Jānis Lūsēns piedāvā risinājumu valsts atbalsta aprēķināšanai kultūras nozarēs pašnodarbinātajiem 0
Komponists, mūziķis Jānis Lūsēns sociālajā tīklā “Facebook” publicējis viedokli, kā būtu taisnīgi aprēķināt valsts finansiālo atbalstu kultūras nozarēs pašnodarbinātajām personām.
“Man risinājums šķiet pavisam vienkāršs. Tā kā jau ilgāku laiku mākslinieki strādā tikai oficiāli un ar līgumiem (un maksā nodokļus, cits vairāk, cits mazāk), tad, ņemot par pamatu deklarāciju VID par pagājušo gadu, ir skaidrs, cik katrs nomaksājis nodokļos. Atliek tikai noteikt procentu no šīs summas un termiņu, kādā katrs var saņemt pabalstu,” risinājumu piedāvā Jānis Lūsēns.
Mūziķis norāda, ka tādējādi process varētu notikt pilnībā elektroniski. Atbalsts būtu diferencēts: “Tātad, kurš strādājis sekmīgi un bija nolēmis tā turpināt (vienošanās ar koncertzālēm un izpildītājiem), arī šogad saņem saprātīgu pabalstu.
Tas izslēgtu iespēju manipulēt un atbalstīt “savējos”, kā arī izslēgtu jebkādas politiskas ambīcijas šajā sakarā.”
Ziņas tapšanas brīdī vēl nebija zināms, vai par atbalstu kultūras jomas pārstāvjiem tiks lemts otrdienas, 30. marta, Ministru kabineta sēdē, vai arī ceturtdien, 2. aprīlī.
KM ir aplēsusi, ka kopumā kultūras nozarē atbalsts būtu nepieciešams ap 1500 cilvēkiem, bet viņu atbalstam nepieciešamo summu ministrs nenosauca, aicinot pagaidīt līdz valdības sēdei nākamajā nedēļā.
KM piedāvājums bijis pašnodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem nodrošināt pabalstus minimālās algas apmērā, tomēr Finanšu ministrija mudinot vērtēt iespējas nodrošināt atbalstu līdz 700 eiro jeb 75% apmērā no līdzšinējiem ieņēmumiem, taču tikai gadījumā, ja ir maksāti nodokļi un ja īpašie nodokļu statusi nav izmantoti nodokļu nemaksāšanai.