Foto – Shutterstock

Piena cena beidz kāpt 1

Pasaules tirgos samazinoties piena pulvera cenai, Latvijas piena tirgū sākusies tendence, par kuru tika brīdināts jau iepriekš, proti, sāk sarukt piena iepirkuma cena.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Tās lēciens sākās pērn augustā, līdz šā gada janvāra beigām sasniedzot rekordlielu – 40% – pieaugumu. Taču patlaban situācija mainās un pienrūpnieku aplēses liecina, ka februārī vidējā cena bijusi 299,98 eiro par vienu tonnu, kas ir 3% samazinājums salīdzinājumā ar janvāri. Martā samazinājums turpinās un vidējā cena būšot nu jau 295,14 eiro par tonnu.

Kā skaidro Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks, kritums bija sagaidāms, jo pasaules tirgū samazinās sauso piena produktu cenas. “Arī iepriekšējā pieredze rāda, ka straujš piena iepirkuma cenu kāpums veido tā dēvēto inerces efektu, kur cena “pāraug” reālo situāciju, bet īsā laikā process tomēr balansējas. Pārstrādes uzņēmumi šo nelielo cenas izmaiņu šobrīd uztver kā tirgus svārstības, kas tomēr prasa papildu piepūli, jo kaut vai neliela cenas samazināšana svaigpienam gan piena ražotājiem, gan pārstrādātājiem nav tas patīkamākais process,” saka pienrūpnieku pārstāvis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš arī norāda, ka vismaz patlaban nav vērojama zemnieku “staigāšana” no viena uzpircēja pie cita. Šāda tendence bija īpaši izteikta aizvadītā gada nogalē, kad zemnieki lauza līgumus un nodeva pienu lietuviešu vai poļu uzpircējiem, kas ar savu cenu stipri pārtrumpoja vietējos pārstrādes uzņēmumus. “Šobrīd nav pazīmju, ka piena ražotāji šo cenu svārstību dēļ būtiski mainītu pircējus. Abpusējs optimālā varianta meklējums notiek ik dienu, ko uzskatām par normālu tirgus situāciju,” saka Šolks.

Saskaņā ar Lauksaimniecības datu centra aplēsēm sarūk arī nodotā piena apjoms. Šā gada janvārī tika nodoti 62 240 283 kilogrami piena, februārī tie bija 56 720 992 kilogrami. Tieši pirms gada attiecīgie rādītāji bija 62 278 776 kilogrami un 56 934 191 kilograms.

Atgādināsim, ka piena iepirkuma cena straujo kāpumu sāka pērn augustā, sasniedzot vidēji 304 eiro par vienu tonnu salīdzinājumā ar 186 eiro 2015. gada augustā. Kāpumu nozares eksperti skaidroja ar izejvielas pieprasījuma palielināšanos Polijā un Lietuvā, kur darbu sāka jaunas piena pārstrādes rūpnīcas, kā arī turpinājās pieprasījuma kāpums visos pasaules tirgos. Vēsturiski augstākā vidējā iepirkuma cena Latvijā bijusi 2014. gada janvārī – 320 eiro, bet Eiropas Savienībā tā paša gada februārī – 349 eiro par tonnu piena.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.