konkurētspējīgām izmaksām.

Zemnieku kooperatīviem piederošā SIA “Latvijas piens” valdes priekšsēdētāja Anita Skudra atklāj, ka uzņēmumam nav problēmu iepirkt un pārstrādāt vairāk piena, jo visas jaudas pašlaik nav noslogotas, bet ir viens nosacījums – industriālajiem produktiem jābūt “daudzmaz normālai cenai” – proti, vājpiena koncentrātam tas nozīmē 2 eiro/kg. Salīdzinājumam – šonedēļ cena bija 1,78 eiro/kg, laikā ap Ziemassvētkiem – 1,25 eiro/kg. Tieši šonedēļ Eiropas piena tirgus reaģējis asi un praktiski apstājies, arī cenas neviens nenosauc. Eksperti to saista ar gaidāmo kvotu atcelšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.