Foto – Fotolia/tunedin

Stereotipi, apkārtējo neizpratne un cīņa par noteikumu ievērošanu 0


Kad vecāki ir izglītojušies paši, pielāgojuši ģimenes ēdienkarti un paradumus, nereti seko tālāks darbs ar sabiedrību, kurā bērnam ikdienā nākas pavadīt laiku – visbiežāk skolās un ārpusskolu nodarbībās. “Citi cilvēki bezglutēna diētas dēļ manu meitu atsacījās ņemt līdzi tūrisma pārgājienos. Jaunāko klašu vecumā kādam vecākam vienmēr jābrauc līdzi un jāraugās, lai bērns būtu paēdis. Daļā sabiedrības eksistē arī nezināšana, neizpratne, neticība, ka vispār tāda slimība pastāv, uzskati, ka tas ir modes kliedziens vai viņas pašas untums, kas sāpīgi ievainoja bērna dvēseli. Ir teiciens – paēdušais izsalkušo nesaprot. Es uzskatu, ka iemācīties ar celiakiju sadzīvot var nobriedis, pieaudzis cilvēks. Bērnam tas ir ļoti grūti. Bērns no daudz kā kautrējas,” par savu pieredzi meitas vienlīdzīgā iekļaušanā skolas un citās vidēs dalās Angelika Bokāne.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Vecāki gan šī gada biedrības “Gluten-Free Experts” veiktajā pētījumā, gan arī pieredzes stāstos speciāli “Veselam.lv” stāsta par ēdināšanas firmu un to apkalpojošā personāla nepietiekamu informētību par to, ko bērns drīkst ēst. Jau iepriekš rakstījām par gadījumiem, kad bērniem ar celiakiju skolā tiek dota manna, bezglutēna ēdienu vietā produkti bez cukura, savukārt mammas intervijās šo sarakstu papildina ar dažādiem produktiem, kuri pat nepretendē uz bezglutēna statusu, piemēram, pienu “Lāsēns”, parasto jogurtu un tamlīdzīgi.

“Esmu iemācījusies izturēties ļoti lietišķi pret diētas vajadzību. Lielai sabiedrības daļai par to ir maz zināšanu, tāpēc jārēķinās ar ļoti dažādiem viedokļiem un stereotipiem: bērns nedrīkst ēst tikai miltu izstrādājumus, jo citur glutēns nav; pienu bez laktozes vai skābpiena produktus drīkst lietot; celiakija neeksistē; jāēd viss, lai organisms pats “trenējas”; celiakija ar laiku pāries,” sabiedrības neizpratni ilustrē Ieva Sūna.

CITI ŠOBRĪD LASA
“Skolas pavāre zina, kas ir celiakija, bet viņai nepatīk, ka viņu pamāca. Kad kopā ar skolas medmāsu gājām stāstīt pavārei par celiakiju, viņa teica, ka zinot, kas tas ir un skolā esot arī bērns ar smagāku slimību. Saprotu, ka ir smagāki gadījumi, bet mēs četrus gadus nezinājām, kas meitai kaiš un ļoti smagi gāja – slimnīcas, neziņa, asinis, vemšanas un līdzīgi. Skolas medmāsiņa, protams, ļoti cenšas, tomēr bija gadījums, kad pavāre nezinot bērnam tāpat iedeva karameļu „Lāsenu”, uz kura etiķetes ir rakstīts – “var saturēt glutēnu”. Labi, ka meitiņa to pati zināja. Ja nerunāju kā mamma, kam sāp, tad ir jau visiem grūti – gan tam cilvēkam, kas apkalpo bērnu, gan skolotājai, kam jāmāk sadzīvot ar to, gan bērniņam, kam ir jāiejūtās tajā skolā, jo uz tevi rāda ar pirkstu – „nu ja, tu jau nevari” un, dalot končas, paiet garām. Teikšu godīgi – es esmu nogurusi katru reizi visu laiku stāstīt,” sarežģījumus sadarbībā ar skolu ēdinātājiem apraksta Inese Putniņa. Jāpiebilst, ka arī citas mammas un vecāki “Gulten-Free Experts” pētījumā runāja par to, ka trūkst pārliecības, ka bērnam nodrošinātā bezglutēna pārtika ir patiešām droša viņa īpašās diētas vajadzībām, tādēļ vecāki mēdz meklēt citus risinājumus, piemēram, vest bērnus pusdienās uz mājām vai dot līdzi pusdienu kārbiņu, ko vecāki sagatavojuši paši.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.