
Piemin nogalinātos žurnālistus 0
Vēršot uzmanību uz pasaulē nogalināto žurnālistu skaita pieaugumu, Starptautiskais preses institūts (IPI) šodien Vīnē atzīmē Starptautisko dienu nesodāmības novēršanai.
Šī piemiņas diena ieviesta pērn, pieminot Amaputanas slaktiņa Filipīnās upurus, kad 2009. gadā tika nogalināti 32 žurnālisti. IPI vērš uzmanību, ka šogad visā pasaulē ir nogalināti 119 žurnālisti, kas, pēc IPI datiem, ir augstākais rādītājs pēdējos 15 gados. IPI uzsver, ka lielākā daļa šo žurnālistu miruši izplānotu slepkavību dēļ. Galvenie faktori, kas ietekmē žurnālistu nāves gadījumus pasaulē, ir saistāmi ar darbošanos militāro konfliktu zonās un ziņojot par noziedzību.
Lielākās pasaules žurnālistu biedrības “Reportieri bez robežām” dati liecina, ka šogad pasaulē nogalināti 56 žurnālisti un 41 interneta un pilsoniskās žurnālistikas pārstāvis. Pēc abu organizāciju datiem, visvairāk žurnālistu gājis bojā Sīrijā, kam seko Somālija. Bīstamas vietas, pēc IPI vērtējuma, žurnālistiem ir arī Meksika, Filipīnas, Pakistāna. Lai vērstos pret žurnālistu nogalināšanu, IPI izpilddirektore Elisona Makenzija un Austrijas ārlietu ministrs Mihaēls Špindelegers izplatījuši kopēju paziņojumu, paužot satraukumu par žurnālistu drošību.
“Žurnālistus nogalina ne tikai par stāsta izstāstīšanu publikai, bet arī ironiskā kārtā dažreiz viņi tiek nogalināti, lai stāsts netiktu izstāstīts,” teikts paziņojumā, kurā aicināts rūpēties, lai žurnālistu darbs pasaulē būtu drošāks un tiktu izstrādāti aizsardzības mehānismi.
Vācijas žurnālists Verners Lange uzskata, ka žurnālistiem, kas strādā pie tēmām par noziedzību, vairāk jāsadarbojas ar kolēģiem. “Ir labi, ja pie vienas jutīgas tēmas strādā vairāki žurnālisti – tad par materiālu ir informēts lielāks skaits cilvēku un risks ir mazāks,” skaidroja Lange.