Publicitātes foto

Pieci neparasti enerģijas ieguves avoti – skaņas viļņi, Saules vējš, pārtikas pārpalikumi 1

Visā pasaulē zinātnieki meklē jaunus alternatīvus enerģijas avotus, ar kuriem aizstāt fosilo kurināmo, kura krājumi pakāpeniski izsīkst. Par viņu centieniem vēstīs televīzijas kanāla “National Geographic” jaunais raidījums “Enerģija uz robežas”, kas parādīs, ka līdztekus saules un vēja enerģijai tiek pētītas iespējas iegūt enerģiju arī no citiem atjaunojamajiem resursiem. Lūk, pieci neparasti avoti, no kuriem var iegūt enerģiju.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Pārtikas pārpalikumi
Dažādus pārtikas pārpalikumus, piemēram, augļu mizas un kafijas biezumus var izmantot, lai iegūtu biogāzi. Turklāt daudzviet pasaulē jau darbojas nelielas rūpnīcas, kas iegūst elektrību no pārtikas atkritumiem, ko saražo lielās pilsētās.

Saules vējš
Saules enerģija jau ir atzīta par vienu tīrākajiem pašlaik pieejamajiem energoavotiem, tomēr saules paneļu izmantošanai ir vairāki ierobežojumi ekonomiskā un praktiskā ziņā. Laimīgā kārtā zinātnieki jau strādā pie metodes, kas paredz iegūt enerģiju no saules vēja – nepārtrauktas jonizētu daļiņu plūsmas, kas izplūst no Saules vainaga apkārtējā kosmiskajā telpā ar ātrumu 300—1200 kilometru sekundē. 

CITI ŠOBRĪD LASA

Skaņas viļņi
Enerģiju, ko var saražot skaņas viļņi, mēs dzirdam katru dienu – mēs sajūtam, kā garām aiztraucas liela kravas automašīna un sienu drebēšanu, kādu rada skaļi atskaņota mūzika kaimiņu dzīvoklī. Tā kā skaņas viļņi var izraisīt gandrīz jebkura uz Zemes pastāvošā materiāla vibrāciju, vairāki zinātnieki mēģina transformēt šos viļņus elektrībā, izmantojot vadus un elektrodus. Enerģijas apmērs, kādu var iegūt no skaņas viļņiem, nav milzīgs, taču pašlaik tiek pētītas iespējas izmantot skaņas viļņu enerģiju, lai uzlādētu nelielas ierīces, piemēram, mobilos tālruņus vai pulksteņus.

Elektriskais zutis
Elektriskais zutis spēj ģenerēt elektrisko izlādi 400 vatu apmērā. Šo mehānismu zutis izmanto, lai aizsargātos no plēsējiem un medītu mazās zivis, taču tas galvenokārt kalpo kā radara sistēma, kas šim teju aklajam ūdens iemītniekam aizvieto acis. Japānā kāds jūras muzejs jau ir izmantojis elektrisko zuti, lai aizdegtu lampiņas Ziemassvētku eglītē. Iespējams, ka nākotnē mūsu mājās elektrību ražos neliels dīķis, kas pilns ar elektriskajiem zušiem.

Deju klubi
Pašlaik mūsu ikdienas dzīve ir viena liela enerģijas tērēšana. Ejot vai lecot pāri speciālām plāksnēm, ir iespējams izmantot enerģiju, lai ģenerētu elektrību. Pašlaik gan šāda tehnoloģija ir pārāk dārga, lai pārvērstu to reālā risinājumā. Taču padomājot par milzīgajiem enerģijas apmēriem, kādi tiek izšķērdēti deju klubos vai pārpildītās ielās, šķiet, ka šai tehnoloģijai ir liels nākotnes potenciāls.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.