Pienā muti nomazgāju. Par pareizu sejas kopšanu 0
Vakarā jānoskalo putekļi, netīrumi, sviedri, dekoratīvā kosmētika, no rīta – sviedri un liekie tauki. Tikai tad āda var brīvi elpot, atjaunoties un uzņemt lietoto krēmu, masku un citu kopjošo līdzekļu vērtīgās sastāvdaļas. Tautasdziesmās māca muti mazgāt rīta rasā un pienā, bet kosmetologi mēdz brīdināt par ūdens sausinošo ietekmi. Kā seju vislabāk tīrīt, lai tā būtu vesela un skaista?
Ja āda ir tīra, rodas patīkama sajūta, taču pārāk cītīga mazgāšanās var nodarīt ļaunumu. Uz tās mīt neskaitāmi mikroorganismi, kas veido dabisko mikrofloru, kuru, kopjot seju pārāk cītīgi, varam izjaukt. Tad vājinās ādas aizsargspējas, tā kļūst uzņēmīga pret iekaisumu un infekcijām, uzsver dermatoloģe Linda Kapteine.
Biežāk par divām reizēm dienā šo kopjošo procedūru nevajadzētu veikt pat tad, ja seja ir taukaina un spīd jau neilgu laiku pēc mazgāšanas. Pretējā gadījumā pastāv iespēja iznīcināt ādas aizsargbarjeru, ko nodrošina tā sauktais hidrolipīdu jeb ūdens un tauku slānītis, kas pasargā no nevēlamu mikroorganismu nodarīta kaitējuma.
Pēc īsāka vai garāka laika tas atjaunojas, taču, pieļaujot kopšanas kļūdas pastāvīgi, pat taukaina, nepatīkami spīdīga seja ar laiku var zaudēt mitrumu.
Ādu – neatkarīgi no tās īpatnībām – nepieciešams nodrošināt ar valgmi un lieki neattaukot, lai tā ilgāk saglabātu elastību un nenovecotu. Mazgājoties pārāk bieži, rodas lielāka vajadzība lietot mitrinošu krēmu, mēdz rasties pastiprināts jutīgums un alerģiska reakcija.
Tīrīšanas līdzekli katrs var izvēlēties pēc savas gaumes – ziepes, putas, želeju, emulsiju vai pieniņu, taču ir būtiski, lai tas atbilstu ādas īpatnībām. Taukainai ādai svarīgi noņemt liekos taukus, lai tie nenosprostotu poras, kā arī aizkavētu pārlieku sekrēta izdalīšanos, tādēļ jāizmanto speciāli līdzekļi, kas šķīdina taukus un dezinficē ādu. Tos ieteicams lietot īslaicīgi un tikai problemātiskajās vietās. Citādi tā ar laiku var izžūt vai otrādi – kļūt vēl taukaināka, jo kairinātie dziedzerīši nereti sāk ražot sekrētu vēl bagātīgāk.
Kopjot sausu ādu, jāsaudzē jau tā niecīgais tauku aizsargslānītis, lai tā neizžūtu vēl vairāk. Jutīgai sejai nepieciešami saudzīgāki attīrīšanas līdzekļi, piemēram, maigi losjoni. Turklāt vienmēr jāņem vērā ādas stāvoklis konkrētajā brīdī – vai tā nav sakairināta, pārsauļota, iekaisusi.
Ūdens
Daļa speciālistu iesaka mazgāt seju ar losjonu, taču daudziem tas šķiet nepieņemami, jo tas nespēj sniegt svaiguma sajūtu. Linda Kapteine gan uzskata, ka galvenais tīrīšanas līdzeklis tomēr ir ūdens, ar ko bieži vien arī pietiek. Pat lietojot kosmētiskus attīrošus līdzekļus, piemēram, pieniņu, želeju vai putas, nav iespējams iztikt bez to noskalošanas. No saskarsmes ar ūdeni vēlams izvairīties tikai gadījumā, kad āda zaudējusi aizsargspējas un sasirgusi.
Tiesa, tai var nepatikt dzelzs vai citu ūdens sastāvā bagātīgi ietilpstošu minerālvielu, kā arī hlora piejaukums.
Seja mazāk priecāsies par cietu krāna, bet būs pateicīga par istabas temperatūras mīkstu avota ūdeni. Ja ir laba veselība, skaistumu uzlabos auksta veldzējoša šalts, kas veicina asinsriti un liek vaigos parādīties sārtumam.
Lai trenētu asinsvadus, pārmaiņus var mazgāties ar aukstu un siltu ūdeni. Lielisks tīrīšanas līdzeklis un ādas tonusa uzlabotājs ir ledus gabaliņš. Šim nolūkam var sasaldēt piparmētru, kliņģerīšu vai kumelīšu tēju. Taukainai ādai vispiemērotākā – melnā tēja.
Pieniņš un losjons
Pieniņš ir lieliski piemērots pūderkrēma un citas dekoratīvās kosmētikas noņemšanai. Ja to nelieto, bez šī līdzekļa var iztikt.
Kad seja nomazgāta ar ziepēm, pieniņu vai citu līdzekli, kas attīra netīrumu nosprostotās poras, lieto losjonu vai toniku, kam vienlaikus piemīt tonizējoša iedarbība. Tādējādi āda tiek mitrināta un atjaunots tās dabiskais pH līmenis jeb skābenums, tādēļ to vairs nevajag mazgāt ar ūdeni.
Ar losjonu vai toniku ieteicams notīrīt seju no rīta pirms dienas krēma uzklāšanas.
Alkoholu saturošam līdzeklim piemīt dezinficējoša un sausinoša ietekme, tādēļ tas nereti nepieciešams taukainas ādas kopšanai, taču velti cerēt, ka tas spēs kavēt tauku dziedzeru darbību. Šim nolūkam jālieto ozola mizas vai sunīšu uzlējums, kā arī tanīnu vai kamparspirtu saturoši losjoni.
Tīrīšanas līdzeklis ar augstu spirta saturu (vairāk par 15 procentiem) nav paredzēts izmantošanai ikdienā.
Pinņu vai cita ādas iekaisuma gadījumā dažkārt labi palīdz pēc ārsta receptes aptiekā pagatavots losjons, kas satur borskābes šķīdumu, glicerīnu, antibiotikas, cinku, talku, sēru, kā arī citas dezinficējošas un ārstnieciskas vielas.
Iekaisušu ādu var dziedēt ar kliņģerīšu tinktūru, taču tik ilgi, kamēr tiek novērsta problēma, jo arī tinktūras sastāvā ietilpst sausinošais spirts.
Ziepes un želeja
Ziepes parasti iesaka lietot taukainai ādai, taču – tikai vienreiz dienā vai arī katru otro dienu pēc lielākas fiziskas slodzes.
Ādas pH ir 4,5–5, tātad tai nepieciešama skābena vide, taču lielākajai daļai ziepju, izņemot bērniem domātās, kuras ir neitrālas (pH 7), tas pārsniedz 9. Mazgājoties ar sārmainām ziepēm, āda kļūst sārmaina un zaudē aizsardzības spējas pret nelabvēlīgu apkārtējās vides ietekmi.
Tiem, kam šķiet, ka seja bez ziepju lietošanas nebūs tīra, noder īpaši šim nolūkam pielāgoti produkti ar atbilstošu pH līmeni. Tikai jāpievērš uzmanība, kādam ādas tipam tie paredzēti.
Nepiemērots sejas kopšanas līdzeklis ir antibakteriālas ziepes, jo tās iznīcina ne tikai kaitīgās, bet arī nepieciešamās baktērijas, paverot iespēju nevēlamu mikroorganismu attīstībai.
Želejas tāpat parasti paredzētas taukainas ādas kopšanai, jo izšķīdina ne tikai hidrolipīdu slānīti, bet arī raga šūnas saistošos lipīdus – tauciņus un tiem līdzīgas vielas. Dziļi attīrošās paredzētas uzklāšanai ne biežāk kā reizi nedēļā, lai notīrītu sabiezējumus, melnos punktiņus un padarītu ādu gludāku.
Svarīgi * Pēdējā laikā pieejami jauni tīrīšanas līdzekļi – tā sauktie micellārie ūdeņi, ar kuru palīdzību var viegli atbrīvoties pat no visbiezākās grima kārtas. Tie satur sīkas daļiņas – micellas, kas uzsūc nevēlamos mikrobus, atmirušās šūnas un kosmētikas paliekas. * Līdzekļi divi vienā, kuros apvienots pieniņš un losjons, ir piemēroti ceļojumā, taču lietošanai ikdienā šos produktus labāk iegādāties atsevišķi. * Mitrās salvetes nav paredzētas regulārai izmantošanai. Tās satur specifisku šķidrumu un konservantus, lai uzturētu mitrumu arī pēc paciņas atvēršanas, tāpat smaržvielas, tādēļ var izraisīt alerģisku reakciju. * Seja jātīra, ievērojot kosmētiskās līnijas, ar apļveida kustībām virzoties uz tās malām, ausu virzienā. Nedrīkst piemirst atbrīvot no sārņiem arī kaklu un dekoltē zonu. * Sevišķi svarīgi ir noņemt dekoratīvo kosmētiku no acu plakstiņiem. Tas darāms ar speciāli tam paredzētu maigāka sastāva līdzekli. Ļaujoties slinkumam un atstājot to pa nakti, āda ar laiku var kļūt pastiprināti jutīga. * Tīrītājus nevajadzētu lietot pēc principa: jo vairāk, jo labāk, kā arī turēt uz sejas pārāk ilgi. To sastāvā ir spēcīgas iedarbības vielas, kas var kairināt ādu, it īpaši, ja tā ir jutīga. * Ja pēc ādas tīrīšanas rodas apsārtums, kairinoša un velkoša sajūta, tas liecina, ka tā zaudējusi mitrumu un jālieto mitrinošs krēms. Turpmāk jāizvēlas maigāks, vairāk barojošs mazgāšanas līdzeklis.
|