Piecas strīdīgas bērna audzināšanas metodes: par un pret katrai 0
Audzinot bērnu, dažāda rakstura grūtības vecākiem rodas teju uz katra soļa. Kad aizrādījumi un moralizēšana nepalīdz, vecākiem palīdzēt var izdoma. Portāls Parents.ru apkopojis piecas visai strīdīgas audzināšanas metodes. Raudzīsim aplūkot, cik tās efektīvi strādā.
Rīkoties pretēji
Bērns katru reizi rīko histēriju, nevēloties savākt mantas? Tā vietā, lai nodarbotos ar bērnistabas kārtošanu, vecāki rīkojas pilnīgi pretēji – izmētā nesavāktās rotaļlietas, turklāt bērnam visneērtākajās vietās – zem gultas, uz sliekšņa u.tml. Pēc pirmajām neapmierinātības izrādīšanas pazīmēm no bērna puses, mantiņas, kā likums, tomēr vēlāk var atrast tām paredzētajās vietās.
Pedagoģiski vai nē? Laiku pa laikam šādas pretējas darbības rekomendē izmēģināt pazīstamā psiholoģe, pedagoģe Jūlija Gipenreitere. Jo bieži vien nepaklausība rodas tikai tāpēc, ka bērns piekūst no vecāku pārlieku lielās uzmanības, mēģinot bērnu nepārtraukti pārliecināt veikt vienu vai otru lietu. Dažreiz vecākiem ir lietderīgi atkāpties no ierastajām prasībām un izdarīt to, ko bērns absolūti negaida, un problēma tiks atrisināta pati no sevis.
Runāt ar bērnu kā pieaugušo
Daudzus vecākus kaitina, kad ar mazuli runā “uci puci” valodā jeb uķinās. Viņi ir pārliecināti, ka ar bērnu ir jārunā tieši tāpat kā ar pieaugušo. Protams, neviens šeit nedomā ar mazuli iesaistīties politiskās debatēs un apspriest citas pieaugušo lietas, taču izkropļot vārdus, sarunājoties ar bērnu, nav vērts, pat, ja viņš nemaz vēl neprot atbildēt.
Pedagoģiski vai nē? Pētījumi esot pierādījuši, ka sarunas ar bērnu kā ar pieaugušo jau no viņa dzīves pirmajām dienām stimulē galvas smadzeņu darbību, ļaujot nākotnē veiksmīgāk paplašināt vārdu krājumu. Tāpat psihologi iesaka iespējami vairāk sarunāties ar mazuli, skaidrot savas darbības, stāstot par visu, ko mazais apkārt redz.
Pastāv pat uzskats – jo vairāk vārdu bērns no vecākiem dzirdēs, jo ātrāk spēs tiem atbildēt.