Foto-Shutterstock

Pieci padomi naudas ietaupīšanai ziemā 0

Lielai daļai cilvēku ziema ir laiks, kad ikdienas tēriņi palielinās, tādēļ Ferratum Bank piedāvā piecus praktiskus padomus, kā ietaupīt naudu un samazināt ikdienas izdevumus gada aukstākajā gadalaikā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Lai samazinātu izdevumus, vispirms ir nepieciešams izvērtēt savus ikdienas paradumus un iespēju robežās tos mainīt tā, lai mēneša beigās personīgajā vai ģimenes budžetā būtu nedaudz vairāk naudas nekā mēnesi iepriekš. Ietaupījumu var sniegt arī tas, ka aukstajā laikā apdomīgāk tiek izmantoti dažādi resursi, piemēram, elektrība, apkure un citi.

Restorāns mājās
Viens no zināmākajiem veidiem, kā ietaupīt naudu, ir izvēlēties mājās gatavotu ēdienu restorānu vai kafejnīcu apmeklējumu vietā. Ņemot talkā citu virtuālā tīmekļa lietotāju ieteikumus un receptes, arī mājās ir iespējams pagatavot gan ikdienišķus, gan mazāk tradicionālus ēdienus, tostarp tādas maltītes, kuru sastāvdaļu iegādei nav nepieciešams daudz naudas. Lielbritānijas ietekmīgais medijs BBC par vienu no labākajām zemcenas ziemas maltītēm nodēvējis dažādas zupas, tostarp dārzeņu krēmzupas, kurās iespējams kombinēt dažādus dārzeņus, kas ir salīdzinoši lētāki nekā gaļa vai jūras veltes.
Vēl viens ieguvums no regulāras maltīšu gatavošanas mājās ir papildu siltums, ko ēdiena gatavošanas laikā rada cepeškrāsns vai plīts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mērens siltums
Siltums ir viena no tām mūsdienu māju un dzīvokļu ekstrām, kas aukstajā sezonā lielai daļai Latvijas iedzīvotāju būtiski palielina ikmēneša izdevumus. Viens no veidiem, kā ietaupīt tēriņus par mājvietas apsildi, ir iespēju robežās regulēt iekštelpu temperatūru atkarībā no āra temperatūras. Savukārt taupīgākie amerikāņi un eiropieši ir atklājuši – siltumenerģija, kas tiek patērēta, lai uzsildītu māju vai dzīvokli par vienu grādu siltāku, var radīt līdz pat 10% pieaugumu apkures izmaksām. Tāpat noskaidrots, ka optimālā iekštelpu temperatūra mājās ziemas laikā var būt intervālā no 18 līdz 20 grādiem pēc Celsija, ja mājās nav mazu bērnu vai vecu cilvēku.
Lai gada aukstajā laikā savās mājās vairāk justu siltumu, talkā var ņemt pareizu mēbeļu izkārtošanu telpās.

Tuvāk siltuma avotam
Lai gan lielākā daļa cilvēku par mēbeļu pārbīdi visbiežāk domā pavasarī vai vasarā, tie, kuri vēlas ziemas laikā ekonomēt izmaksas, var veikt to arī gada aukstākajā laikā vai pirms tā. Ja mājās ir kamīns, krāsns vai kāds cits siltuma avots, krēslus un dīvānus ieteicams likt tuvāk tam, bet tālāk no logiem un durvīm, caur kuriem var pūst aukstais gaiss. Ziemas laikā durvis vēlams turēt ciet, lai siltums neizvējojas. Savukārt saulainajās ziemas dienās kā papildu siltumenerģiju var izmantot saules gaismu, kas nedaudz sasilda telpu. No rīta dodoties uz darbu, nakts aizkarus labāk atvilkt, lai istabās iespīd dienasgaisma un sasilda tās.

LED – ietaupījums ilgtermiņā
Ir virkne veidu, kā ietaupīt elektroenerģiju, tikai nedaudz mainot savus ikdienas paradumus vai pievēršot uzmanību tām lietām, kas līdz šim nav likušās tik svarīgas. Tie cilvēki, kuri vienmēr meklē izdevīgāko cenu, iespējams, izvēlēsies kvēlspuldzes, jo tās ir lētākas nekā LED spuldzes. Tajā pašā laikā LED spuldzes kalpo aptuveni 20 reizes ilgāk nekā kvēlspuldzes, turklāt enerģijas ietaupījums ir aptuveni 20% gadā. Tas nozīmē, ka ilgtermiņā ietaupījums ir nozīmīgs.

Jauni paradumi elektrības taupīšanai
Ziemas laikā nevajadzētu aizmirst arī par apgaismojuma izslēgšanu īsi pirms iziešanas no telpas. Šāds labais ieradums var vainagoties ar līdz pat 15% elektroenerģijas ietaupījumu gada laikā. Savukārt maciņam visdraudzīgākais veļas mazgāšanas paradums būs izvēlēties 30 grādu režīmu un vienā reizē ievietot maksimāli daudz netīro drēbju, lai veļasmašīnu vajadzētu darbināt pēc iespējas retāk.
Vēl viens labs ieradums ir atvienot elektroierīces no elektrības pēc to uzlādes beigām. Lai gan ietaupījums būs neliels, tas var sniegt savu ieguldījumu kopējā enerģijas taupīšanā un tādējādi arī ikmēneša tēriņu samazināšanā.

Reklāma
Reklāma

Šie pieci ir tikai daži no daudzajiem veidiem, kā ietaupīt naudu gada aukstākajā un tumšākajā laikā, kad nozīmīga daļa no mūsu ikmēneša izdevumiem ir par mājvietas apkuri, elektrību un ziemas drēbēm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.