– Cik kopumā mežu pieder tiem meža īpašniekiem, kuri šo bāzi reāli izmantos? 4
– Pēc platības ļoti daudz, pēc skaita stipri mazāk. Tie noteikti būs valsts un Rīgas mežu apsaimniekotāji, lielās skandināvu firmas, lielākie vietējie meža īpašnieki, nākotnē arī meža kooperatīvi. Tie, kuri kopā apsaimnieko apmēram 80% no visiem Latvijas mežiem. Ja runājam tikai par privātajiem mežiem – tie varētu būt aptuveni 30%. Meža īpašnieki, kuriem kaut kas vajadzīgs vienreiz piecos gados vai retāk, nez vai šo datubāzi izmantos, tie aizbrauks uz mežniecību un skaidri un gaiši pateiks, kas vajadzīgs.
– Vai šī datubāze atvieglos arī mežziņu darbu?
– Arī, taču lielākie ieguvēji būs meža īpašnieki. Mežziņu darbu stipri atvieglotu meža inventarizācijas datu kvalitātes uzlabošana, kurai mēs pēdējā laikā pievēršam lielu uzmanību.
Ļoti aktīvs darbs notiek ar meža inventarizētājiem jeb taksatoriem. Iepriekš VMD tikai reģistrēja cilvēkus, kuri veica meža inventarizāciju, bet šodien jāiegūst sertifikāts.
– Par ko var zaudēt taksatora sertifikātu?
– Par nekvalitatīvu darbu. Ja tā notiek, mēs ziņojam sertifikācijas institūcijai un tā tad pieņem lēmumus, kādā veidā uz šiem signāliem reaģēt.
Iepriekšējā periodā inventarizācija bieži vien tika veikta formāli, arī kropļojot datus, lai varētu panākt lielākus ciršanas apjomus. Mūsu viedoklis ir tāds, ka taksatora paveiktajam darbam jābūt tik kvalitatīvam, lai mežzinis, iepazīstoties ar inventarizācijas materiālu un izanalizējot situāciju, gadījumos, kur riski mazi, var pieņemt lēmumu, uz mežu speciāli nebraucot.