Foto: LETA

Piena pārstrādes līderis uzmilst 0

Latvijas lielākā piena produktu ražotāja AS “Food Union” īpašnieks “Meridian Capital” NVS fonds vakar paziņoja par ceturtā lielākā piena pārstrādes uzņēmuma AS “Rīgas piensaimnieks” pirkumu. Nozares eksperti konsolidāciju vērtē pretrunīgi. No viena skatpunkta raugoties, apvienotais uzņēmums būs konkurētspējīgāks, tostarp eksporta tirgos. Savukārt monopola veidošanās piena iepirkšanā un produktu ražošanā atstāj mazākas izvēles iespējas piena ražotājiem un samazina izvēli arī pircējam.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

“Rīgas piensaimnieka” īpašnieku maiņa ir loģiska tāpēc, ka uzņēmums kopš 2015. gada pieder riska kapitāla fonda “Darby Private Equity” filiālei. Riska kapitālisti parasti iegulda naudu pelnošos uzņēmumos ar izaugsmes potenciālu un tos pēc pieciem gadiem pārdod. Arī “Food Union” vadītājs Andrejs Beshmeļņickis 2011. gadā intervijā laikrakstam “Latvijas Avīze” stāstīja par līdzšinējo darbības pieredzi Krievijā, kur 5 – 7 gadu laikā viņa vadītais “Unimilk” ieguva vadošās pozīcijas daudzās produktu grupās un vēlāk tika pārdots vienam no pasaules vadošajiem ražotājiem “Danone”. Līdzīga stratēģija esot iecerēta arī Latvijā. Tas nozīmē, ka nākamajā gadā vai dažus gadus vēlāk “Food Union”, visticamāk, būs jauni īpašnieki.

Kā iecerētais pirkums, kura summu darījuma veicēji neizpaudīs, ietekmēs Latvijas piena nozari un pircējus? Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks teic, ka piena pārstrādē notiek ilgi gaidītā konsolidācija. Tā likšot arī citiem nozares spēlētājiem darboties efektīvāk. Latvija aptuveni 50% no ražotā un pārstrādātā piena pārdod citās valstīs, apvienotais uzņēmums būšot konkurētspējīgāks un piena ražotājiem būšot stabilāks sadarbības partneris. J. Šolks pieļauj, ka atsevišķi “Rīgas piensaimnieka” produkti varētu būt interesanti arī Ķīnas tirgum, kur “Food Union” ir saņēmis eksporta atļauju un izveidojis labu sadarbību. Uz jautājumu, ko pēc pirkuma iegūs pircējs, AS “Rīgas piena kombināts” valdes priekšsēdētājs Normunds Staņevičs atbild – būs konkurētspējīgāki produkti, un uzņēmums būs mazāk atkarīgs no cenu svārstībām pasaulē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Citu lielo pārstrādes uzņēmumu pārstāvji vakar nebija gatavi komentēt iecerēto darījumu.

Darījuma dalībniekiem ir liels īpatsvars pārstrādātā piena daudzumā, tāpēc darījums ir jāizvērtē Konkurences padomei (KP). Šīs iestādes preses sekretāre Inita Kabanova apstiprināja, ka 28. maijā ir saņemts ziņojums par apvienošanos. Tā atbilstība Ministru kabineta noteikumiem ir jāizvērtē piecu darba dienu laikā. Tad KP viena mēneša laikā ir jādod atzinums par apvienošanās ietekmi uz nozari un produktu tirgu. Likums atļauj šo termiņu pagarināt līdz četriem mēnešiem. “Šī būs sarežģīta lieta tāpēc, ka apvienojas lieli uzņēmumi un ir jāvērtē to ietekme uz pircējiem un konkurentiem,” tā I. Kabanova.

Savukārt LPKS ‘Straupe” valdes priekšsēdētājs Imants Balodis brīdināja, ka monopolista veidošanās piena pārstrādē samazinās piena ražotāja izvēles iespēju, monopolists varēs diktēt piena iepirkuma cenu. Pēc apvienošanās “Food Union” varētu iepirkt aptuveni 40% no Latvijā ražotā piena, lēš eksperti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.