Koris “Sõla”.
Koris “Sõla”.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Pieminot un godinot 0

78 gadi mūs šķir no liktenīgās nakts uz 1941. gada 14. jūniju, kad 15 443 Latvijas iedzīvotāji, arī sievietes, bērni, veci cilvēki, tika nolemti sāpju ceļam lopu vagonos uz PSRS attālajiem ziemeļu apgabaliem, kur viņu ilgais golgātas ceļš turpinājās “humānākās lielvalsts” labošanas darbu nometnēs Pieurālos, Urālos, Vjatkā, Noriļskā, Ziemeļurālos, Usoļjē un citur.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Godinot deportācijas upuru piemiņu un it sevišķi atceroties, ka viņu vidū bija arī gandrīz 4000 Latvijas bērnu, piektdien, 14. jūnijā, Rīgā, Valsts prezidenta pilī, no plkst. 10 līdz 12 norisināsies fonda “Sibīrijas bērni” organizēta konference un plkst. 18 Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā skanēs koncerts “Aizvestajiem”.

Konferences tēma šogad ir “Vēsturiskā atmiņa”, un līdzās Latvijas valsts augstākajām amatpersonām tajā īpašais viesis būs Krievijas biedrības “Memoriāls” nodaļas vadītājs Krasnojarskā Aleksejs Babijs, kura izveidotais arhīvs palīdzējis neskaitāmiem izsūtītajiem un viņu tuviniekiem iegūt informāciju par ģimenes locekļiem, kā arī atrast vietu, kur viņi bijuši izsūtīti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt vēlāk, vakarā, piemiņas koncertā Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā uzstāsies koris “Sõla” diriģenta Kaspara Ādamsona vadībā, iedzīvinot vairākus latviešu skaņražu jaundarbus. Skanēs komponistes Indras Rišes “Piemiņai”, Mārtiņa Brauna komponētā dziesma “Paliksim” ar dzejnieka un rakstnieka Aleksandra Pelēča vārdiem, kā arī Jēkaba Jančevska, Emiļa Melngaiļa un Artūra Maskata darbi. Kā īpaši spilgts garīgs uzplaiksnījums – Pētera Vaska dziesma “Zīles ziņa” – kompozīcija, kurā mijas spēcīgi gaismas un tumsas kontrasti, dziļas sāpes un ticība –, bet beigās Ērika Ešenvalda “Gaismas upe”.

Iepriekš konferences viesiem būs arī iespēja skatīties un klausīties “runājošo grāmatu” “Sibīrijas bērni”, kurā apkopotas 760 cilvēku atmiņas par 1941. gada 14. jūnija notikumiem, kad viņu ģimenes tika izsūtītas no Latvijas. Grāmatas autore ir režisore un producente Dzintra Geka.

Starp citiem šīs dienas atceres pasākumiem vēl viens izcils koncerts, kas rosinās nodoties apcerei, būs “Jasmīnas kora” uzstāšanās Agitas Ikaunieces-Rimšēvičas vadībā Rīgas Domā ar koncertprogrammu “Lux Aeterna”. Tajā līdzās latviešu komponistiem Jāzepam Vītolam, Alfrēdam Kalniņam un Rihardam Dubram iekļauti arī Samuela Bārbera un Ūlas Jeilo skaņdarbi korim. Sevišķs pārdzīvojums būs Artura Maskata “Lacrimosa” atskaņojums, kas jo īpašā veidā runā par cilvēka dvēseles sāpēm un samierināšanos. Koncertā piedalīsies izcilais čellists Ēriks Kiršfelds un Rīgas Doma ērģelnieks Aigars Reinis. Ieeja ar bezmaksas ielūgumiem (Rīgas Doma kasē).

Vērts pamanīt

Koncerts “1941. Torņakalns…” – 14. jūnijā plkst. 17.30 kultūras centrā “Mazā ģilde” (jauktais koris “Sonore”, kamerkoris “Rāte” no Kuldīgas un kamerorķestris).

Lūcijas Garūtas un Andreja Eglīša kantāte “Dievs, Tava zeme deg” – plkst. 19 Rīgas Latviešu biedrības namā; uzstāsies kamerkoris “Fortius” diriģentes Māras Marnauzas vadībā, solisti Jānis Kurševs, Andris Gailis, ērģelnieks Roberts Hansons un pianists Ventis Zilberts.

Reklāma
Reklāma

Koncerts “In Memoriam” – plkst. 19 Rīgas Sv. Jāņa baznīcā; uzstāsies orķestris “Rīga”, jauktie kori “Rīga” un “Vēja balss” diriģenta Valda Butāna vadībā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.