Foto: Pixabay.com

Pieci veidi, kā uzlabot mājas mīluļa imunitāti 0

Iestājoties rudenim, viens no atslēgas vārdiem, ko varam dzirdēt ik uz soļa, ir imunitāte, un ne velti – tieši šis ir laiks, kad dažādu vīrusu saķeršana ir ļoti izplatīta. To, kā mums pašiem uzlabot imunitāti un cīnīties ar saaukstēšanos vai dažādiem vīrusiem, pārsvarā zinām, bet kā ar mājdzīvniekiem? Ko darīt, lai uzlabotu kaķa vai suņa imunitāti mājas apstākļos un kuros gadījumos tomēr jāapmeklē veterinārā klīnika, uzzini šajā rakstā!

Reklāma
Reklāma

Kas ir imunitāte un kā tā darbojas?

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Ja reiz runājam par imunitātes uzlabošanu, svarīgi vismaz virspusēji saprast, kā imūnsistēma darbojas. Būtībā tā ir ķermeņa neuzņēmība pret “svešiniekiem”, proti, dažādiem svešķermeņiem, slimību baktērijām, toksīniem, indēm un citiem antigēniem (ar šo terminu apzīmē visu, kas nokļuvis organismā un ir ar svešu ģenētisko informāciju). Ja ar imunitāti viss kārtībā, ķermenis ar antigēniem cīnīsies, izdalot antivielas, dēvētas arī par pretvielām. Antivielas izstrādā limfocīti, un to īpaši daudz ir limfmezglos. Tieši šī iemesla dēļ, noķerot kādu vīrusu, limfmezgli palielinās un kļūst sāpīgi.

Imunitāti iedala iedzimtajā un iegūtajā – iedzimtā imunitāte, kā priekša pasaka tās nosaukums, ir iedzimta, un tāpēc mēs, cilvēki, neslimojam ar dažādām tikai dzīvnieku pasaulē esošām slimībām, un otrādi. Savukārt iegūtā imunitāte izstrādājas laika gaitā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Protams, ar visiem vīrusiem un slimībām pats dzīvnieka ķermenis galā tikt nespēj, un šādos gadījumos nākas meklēt, kur atrodas uzticama veterinārā klīnika. Bet, ja organisma imūnsistēma darbojas kā nākas, ar virkni vīrusu un dažādiem antigēniem tā spēs tikt galā pati, tāpēc ir īpaši svarīgi preventīvi un profilaktiski parūpēties par sava mīluļa imūnsistēmu.

Kā par sava suņa un kaķa imunitāti parūpēties ikdienā?

Gan suņu, gan kaķu imunitāti lielā mērā iespējams uzlabot ar līdzīgiem paņēmieniem, kā to darām mēs, cilvēki. Proti, nepieciešams pilnvērtīgs uzturs, regulāras fiziskas aktivitātes un izvairīšanās no stresa. Tomēr ir vairāki būtiski knifi, kas noteikti jāņem vērā.

Bez regulārām aktivitātēm neiztikt

Foto: Pixabay.com

Visai efektīva ir paša cilvēka vai tā mīluļa organisma salīdzināšana ar ūdenstilpni. Piemēram, nekoptā dīķī ūdens stāv uz vietas, un tajā sāk vairoties dažādas baktērijas, aizaug krasti, no dīķa puses nāk nepatīkamas smakas – tas būtībā ir “slims”. Savukārt ezers, kurā nemitīgi ietek un no kura iztek ūdens, ir tīrs un “veselīgs” (protams, ja vien neesam to pārmērīgi piesārņojuši). Ķermenis darbojas līdzīgi – tajā ir nepieciešama regulāra pastiprināta asins cirkulācija un muskuļu darbība, jo tādā veidā limfātiskā sistēma darbojas kā nākas un no ķermeņa ar svīšanas palīdzību tiek izvadīti toksīni – šie divi aspekti vistiešākajā mērā ietekmē imūnsistēmas darbību.

To, cik bieži un ilgi kopā ar mājdzīvnieku vajadzētu nodoties fiziskām aktivitātēm, vislabāk pastāstīs veterinārā klīnika (precīzāk – veterinārārsts) – nepieciešamais aktivitāšu līmenis un amplitūda ļoti lielā mērā ir atkarīga no dzīvnieka sugas un šķirnes. Turklāt fiziskām aktivitātēm ir vēl viens būtisks pluss – kārtīgi izkustējies mājdzīvnieks (un arī saimnieks) daudz labāk gulēs, un arī miegam ir būtiska loma imunitātes veidošanā.

Reklāma
Reklāma

Seko līdzi mājdzīvnieka svaram

Katrs liekais kilograms (ja runājam par dzīvniekiem – arī grami) ir papildus slodze ķermenim, un izņēmums nav imūnsistēma – ja organisms uzaudzējis pārāk biezu tauku kārtu, tam ir grūtāk cīnīties ar vīrusiem un citiem “svešiniekiem”. Šī iemesla dēļ dzīvnieka svaram jāpievērš uzmanība, it īpaši pēc tam, kad apmeklēta veterinārā klīnika, lai mājdzīvnieku kastrētu vai sterilizētu; pēc šīm procedūrām apetīte mēdz pieaugt, bet vēlme pēc fiziskām aktivitātēm samazināties.

Foto: Pixabay.com

Rūpēties par mājdzīvnieka svaru vajadzētu šādi – kādā no vizītēm pie vetārsta noskaidrot, kāds ir konkrētā mājdzīvnieka optimālais svars noteiktā vecumā, un regulāri to mērīt mājas apstākļos, kā arī ievērot barošanas vadlīnijas. Uz praktiski ikvienas kvalitatīvas kaķu un suņu barības iepakojuma norādīts, kāda ir ieteicamā dienas norma atkarībā no dzīvnieka vecuma un svara/izmēra. Tāpat ar lieko svaru cīnīties, protams, palīdz jau pieminētās fiziskās aktivitātes.

Matemātika ir gaužām vienkārša – ja kaloriju diennakts laikā patērēts tikpat, cik uzņemts ar pārtiku, svars nepieaugs, savukārt liekā svara likvidēšanai kaloriju “bilancei” jābūt negatīvai. Tomēr, ja esi pamanījis, ka Tavam mājdzīvniekam ir liekais svars, pareizākais risinājums būtu konsultēties ar vetārstu, lai svara nomešana noritētu pakāpeniski, nebojājot mīluļa veselību, turklāt veterinārā klīnika piedāvā veikt izmeklējumus, lai pārliecinātos, vai pie vainas nav kāda slimība.

Pamatu pamats – sabalansēts uzturs

Tāpat kā pašam saimniekam, arī mājdzīvniekam ar uzturu nepieciešams uzņemt tam nepieciešamās barības vielas, vitamīnus, mikroelementus un daudz ko citu. Tiesa gan, kaķu un suņu ēdienkarte ievērojami atšķiras no tā, ko uz šķīvja liekam mēs paši.

Foto: Pixabay.com

Pirmkārt, gan kaķiem, gan suņiem, lai uzņemtu visu nepieciešamo, vispiemērotākā ir uz gaļas bāzes balstīta diēta. Dažkārt ieejam veikalā, nopērkam konkrētai šķirnei un dzīvnieka īpašībām piemērotu barību, un priecājamies, ka dzīvnieks to ar gardu muti notiesā. Taču viss nav tik vienkārši, jo, izvēloties lētāku barību, tajā gaļas saturs ļoti bieži ir itin simbolisks, lielāko daļu no barības sastādot kartupeļu, graudu vai kukurūzas cietei un citām sastāvdaļām, kas dzīvniekam nemaz nav vajadzīgas. Tieši tāpēc ieteicams apmeklēt specializētu zooveikalu, kurā pieejama kvalitatīva barība.

Otrkārt, jāņem vērā, ka katrs dzīvnieks ir atšķirīgs, tāpēc ideālās diētas sastādīšanai lieti noder profesionāla veterinārā klīnika un veterinārārsts – speciālisti ņems vērā visus faktorus (dzīvnieka šķirne, vecums, slimības vēsture, pašreizējais veselības stāvoklis u.c.), lai ieteiktu labāko risinājumu. Turklāt veterinārārsts ari spēs novērtēt, vai dzīvniekam paralēli ikdienas uzturam nav nepieciešams papildus uzņemt vitamīnus, probiotiķus, taukskābes vai citus mikroelementus.

Un noteikti atceries, ka ikvienam dzīvniekam vienmēr jābūt pieejamam tīram dzeramajam ūdenim!

Par ļaunu nenāks ķermeņa masāža

Foto: Pixabay.com

Gan imunitātes uzlabošanai, gan dzīvnieka iepriecināšanai noder arī ķermeņa masāža. Tās laikā tiek uzlabota asinsrite un stimulēta limfātiskā sistēma, kas tiešā veidā palīdz uzlabot imunitāti. Tāpat masāža palīdz atslābināt muskuļus un ļauj mīlulim relaksēties. Lai gan zinātnisku pētījumu par masāžas ietekmi uz dzīvnieku veselību praktiski nav, diezin vai kāds veterinārārsts vai veterinārā klīnika pret šādu praksi iebilstu (protams, ja vien dzīvnieks nav traumēts vai ar specifiskām veselības problēmām).

Radi dzīvniekam draudzīgu vidi

Foto: Pixabay.com

Jau vairākas reizes šī raksta ietvaros pieminēts stress, jo arī šis apstāklis spēlē nozīmīgu lomu imunitātes spējai cīnīties ar antigēniem. Lai radītu kaķim vai sunim draudzīgu vidi, parūpējies par šādiem faktoriem:
– Atvēli dzīvniekam pietiekami daudz laika, ko tas var pavadīt vienatnē;
– Regulāri (vismaz reizi dienā) iztīri kaķa tualeti un/vai izved pastaigā suni, kad četrkājainais draugs vēlas uz tualeti (ja šāda opcija kādreiz nav iespējama, parūpējies, lai mājoklī būtu paladziņš, uz kura nokārtoties);
– Nodrošini mīlulim pietiekami daudz brīvas vietas spēlēm un rotaļām, kā arī ērtu guļvietu;
– Katru dienu vēdini telpas, kurā dzīvnieks uzturas, lai viņam būtu pieejams svaigs gaiss.

Tāpat ieteicams izvairīties no ķīmisku vielu klātbūtnes, piemēram, gaisa atsvaidzinātāju izmantošanas, kuri telpas piepilda ar visnotaļ patīkamu, tomēr ķīmiskām vielām piesātinātu aromātu.

Kā esam noskaidrojuši, par mājdzīvnieka imunitāti iespējams parūpēties pašam saimniekam, ikdienā ievērojot piecus minētos soļus. Tomēr, lai noskaidrotu, kāda barība dzīvniekam ir piemērotākā, cik daudz aktivitāšu tam nepieciešams un vai papildus ikdienas barībai nav nepieciešami uztura bagātinātāji, lieti noderēs profesionāļa padoms. Dino Zoo veterinārā klīnika Rīgā apvieno augstas klases speciālistus, modernu aprīkojumu un virkni pakalpojumu dažādu sugu dzīvniekiem. Un, kas nav mazsvarīgi – Dino Zoo Klīnika cenas ziņā ir ļoti pieejama, turklāt ar Dino Zoo zelta klienta karti pieejama 10% atlaide. Mēs gaidām ciemos Tevi un Tavu mīluli!

Dino Zoo Klīnika