Piena pakas efekts: kāpēc pēc nama siltināšanas var parādīties pelējums 9
Iepriekšējās ilustrācijas atsaukums: iepriekš pie šī raksta bija attēls, kurā redzama māja Darba ielā 19a, Talsos. Šīs mājas fotogrāfija neattiecās uz rakstā minēto problēmu.
Pērn renovēja mūsu māju – jauni logi, radiatori utt. Dzīvoklis ir pēdējā, ceturtajā, stāvā, turklāt pie gala sienas. Šī siena ir auksta, pelēja jau pirms siltināšanas, bet tagad vēl vairāk. Ar kādiem līdzekļiem vai materiāliem to apstrādāt un kā to darīt? AINA VENTSPILĪ
Vai esat pamanījuši, ka no ledusskapja (+5 °C) izņemta piena paka pēkšņi vairāk vai mazāk noraso? Tādējādi kondensējas gaisa mitrums – tīrā fizika, ko, iespējams, vidusskolā māca!
Ja relatīvais gaisa mitrums ir 70%, bet virsmas temperatūra zemāka par +13 °C, šis process notiek arī dzīvoklī. Sienas atdziest vēl vairāk, kondensēšanās norit vēl straujāk, un pelējuma sēnes ir klāt. Ar visām izrietošajām sekām, ieskaitot dažādas alerģijas un citas saslimšanas.
Patiesībā šī ir tipiska situācija, kad siltināšana, hermetizēšana, blīvēšana un citas darbības, kas tagad ir modē energoresursu taupības nolūkos, mājoklī izjauc dabisko gaisa apmaiņu, tāpēc veidojas pilnīgi citāds mikroklimats, telpās dominē gan iemītnieku izdalītais, gan sadzīvē radītais mitrums.
Ar pelējumu cīnīties ir visai bezjēdzīgi. Protams, ir dažādi vairāk vai mazāk agresīvi preparāti, kas sēnes spēj iznīcināt, bet lielākoties – tikai iedzīt pagrīdē, kur tās pacietīgi gaida, līdz atkal nobriedīs revolucionārā situācija. Piemēram, kompānija “Vincents Polyline” par pāris vai trim eiro litrā piedāvā Fungi. Ar lielo sareni apstrādā virsmu, stundu nogaida, tad kārtīgi nomazgā, un tā vairākas reizes, līdz it kā miers mājās. Vienīgā piebilde – vēlams darboties labi vēdināmās telpās! Protams, šis sastāvs, visticamāk, nav dzīvības eliksīrs, regulāri piesūcināt ar to sienas nav prāta darbs arī pašu veselības dēļ. Pietiek ar vienu reizi, kad likvidēts cēlonis.