Piena nozare Latvijā uz sabrukšanas robežas? Šolks atklāj, vai piena pārstrādātāji strādā zem pašizmaksas 0
Vai piena pārstrādātāji strādā zem pašizmaksas?
“Bija situācijas, kad strādājam zem pašizmaksas, saņēmām valsts atbalstu 3 miljonu eiro vērtībā, tas bija pēckovida laikā, bet kopumā runājot, ka strādāt pašizmaksas vai zem tās līmenī ilgi neviens nevar. Nozare kopumā ir stabila, tāpēc pateikt, ka šobrīd kāds strādā uz pašizmaksas robežas, nebūtu īsti korekti, neskatoties uz to, ka varētu būt krietni labāk,” TV24 raidījumā “Dienas personība” izsakās Jānis Šolks, Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs.
Viņš min veidus, kā piena cenas varētu samazināt, bet atzīst, ka par to tiek runāts 10 gadus jau, bet uzlabojumu nav.
Jau ziņots, ka Latvijā patēriņa cenas šogad oktobrī salīdzinājumā ar septembri pieauga par 0,2%, bet gada laikā – šogad oktobrī salīdzinājumā ar 2023.gada oktobri – palielinājās par 2%, kamēr mēnesi iepriekš gada inflācija bija 1,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 5,5%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu šajā grupā bija svaigiem dārzeņiem (+24%) un svaigiem augļiem (+10,3%). Dārgāka bija arī šokolāde (+18,2%), piens (+10,2%), mājputnu gaļa (+6,8%), sviests (+18,1%), žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa (+3,3%), maize (+2,9%), piena produkti (+5,1%), olīveļļa (+25,8%), kā arī augļu un dārzeņu sulas (+14,3%). Gada laikā cenas kāpa arī kafijai (+4,2%), konditorejas izstrādājumiem (+4,1%), sieram un biezpienam (+3%), konservētām vai pārstrādātām zivīm un jūras velšu izstrādājumiem (+10,3%). Savukārt cenas samazinājās cukuram (-25,6%), kā arī miltiem un citiem graudaugiem (-8,5%).