Izvairīties no vārda “nē” komunikācijā ar bērnu 0
Droši vien neatradīsies neviens vecāks, kurš nebūs piedzīvojis vilšanos kategoriska “nē” dēļ, dzirdot to no savas atvases. Dažas mammas ir atradušas nestandarta veidu, kā komunicēt ar mazajiem “negribu” – sarunās ar bērnu vispār neizmantot šo burvju vārdu “nē”.
Pedagoģiski vai nē? Lai gan izslēgt šī aizliegumu vēstošo vārdu no savas leksikas ir pa spēkam ne katram vecākam, psihologi šo metodi uzskata par gana iedarbīgu. Tas tādēļ, ka vārds “nē” patiesībā bērnam neko nenozīmē, ja turpmāk neuzsvērtu tā patieso nozīmi. Dzirdot šo vārdu bieži no mammas un tēta, mazulis sāk to vienkārši kopēt, atkārtojot “nē” kā atbildi uz jebkuru no vecāku jautājumiem vai pat tikai vārdiem.
Psihologi iesaka iespējami izvairīties no kategoriskā “nē”, tā vietā sakot “mēs nekaujamies” vai “mēs neskaramies klāt cepeškrāsnij”. Ja vārds “nē” tomēr iesprūk komunikācijā ar bērnu, noteikti ir vērts to papildināt ar paskaidrojumiem “nē, neaiztiec cepeškrāsni, tā ir karsta”.
Bērnam atdarīt ar to pašu
Dusmu uzplūdā bērns tev metas virsū ar dūrēm vai pat kož? Daudzi vecāki ir pārliecināti, ka šādos gadījumos bērnam jāatdara ar to pašu – lai arī viņš sajustu sāpes, ko nodara citiem. Kā apgalvo šo metodi pārbaudījušie vecāki, vairumā gadījumu bērns vairs nemēģina iekost vai kādam iesist.
Pedagoģiski vai nē? Lai gan teorētiski šādu audzināšanas metodi vecāki pieņem, psihologi to neiesaka pārbaudīt praksē. Tā vietā labāk ir krasi apstādināt bērna darbības un stingri parunāt par šo tēmu. “Mēs nekožam, tas ir ļoti sāpīgi un aizvainojoši”. Ne mazāk svarīgi pēc tam ir mazajam dod laiku, lai viņš saprastu, cik slikti ir rīkojies. Ja bērnam atdarīt ar to pašu, vecāki atkārto sliktu uzvedību, vēl jo vairāk apmulsinot bērnu.
Uz bērna histēriju reaģēt ar kliegšanu
Daudzi vecāki bērna histēriju mēģina apturēt ar kliegšanu. “Aci pret aci, zobs pret zobu,” tā pirmajā uzbudinātībā pie sevis murmina vecāki. Šis audzināšanas veids parasti ir raksturīgs vecākiem – holeriķiem.
Pedagoģiski vai nē? Kā apgalvo psihologi, šis veids ļoti postošs. Ar šādu rīcību vecāki vēl vairāk pastiprina bērna emocionālo stāvokli. Vislabākā mammas un tēta reakcija šādā situācijā – saglabāt mieru, komunicējot ar satraukto bērnu. Ir svarīgi atcerēties, ka šādas histērijas neturpinās ilgi. Redzot vecāku mieru, bērns ātri nomierināsies pats.