Foto: SHUTTERSTOCK

Latvijā piektdaļa bērnu apaļīgi. Vai ir atšķirība starp zēniem un meitenēm? 0

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Veselības ministrija sadarbībā ar sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS veikusi pētījumu par pirmsskolas vecuma bērnu fizisko aktivitāti, uztura paradumiem un liekās ķermeņa masas un aptaukošanās izplatību. Tas tika sākts 2020. gadā Eiropas Sociālā fonda projekta “Kompleksi veselības vecināšanas un slimību profilakses pasākumi” laikā, veicot antropometrisko parametru mērījumus vairāk nekā 3000 piecgadīgu bērnu dažādās Latvijas pirmsskolas izglītības iestādēs.

Pētnieki secināja, ka normāls svars ir apmēram 70%, bet liekais svars un aptaukošanās – 19% piecgadīgo bērnu (12% – liekā ķermeņa masa, 7,2% – aptaukošanās). Turklāt nav lielas atšķirības starp zēniem un meitenēm – pārliecīgs svars konstatēts 19,8% zēnu un 18,6% meiteņu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veicot pētījumu astoņās Eiropas attīstītajās valstīs, konstatēts, ka bērniem vecumā līdz desmit gadiem liekās ķermeņa masas un aptaukošanās rādītāji svārstās no 10% Ziemeļeiropā līdz 40% Dienvideiropā.

Interesanti, ka gandrīz 90% no nedaudz apaļīgo bērnu vecākiem ir pārliecināti, ka ar viņu pirmsskolēnu svaru viss ir kārtībā, tāpat uzskata arī 41% vecāku, kuru bērniem tika konstatēta aptaukošanās, bet 53% atzina, ka viņu atvasei ir nedaudz liekā svara.

Vairāk nekā trešdaļa bērnu darba dienās mājās brokastis neēd, bet 20% to dara neregulāri. Katru dienu uzturā augļus lieto 34% piecgadīgo bērnu un dārzeņus – 32%, mazākais augļu un dārzeņu patēriņš katru dienu ir bērniem ar lieko ķermeņa masu. Brīvdienās teju puse – 49% – piecgadīgo bērnu pie datora un televizora ekrāniem pavada trīs un vairāk stundu.

SAISTĪTIE RAKSTI