Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Shutterstock

“Mēs visi esam baudu vergi.” Pielikt punktu kārei pēc saldumiem! 1

Visi zinām, ka ar cukuru aizrauties nav ieteicams – tas kaitē zobiem, veicina liekā svara veidošanos. Bet ko iesākt, ja našķus kārojas dienu un nakti? Kā uzveikt tieksmi mieloties ar saldumiem vēl un vēl?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Pastiprinātai vēlmei pēc saldumiem var būt dažādi iemesli.

■ Liela garīgā un fiziskā slodze. Darbs, kurā intensīvi tiek nodarbinātas smadzenes, pieprasa ogļhidrātus. Tos cilvēks pastiprināti patērē, ja ir arī stress un spriedze.

CITI ŠOBRĪD LASA

■ Saldumu ēšanā var būt vainojams miega trūkums, kas saistāms ar spriedzi, stresu. Ir pārāk daudz darba, neizdodas laikus aiziet gulēt. Naktī domā par nepadarīto. Ja nākas celties agri, cilvēks jūtas saguris, vājš. Gribas iedzert kafiju vai uzņemt ogļhidrātus. Roka stiepjas pēc kaut kā salda, lai gūtu enerģiju.

■ Saldumu ēšana var būt pieraduma sekas. Saldinātiem dzērienam bieži vien ir akcijas, piemēram, pērc vienu, otru saņem par brīvu. Saprotot, cik daudz cukura ir vienā kolas pudelē, cilvēks parasti ir pārsteigts, jo tik daudz neapēd pat nedēļas laikā. Savukārt ballītē ar divu litru pudeli nepietiek, un vakara beigās ir uzņemts tik daudz cukura, ka pāris dienu varētu iztikt bez našķiem.

■ Ar saldumiem netieši pabarojam smadzenes un piedzīvojam labsajūtu, organismā izdalās serotonīns jeb tā dēvētais laimes hormons. Ēdam saldumus, jo ir sava veida tieksme uzturēt labās sajūtas, kas diemžēl nav ilgstošas, jo glikoze ātri noārdās.

■ Vēlme pēc saldumiem var būt saistīta ar kādu slimību. Cukura diabēta gadījumā slimniekam mēdz strauji kristies cukura līmenis asinīs, rodas nepārvarama vēlme uzņemt kaut ko saldu, citādi smadzenes pamazām atslēdzas, un cilvēks var krist bezsamaņā.

“Mēs visi esam baudu vergi. Atkarīgi no elektroierīcēm, seksa, fiziskām aktivitātēm, adrenalīna. Katrs izvēlas veidu, kā gūt labsajūtu pēc spriedzes pilnas dienas. Ēdiens ir viens no ērtākajiem un ātrākajiem baudas gūšanas avotiem. Sāļa un salda garša ir divi spēcīgi kairinātāji, kam grūti pretoties. Čipsu un kolas kombinācija ir radīta, lai sabiedrību pieradinātu un izraisītu vēlmi pirkt vairāk. Šo nevajadzīgo produktu patēriņš ir milzīgs. Kola pieejama visos veikalos un degvielas uzpildes stacijās,” stāsta ārsts Edmunds Jansons.

Reklāma
Reklāma
“Veikalos pie kasēm našķi novietoti bērna acu līmenī. Atvasēm ir ļoti grūti ieskaidrot, kāpēc nevajadzētu pirkt saldo batoniņu, jo tas taču ir tik gards. Bērnus vada sajūtas, un šokolāde liek justies labi. Var secināt, ka jau agrā vecumā cilvēks pierod pie saldumiem un rodas vēlme tos ēst ikdienā. Pieaugušo vada bērnības atmiņas, izjūtas, kā arī pieradums.”
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.