Foto-Andris Eglītis

Pieklusušais augusts
 0

Klāt augusts, tomēr tas nenozīmē, ka dabā nekas nenotiek. Kaut mežā vairs nav dzirdamas pavasarīgas putnu dziesmas un mazuļi izaudzēti, šajā laikā notiek aktīva spēku uzkrāšana, kad zvēri jau gatavojas rudenim un ziemai, bet daļa spārnoto draugu sāk lidojumus uz siltākām zemēm. Savukārt ikviens no mums var mieloties ar dažādām vērtīgām meža veltēm un veidot krājumus ziemai.

Reklāma
Reklāma

AUGU VALSTĪ


Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Dabas aizsardzības pārvaldes speciāliste Andra Ratkeviča stāsta, ka augusts ir īstens meža ogu laiks. Kaut arī mellenes ēdamas jau no jūlija, tieši augustā tās ir īpaši gatavas. Mellenes ir derīgas un tās lasa ne vien cilvēki, bet tām ir liela nozīme arī dzīvnieku dzīvē. Piemēram, medņu mazuļi jūnijā ēd melleņu ziedus, tagad arī ogas. To dara arī pieaugušie putni, lai varētu uzbaroties un pārciest ziemu, jo tie nekur nepārvietojas un visu mūžu dzīvo vienuviet. Mežos sastopams arī augs ar melnām ogām – vistene, smalka mētra ar lapām kā skujas. Tās nav indīgas un ir uz pusi mazākas nekā mellenes. Tundras un taigas iedzīvotāji tās vāc pārtikai. Tāpat dažviet purvainās un slapjās vietās vēl var sastapt vērtīgās un gardās lācenes. Bet augusta beigās gatavojas brūklenes, kas aug izcirtumos un citās sausās vietās. Var pameklēt, vai izcirtumos un mežmalās jau nav gatavas avenes un kazenes.

ZVĒRU PASAULĒ


Zoologs Jānis Ozoliņš uzsver, ka augustā uz savām kājām nostājušies un dzīvē devušies gandrīz visi zīdītāju mazuļi. Diemžēl daļa pusaudžu aiziet bojā uz lielceļiem un darbojas skaudrā dabiskā izlase. Augusts saistīts arī ar kāzu norisēm, jo riesta laiks nav beidzies stirnām, bet mēneša beigās tas sākas aļņiem un staltbriežiem. Tāpat augustā sastopams daudz sīko peļveidīgo grauzēju, jo visu vasaras otro pusi tie ir barojušies ar dažādām lauksaimniecības kultūrām. Bet šie mazie zīdītāji kļūst par viegli iegūstamu barību jaunajiem plēsējiem un gaļēdājiem, tāpat arī plēsīgajiem putniem.

PUTNU CEĻI


CITI ŠOBRĪD LASA

Daudzām Latvijā sastopamajām putnu sugām augusts iezīmē ligzdošanas sezonas beigas un gatavošanos vai jau došanos ceļā uz tuvākām un tālākām ziemošanas vietām. Daļa putnu sugu rudens migrāciju uzsāka jau jūlija vidū. Pirmie aizlido dažādi sīkie kukaiņēdāji putni, īpaši sugas, kurām jāveic visgarākais lidojums otrpus Sahāras tuksnesim, stāsta ornitologs Gaidis Grandāns. Lielos baros pirms aizceļošanas sāk pulcēties arī cilvēkiem pamanāmāki putni – baltie stārķi, arī dzērves uz nokultajiem labības laukiem veido lielas grupas. Putni ir pieklusuši, jo uzkrāj tauku rezerves, kas nepieciešamas garo pārlidojumu veikšanai. Plēsīgo putnu sugu jaunuļi vēl saņem barību no vecākiem un apgūst medību iemaņas. Pūcēm mēneša beigās sāksies rudens vokālā aktivitāte, kad no ligzdošanas teritorijām tiks padzīti jaunie putni. Tiem rudens laikā būs jāatrod nākamā gada ligzdošanas vieta.

ZAĻĀ APTIEKA


Zāļu sieva Līga Eglīte iesaka gatavot sīrupu gan no sarkanā āboliņa, gan mārsila. Tos var savākt četras piecas saujas, tad ziedi ir jāaplej ar ūdeni. Stundu notur, lai virspusē nostātos viss liekais, ko nevēlamies sīrupā. Tikmēr uzvāra 2 l ūdeni, atdzesē. Tad tam pievieno citronskābi. Uz 1 l ūdens būs nepieciešamas 2 ēd. k. citronskābes. Tad aplej āboliņa vai mārsila ziedus. Tumšā vietā noliek uz diennakti, tad nokāš. Gan no āboliņa, gan mārsila būs maigi rozā šķidrums. To vāra ar cukuru. Uz 1 l šķidruma būs nepieciešams 1,5 kg cukura. Āboliņa sīrupam būs izteikta ābolu smarža un garša, savukārt mārsila sīrups smaržos pēc mārsila tējas. No tiem var gatavot gan interesantu dzērienu, lai pacienātu viesus, gan kā našķi ziemā, gan saaukstēšanās gadījumos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.