Kā uzbūvēt labu koka siltumnīcu? Pieci svarīgi principi 0
To, kā uzbūvēt labu un izturīgu siltumnīcu, skaidro viens no mikrouzņēmuma Kronīšu kokapstrāde īpašniekiem Artis Kronītis, kurš uzņēmumā Neretas novadā strādā kopā ar brāli Gati Ediju.
“Ar siltumnīcu būvēšanu sāku nodarboties pirms desmit gadiem, kad studēju Lauksaimniecības universitātē Jelgavā. Pavasarī, īsi pirms pirmā kursa beigām, kaimiņiene palūdza izgatavot koka karkasa siltumnīcu. Tā arī sākām, jo sapratām, ka šādu siltumnīcu piedāvājums tolaik nemaz nebija tik liels. Beidzot studijas, uzrakstīju bakalaura darbu par koka siltumnīcas ieviešanu ražošanā.
Starp citu, pirmā siltumnīca vēl joprojām ir labā kārtībā, lai gan nav tik pārdomāta kā siltumnīcas, kuras izgatavojam pašlaik,” par pirmās siltumnīcas tapšanu stāsta Artis Kronītis. Siltumnīcu izgatavotājs arī atklāj, ka izturīgas siltumnīcas būvei jāievēro pieci svarīgi principi.
1. princips – novērst mitruma rašanos
Lai koka siltumnīca kalpotu ilgi, tajā nedrīkst būt neviena detaļa, uz kuras varētu krāties kondensāta mitrums. Lai kāda būtu siltumnīcas forma, mitrumam jāspēj notecēt no pašas augšas līdz pat apakšai, nesastopot šķēršļus. “Mitrums ir lielākais klasiskās formas siltumnīcu trūkums (sk. zīmējumu).
Tas ir galvenais iemesls, kāpēc izgatavojam arkveida siltumnīcas,” skaidro A. Kronītis. Ja siltumnīcu vēdina – tur vaļā durvis, pie vertikālajām detaļām mitrums neaizkavējas. Tas īpaši svarīgi mitrajā gadalaikā, kad siltumnīcu neizmanto: vēlā rudenī, pavasarī un siltā ziemā bez sala, kā pašlaik.
2. princips – neizmantot koksnes apstrādes līdzekļus
Siltumnīcas karkasa detaļas nav jāapstrādā ar koksnes aizsardzības līdzekļiem. “Cilvēki bieži vien domā, ka koksne būs impregnēta, ja to ar otu pārklās ar kādu koksnes aizsarglīdzekli. Taču šāds uzskats ir maldīgs,” atzīst A. Kronītis. Uz ūdens bāzes veidotie koksnes aizsardzības līdzekļi siltumnīcā valdošajā mitruma un temperatūras režīmā no koksnes ātri izskalojas un nonāk uz augiem, ko lietojam pārtikā.
Siltumnīcā var izmantot dabīgos koksnes aizsardzības līdzekļus, piemēram, lineļļu. Taču tas ir dārgi un pagarinās siltumnīcas ekspluatācijas laiku vien par vienu diviem gadiem. Impregnēt koksni nozīmē to piesūcināt paaugstināta spiediena un temperatūras apstākļos, lai aizsardzības līdzeklis iesūktos dziļāk koksnē.
3. princips – siltumnīcas konstrukcija nesaskaras ar augsni
Obligāti jāievēro, ka konstrukcijas apakšējā daļa nedrīkst saskarties ar augsni, jo tas veicina koka detaļu bojāšanos. Tāpēc siltumnīcas karkass jāpaceļ virs zemes. “To var panākt, piemēram, zemē iedzenot āra darbiem paredzētas kanalizācijas caurules, kurās savukārt nostiprina attiecīgos karkasa elementus.
Šīs caurules ir izturīgas un maksās lētāk nekā attiecīgas metāla caurules. Zemē tās jāiedzen aptuveni 50 cm dziļumā. To izdarīt būs vieglāk, izmantojot speciālu koka šablonu,” iesaka siltumnīcu būvētājs.
4. princips – kvalitatīvi karkasa materiāli
Jālieto kvalitatīvi priedes vai egles zāģmateriāli bez lieliem zariem, kas ietekmē konstrukcijas izturību.
5. princips – pareiza plēves izvēle
Savulaik valdīja uzskats, ka biezāka plēve kalpos ilgāk, taču tagad situācija ir mainījusies. Svarīgākais ir izvēlēties plēvi, uz kuras neveidojas kondensāts, lai tā ir noturīga pret ultravioletajiem stariem un mehāniskiem bojājumiem. Turklāt izturīga nenozīmē bieza – izturīga var būt arī plāna plēve.
“Uzskatu, ka laba plēve ir izdevīgāka par polikarbonāta segumu, kam tomēr ir daudz trūkumu,” pauž A. Kronītis. Lai segumu nesabojātu vējš, izvēlas mazliet garāku plēvi un tās apakšējo daļu ierok zemē, neļaujot vējam iekļūt siltumnīcā. Arkveida siltumnīca arī labāk pretojas vējam nekā klasiskā ar vertikālām sienām un divslīpju jumtu.
Vērtīgi padomi
• Plēvi pie arkām piestiprina ar koka līstītēm. Jāizvēlas skrūves ar platākām galviņām un priekšurbi, lai skrūvēšanas laikā līstītes nesaplīstu.
• Plēvi arkveida siltumnīcām piestiprina galos un gar apakšējo malu.
• Visas skrūves, kas sastiprina konstrukciju, iegremdē kokā, lai tās nebojātu plēvi.
• Nevajadzētu plēvi karkasam apvilkt aukstā laikā. Gaisa temperatūrai jābūt vismaz 15 °C un saulei. Aukstā laikā nostieptā plēve sasilstot izplešas un kļūst vaļīga, tādējādi vējam ir lielāka iespēja to sabojāt.