Pieci soļi, lai āda arī ziemā kā zīds. Padomi no kosmetoloģes Ilzes Actiņas 0
Sejas un roku ādu kopjam, bet par pārējām zonām nereti aizmirstam. Kādas mājās veicamas procedūras ieteicamas ziemā? Ja rūpējas tikai par seju, bet, piemēram, par kakla un dekoltē zonu ne, nereti, sasniedzot pusmūžu, izskatās, it kā galva būtu uzlikta no cita, jaunāka cilvēka. Jo, regulāri un pareizi kopjot ādu, tās izskatu var uzlabot un novecošanos – aizkavēt.
Apkures sezonā gaiss telpās ir sauss, bet, esot laukā, parasti teju no galvas līdz kājām ievīstāmies siltās un pieguļošās drēbēs, kas kustoties nemanāmi trinas gar miesu. Tas veicina ādas dabiskās aizsargkārtiņas noārdīšanos. Tauku dziedzerīši nespēj izdalīt pietiekami daudz sekrēta, lai to nepārtraukti atjaunotu un aizkavētu mitruma zudumu. Ja par ķermeņa ādu nerūpējas, pēc kāda laika, novelkot zeķbikses, var rasties iespaids, ka tajās kāds iebēris šķipsniņu miltu. Tās ir sausās ādas daļiņas, skaidro sejas estētikas speciāliste Ilze Actiņa.
1. Attīrām
Pamanot, ka āda kļuvusi sausa, parasti cenšamies situāciju glābt ar krēma palīdzību, tomēr sasniegt cerēto rezultātu ne vienmēr izdodas. Nereti sausā virskārtiņa jeb atmirušo šūnu slānis ir tik biezs, ka līdzeklis nespēj tam izsūkties cauri un iedarboties. Āda vispirms jāattīra.
Kafijas biezumus šā dzēriena cienītāji dažu dienu laikā var sakrāt pietiekami daudz. Tos izmantojot, nevajadzētu berzt spēcīgi – lai arī izmirkuši, tiem ir asas kantītes, kas var sakairināt ādu.
Tam noder kosmētikas veikalos nopērkams vai pašgatavots skrubis. To ieteicams lietot reizi nedēļā pēc siltas dušas, vannas vai, vislabāk, pirts, kad raga kārtiņa ir izmirkusi un mīksta, bet poras – pavērušās. Paņem mazliet abrazīvās masas saujā un maigi, apļveida kustībām masē ķermeni, īpašu uzmanību pievēršot zonām, kur āda izteikti sausa un sabiezējusi, visbiežāk – ceļgaliem, pēdām un elkoņiem.
Kafijas biezumus šā dzēriena cienītāji dažu dienu laikā var sakrāt pietiekami daudz. Tos izmantojot, nevajadzētu berzt spēcīgi – lai arī izmirkuši, tiem ir asas kantītes, kas var sakairināt ādu. Lielisku skrubi gatavo, sajaucot ēdamkaroti medus, pusglāzi cukura un sešas ēdamkarotes olīveļļas. Tikpat laba recepte: astoņas ēdamkarotes auzu pārslu aplej ar glāzi silta piena un pāris minūtes pagaida, lai uzbriest. Pavisam vienkāršs risinājums – uzbērt uz dušas cimda vai sūkļa mazliet smalkā (papēžiem, ceļgaliem un elkoņiem var izmantot rupjo) sāls un dažas minūtes vieglām apļveida kustībām masēt ķermeni.
Tiem, kuriem ir jutīga āda vai tuvu tās virskārtai izvietoti asinsvadi, ieteicams izvēlēties tirdzniecības vietās nopērkamus maigus attīrošus līdzekļus, nevis eksperimentēt, gatavojot pašam. Ja sanāks pārāk abrazīvs, efekta vietā var iegūt defektu – apsārtušu, sakairinātu ādu.
Attīrīšanai piemērota dušas želeja ar abrazīvām daļiņām vai ziepes, kas satur dabiskas izcelsmes graudiņus, piemēram, zemeņu vai magoņu sēkliņas, sīki sasmalcinātus aprikožu kauliņus, kukurūzas graudus, mandeles vai valriekstus, klijas, jūras aļģes vai koraļļu daļiņas. Atbrīvoties no vecās ādas palīdz arī sūklis ar abrazīvu virsmu. Ādai vislabāk patiks no jūras zālēm gatavots, kas ir maigāks.
2. Mitrinām un barojam
Ziemā vislabāk izvēlēties barojošu krēmu, kas vienlaikus mitrinās un bagātinās ar vērtīgām vielām. Āda kļūs īpaši zīdaina un maiga, ja uzspiedīsiet uz plaukstas vajadzīgo daudzumu ķermeņa krēma un tam pievienosiet četrus pilienus vīnogu kauliņu, saldo mandeļu, persiku kauliņu vai naktssveces eļļas. Var izmantot arī A un E vitamīnu eļļā, krēmam piejaucot klāt kapsulas saturu.
Ar pliku eļļu ziesties nav ieteicams, jo tā slikti iesūcas ādā. Cik tad ilgi ietaukots teju no galvas līdz kājām stāvēsi kā liela kartupeļu pankūka? Krēms satur mazmolekulārus savienojumus, kuri palīdz eļļai nokļūt ādas dziļākajos slāņos.
Ar pliku eļļu ziesties nav ieteicams, jo tā slikti iesūcas ādā. Cik tad ilgi ietaukots teju no galvas līdz kājām stāvēsi kā liela kartupeļu pankūka?
Saplaisājušiem papēžiem glābiņš ir putnu – zosu vai pīļu – tauki. Vakarā bagātīgi ieziež pēdas, aptin ar drāniņu vai marli, uzvelk siltas zeķes un liekas uz auss. No rīta izskatās krietni labāk! Putnu tauki gan pabaro ādu, gan atgrūž ūdeni mazgājoties. Zosis un pīles var kaut visu dienu plunčāties dīķī, taču spalvas nesamirkst. Kādēļ tas svarīgi? Pēc dušas vai vannas mūsu ādas mitruma līmenis ir samazinājies. Krāna un ādā esošā ūdens struktūra ir ļoti atšķirīga. No ūdensvada nākušais ir nedzīvs (cita lieta – ja no akas vai ezera) un satur daudz aktīvākas ūdeņraža molekulas, kuras piesaista ādā esošo ūdeni. Ja papēži ir saplaisājuši, tie jāpasargā no vēl lielāka mitruma zuduma, vannojot kājas.