Piecas stundas pēc cukura apēšanas par 50% samazinās imunitāte! 0
Šonedēļ rakstām par to, kā organismu var ietekmēt jauni ieradumi, veselīgas apņemšanās, ko nereti cilvēki aizsāk līdz ar jauno gadu. Šoreiz – kas notiek organismā, ja lietojam mazāk cukura. Jau rakstījām, kā organismu ietekmē, ja sāk vairāk dzert ūdeni.
Dabīgie cukuri ir glikoze, fruktoze un laktoze, kas atrodami augļos, pienā, medū un graudaugos. Cukurs ābolā vai bietē (atšķirībā no produktam mākslīgi pievienotā) ir kombinācijā ar augļskābēm, antioksidantiem, šķiedrvielām, vitamīniem, minerālvielām. Tādēļ tā ietekme uz organismu ir pilnīgi atšķirīga. Limitēta dabīgā cukura uzņemšana nav kaitīga, bet svarīgi, lai produkts nesatur daudz pievienotā cukura garšas, tekstūras vai krāsas nodrošināšanai.
“Saldumi teorētiski mums vispār nav vajadzīgi. Tās ir tukšās kalorijas, kas rada vien komfortu. Šis komforts saistāms ar zobu veselības, pārmērīgas kopējās enerģijas uzņemšanas, cukura diabēta, sirdsslimību riska, svara pieauguma, izmainītas izsalkuma un sāta sajūtas problēmām,” mīnusus uzskaita uztura speciāliste Alise Kindzule.
“Saldumi uz laiku padara neaktīvas tās šūnas, kas cīnās ar vīrusiem. Tie pastiprina iekaisuma procesus un sāpes. Ogļhidrāti, kas uzsūcas ātri, sniedz ātru enerģiju, bet tā tikpat ātri arī beidzas, pēc neilga laika tikai pastiprinot nogurumu un izsalkumu. Tas nozīmē – cilvēks ir lēns, kūtrs, tiecas piekopt neveselīgus ēšanas paradumus, turklāt ir sliktā noskaņojumā. Jāpatur prātā arī emocionālā ēšana, kas noskaņojumu uzlabo tikai ēšanas brīdī, bet pēc tam seko vainas izjūta un zems pašvērtējums.”
Rekomendācijās noteikts, ka produktiem pievienotā cukura daudzums dienā nedrīkstētu būt lielāks par 25 gramiem sievietēm un 35 gramiem vīriešiem.
“Samazinot vai svītrojot cukuru no ikdienas ēdienkartes, tā radikāli mainās. Cenšoties iedziļināties produktu sastāvā, top skaidrs, ka vislielāko cukura daudzumu satur pārstrādātie produkti, kas ir iepakoti un jau gatavi tūlītējai lietošanai. Izslēdzot šos produktus no uztura, samazināsim ne tikai dienā uzņemtā cukura daudzumu, bet vēl daudz citu nevajadzīgu un pat kaitīgu vielu uzņemšanu.
Vēl vairāk – izslēdzot mākslīgi pievienoto cukuru, ēdienkarte lieliem soļiem tuvojas tam, kā ēda mūsu senči,” atklāj uztura speciāliste un piebilst, ka tas ir laiks, kad cilvēki nebija pazīstami ar lielo alerģiju un pārtikas nepanesību izplatību, vielmaiņas problēmām jau bērnībā, II tipa cukura diabētu, sirds asinsvadu agrīnām saslimšanām un citām kaitēm, kas iet roku rokā ar nepareizu uzturu.
Samazinot uzņemtā cukura daudzumu:
• uzlabojas noskaņojums
• palēninās novecošanās procesi, uzlabojas ādas veselība
• top veselīgāks ķermeņa svars
• stiprāka imunitāte
• kvalitatīvāks miegs
• labāki mentālie procesi: smadzeņu aktivitāte, atmiņa un koncentrēšanās
• lielāks, ilgstošāks un stabilāks enerģijas līmenis
• labāka orgānu sistēmu un ķermeņa darbība kopumā
Kas notiks, ja ēdīsi mazāk cukura:
• pēc trim dienām: cilvēks izjūt daudz lielāku enerģiju, uzlabojas noskaņojums un paaugstinās motivācija
• pēc divām nedēļām: novērojamas izmaiņas sejas ādā, tā kļūst tvirtāka, tīrāka, dzīvīgāka, tādējādi padarot tās izskatu jaunavīgāku. Samazinot cukura uzņemšanu, pastiprinās arī dabīgās garšas izpratne, cilvēks sāk intensīvāk sajust dabīgo produktu garšu. Tas arī palīdz precīzāk interpretēt organisma vēlmes pēc konkrētiem pārtikas produktiem
• pēc mēneša: samazinot cukura apjomu, tiek uzņemts mazāks kaloriju daudzums, un var vērot svara zudumu. Jāatgādina, ka cukurs satur tukšās kalorijas, kas nodrošina vienīgi svara pieaugumu.