Foto – Shutterstock

Piena sēnīte – ne tikai sieviešu kaite. Kā to ārstē? 0

Piena sēnītes nepatīkamo klātesamību vismaz reizi dzīvē nākas izjust lielākajai daļai sieviešu. Par soļiem, kas jāsper piena sēnes profilaksei un ārstēšanai, stāsta „BENU Aptieka” farmaceite Jūlija Krasnova.

Reklāma
Reklāma

Kas ir piena sēne?

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Piena sēnīte jeb vaginālā kandidoze ir izplatīta saslimšana, kas kaut reizi mūžā skārusi gandrīz katru sievieti, radot nepatīkamas sajūtas un pārdzīvojumus. Parasti vaginālā kandidoze izpaužas kā balti izdalījumi no maksts, nieze, dedzināšana, kopēja diskomforta sajūta. Infekcijas skartā zona ir sarkana un iekaisusi, urinēšana, kā arī dzimumakts var būt sāpīgi. Vaginālā kandidoze skar vairāk nekā 75% sieviešu visā pasaulē. Diemžēl pusē no gadījumiem pēc ārstēšanas piena sēnīte mēdz atkārtoties. Apmēram 5% sieviešu ir sastopama hroniska slimības norise (četri un vairāk saasinājumu gadā).

Visbiežāk vaginālo kandidozi izraisa sēnīte Candida albicans. Piena sēnīte Candida sporas formā atrodama ikviena vesela organisma makstī, taisnajā zarnā, un tā veido arī daļu no mutes floras. Maksts bakteriālo floru veido galvenokārt pienskābās baktērijas. Tomēr, ņemot vērā maksts novietojumu un bioloģisko funkciju, tajā var iekļūt un palikt kuņģa zarnu flora. Bez pienskābām baktērijām makstī atrodas arī daudzi citi mikroorganismi, kas parasti nerada sūdzības un simptomus. Tomēr noteiktos apstākļos tie var izraisīt infekciju. Kā paskaidro BENU aptieku farmaceite Jūlija Krasnova, piena sēnītes rašanos var ietekmēt dzīvesveids (stress, imunitātes pavājināšanas), ikdienas ieradumi (ciešas biksītes, sintētiska apakšveļa, ilgstoši nemainītas ikdienas higiēniskās paketes, ilgstoša uzturēšanas slapjā peldkostīmā), medikamenti (antibiotikas, trankvilizatori, miega līdzekļi, atsevišķos gadījumos arī hormonālā kontracepcija).
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.