Piecas mīlestības valodas. Zelta likumi saskanīgai kopdzīvei 0
Dažreiz šķiet, ka pāru dzīve balstās uz nepārtrauktiem pārpratumiem, un komunicēšana starp vīrieti un sievieti līdzinās dialogam starp nedzirdīgajiem.
Kāpēc diviem mīlošiem cilvēkiem ir tik grūti saprasties? Portāls psychologies.ru atgādina ģimenes konsultanta Gerija Čepmena izskaidrojumu – mēs ar saviem mīļajiem runājam dažādās mīlestības valodās.
Viņš identificējis piecus veidus, kā cilvēki pauž savu mīlestību – piecas mīlestības valodas.
Mēs mēdzam “mantot” mīlestības valodu, pierodam tā izteikt sevi un gaidīt tādas pašas saprotamas mīlestības izpausmes. Kas notiks, ja partnera valoda ir pavisam cita? Ja vēlamies, lai viņš sajustu mūsu mīlestību, būs jārunā valodā, kuru viņš saprot.
Mīlestības valoda Nr.1 – Vārdi
Vienkārši un patiesi sirsnīga atbalsta vārdi un uzslavas ir tie, kas daudziem pietrūkst. Cilvēkiem, kuri bērnībā netika pietiekami slavēti, nepieciešams, lai partneris ne tikai novērtētu un cienītu viņus, bet arī spētu to atklāti pateikt. Turklāt mēs dažkārt šaubāmies, vai varam gūt panākumus. Mīļotā cilvēka atbalsta vārdi var iedrošināt un sniegt pārliecību uzsākt darīt to, ko vēlamies, bet trūkst drosmes.
Mīlestība runā labo vārdu valodā. Mīlēt tai skaitā nozīmē spēt lūgt piedošanu un teikt: “Es piedodu”. Mīlestība nepieprasa, bet lūdz. “Man tā garšo tava firmas kūka, vai tu varētu to pagatavot vēlreiz,” nevis “visas sievas gatavo, vai esi aizmirsusi, kā?” Atceries, ka ir ļoti svarīgi ne tikai ko, bet arī kā mēs runājam. Vienu frāzi var pateikt diezgan atšķirīgi.
Padoms: Ja šī mīlestības valoda tev sveša un tu neizcelies ar daiļrunību, bet tev šķiet, ka tajā runā partneris, pievērs īpašu uzmanību tam, ko saka cilvēki ap tevi. Dzirdi, kā draugs izsaka komplimentu sievai – paturi prātā, priekšnieks novērtē tavus nopelnus un uzslavē – ieklausies, kādus vārdus viņš izmanto. Filmas varoņi atzinās viens otram mīlestībā – papildini savu labo vārdu krātuvīti.
Bonuss: Kad mums saka labus vārdus, atzīmē mūsu panākumus, mēs jūtamies pateicīgi un, ļoti iespējams, būsim gatavi par atbildi izdarīt ko patīkamu partnerim.
Mīlestības valoda Nr.2 – Laiks
Pavadīt ar kādu kopā laiku nozīmē pievērst viņam nedalītu uzmanību. Laiks ir vērtīgākais resurss. Kad mēs to bez atlīdzības dāvinām citam cilvēkam, mēs kopā ar to dāvinām daļu no savas dzīves. Būt kopā un būt blakus ir dažādas lietas. Kopā – tas ir skatīties vienam uz otru, runāties, dzirdēt, saprast. Sēdēt blakus uz dīvāna un skatīties TV vai sarunāties pie brokastu galda, vienlaikus lasot avīzi vai pētot datoru, nenozīmē būt kopā.
Kāda atšķirība no pirmās mīlestības valodas? Vārdu valodā ir svarīgi pastāstīt partnerim, cik vērtīgs viņš ir, laika valodā ir svarīgi uzklausīt viņu, saprast, just.
Tas īpaši raksturīgs vīriešiem ar pragmatisku pieeju dzīvei. Bet tas nekādā ziņā nav vajadzīgs sievietei, ja viņas mīlestības valoda ir laiks. Viņai vajag, lai viņu uzklausa, lai viņa justos svarīga un nozīmīga, nepieciešama līdzjūtība un sapratne, sajūta, ka viņu mīl un tic viņai neatkarīgi no tā, kas notiek viņas dzīvē. Tad viņa pati viegli pārvarēs savas problēmas.
Padoms: Kad pavadāt laiku kopā, skaties partnerim acīs, tas ļaus nodibināt kontaktu un radīs sajūtu, ka tiešām esi gatavs dzirdēt un saprast. Nenodarbojies ar blakus lietām, neatbildi uz telefona zvaniem. Iemācies nepārtraukt. Vēro partneri, viņa sejas izteiksmes, intonācijas, žestus, tas ļaus labāk sajust viņu. Centies un mēģini iesaistīties kādā no partnera hobijiem.
Bonuss: Ja jūs ar partneri ko darāt kopā, veidojas kopīgas atmiņas. Tās var kļūt par neizsmeļamu prieka avotu un palīdz nostiprināt jūsu savienību.
Mīlestības valoda Nr.3 – Dāvanas
Dāvana ir taustāma mīlestības izpausme. Šī mīlestības valoda ir viena no vienkāršākajām, un to iemācīties nav pārāk grūti. Dāvanas var nopirkt, izgatavot savām rokām – svarīgākais, lai procesā tu domātu par apdāvināmo un izvēlētos to, kas pēc tavām domām, varētu viņu iepriecināt.
Padoms: Materiālās izmaksas šai mīlestības valodai nav galvenās. Dāvanai jāatbilst tavam finanšu līmenim. Turklāt aizkustinošu dāvanu vienmēr var pagatavot ar savām rokām. Ja nezini, ko uzdāvināt, vari izmantot draugu vai radinieku padomus.
Bonuss: Dāvana vismaz kādu laiku paliek pie cilvēka. Redzot dāvanu, cilvēks ilgi domās: “Viņš mani atceras” vai “Viņš domāja par mani, izvēloties šo dāvanu.” Aplūkojot dāvanu vai paņemot to rokā, partneris ar pateicību un mīlestību atcerēsies tevi.
Mīlestības valoda Nr.4 – Darbi
Palīdzēt nozīmē izteikt savas rūpes darbos. Sieva gatavo vakariņas, tīra māju, vīrs pērk pārtiku un palīdz saremontēt sievas automašīnu, ja radušās problēmas. Tā ir apmaiņa, kas var stiprināt savienību. Palīdzība prasa laiku un pūles. Ja tu ar prieku palīdzi partnerim, tā tu izsaki savu mīlestību.
Padoms: Ja jūti, ka partneris ilgstoši ir aizkaitināts, izvirza pretenzijas, iespējams, ka viņa mīlestības valoda ir darbi. Palūdz, lai viņš uzraksta sarakstu ar četrām lietām, ko vēlētos no tevis saņemt. Parasti tās ir diezgan vienkāršas: saklāta gulta, neizmētātas zeķes, nomazgāti trauki. Divus mēnešus mēģini izpildīt šos punktus, atceroties, ka dari to mīlestības dēļ, un ticiet mums, pozitīvi rezultāti neliks sevi ilgi gaidīt.
Bonuss: Pat tad, ja darbi, palīdzēšana nav tava mīlestības valoda, tev noteikti ir pazīstams nogurums no darba un ikdienas aktivitātēm. Ja partneris runā tieši šajā valodā un arī tev izdevies to kaut nedaudz apgūt, tad brīžos, kad jutīsies pārmērīgi noguris un spēki būs izsmelti, tu pēkšņi konstatēsi, ka blakus ir iejūtīgs palīgs, kurš pateicīgi atmaksās ar to pašu, uzņemoties daļu no taviem darbiem.
Mīlestības valoda Nr.5 – Pieskārieni
Ar pieskārieniem var izteikt daudzas jūtas: no maiguma, rūpēm līdz kaislīgai vēlmei – un dažiem tas ir vienīgais veids, kā justies mīlētiem.
Cilvēkiem, kas runā šajā valodā, ir ļoti svarīgi turēt partnera roku, just apskāvienus, skūpstus. Viņi piešķir seksam īpašu nozīmi un sāk šaubīties, vai ir mīlēti, ja to nesaņem. Tajā pašā laikā tas nenozīmē, ka, ja tevi saista attiecību intīmā puse, tad tava mīlestības valoda ir pieskārieni. Šī mīlestības valoda ir daudz plašāka un bagātāka.
Padoms: Pieskaroties partnera ķermenim, pieskaramies viņa dvēselei, jo ķermenis ir dvēseles mājoklis. Nav divu vienādu cilvēku, un tas, kas liek tev justies labi, var vispār nepatikt partnerim. Ieklausies viņā, iepazīsti viņa ķermeni, izturies ar maigumu un cieņu, un tad tas var būt aizraujošs process abiem. Neaprobežojies ar prelūdiju un seksu.
Ja partneris runā pieskārienu valodā, svarīgi arī garām skrienoši pieskārieni dienas laikā. Uzliec savu roku uz pleca, kad atnes tasi kafijas, apķer ap vidukli garāmejot, noskūpsti sēžoties automašīnā – tad viņš noteikti jutīsies mīlēts.
Bonuss: Vai ir vērts runāt par bonusiem, ja runa par vairāk laika un uzmanības veltīšanu partneru intīmajai dzīvei?
Kā atpazīt mīlestības valodu…
… savu
Dažiem pietiek izlasīt virsrakstus, lai saprastu savu mīlestības valodu. Bet bieži vien pat savas mīlestības valodas atpazīšana nav tik vienkārša. Ir vairāki ieteikumi, kas palīdzēs labāk sadzirdēt sevi:
1.Ja nosauktais mīlestības valodu saraksts nesniedz konkrētu atbildi, mēģini uz laiku par to aizmirst. Vienkārši atceries, kas parasti tevi sāpina attiecībās ar mīļajiem? Ja partnera kritika tevi ļoti sāpina, iespējams, ka tava mīlestības valoda ir vārdi. Ja krīti izmisumā no fakta, ka partneris vakarā palīdz mājsaimniecības darbos, jautā, kā pagāja diena, bet nekad neapskauj tevi, un aizmieg, pagriezies pret sienu, pat nenoskūpstot – iespējams, ka tava valoda ir pieskārieni. Ja skumsti par reti pasniegtiem ziediem un dāvanām, tad visticamāk – tava valoda ir dāvanas. Un tā tālāk.
2. Vēl viens veids, kā atpazīt tavu mīlestības valodu, ir atcerēties, kā tu parasti izpaud savu mīlestību pret partneri. Ko tu dari, saki? Vai plāno kurp kopā doties nedēļas nogalē? Vai slavē partneri, lai pat visiem draugiem nebūtu šaubu, ka viņš ir patiešām labākais? Iespējams, tieši to pašu tu sagaidi pretī.
3.Ja tev pašlaik nav mīļotā, mēģini pafantazēt par ideālo partneri. Kāds viņš ir? Ko viņš dara, lai tu izjustu viņa mīlestību? Vai viņš apskauj tevi, aktīvi piedalās bērnu audzināšanā, apber ar komplimentiem vai dāvanām? Tas viss palīdzēs atrast savas mīlestības valodas atslēgu.
… un partnera
Vari tieši pajautāt mīļotajam, ko viņš sagaida un vēlas no attiecībām un tevis. Bet ir vēl viens viltīgs paņēmiens, ko izmantot, lai labāk izprastu partneri: ieklausīties viņa sūdzībās, pretenzijās.
“Tu nekad man nedāvini ziedus!” “Tev ir tikai darbs, man laika nemaz neatliek!” “Tu nekad nepamani, kā es šodien izskatos, neuzslavē, bet es cenšos tikai tevis dēļ!” “Es gribu pārnākt tīrā un kārtīgā mājā, kāpēc tu nevarētu ar to nodarboties?” “Tu esi pavisam attālinājies no manis – neskūpsti, neapskauj.”
Kritika, ja to neuztver personīgi, patiesībā ir ļoti vērtīgs informācijas avots. Tu par to pārliecināsies, ja tā vietā, lai dusmotos un izvirzītu atbildes pretenzijas, uzmanīgi un ar cieņu uzklausīsi partneri. “Tevi apbēdina, ka mēs reti esam kopā. Padomāsim, kā mēs varam atrast laiku un kurp doties?” Ja izmantosi tādu pieeju, redzēsi, ka kritiku nomainīs pateicība un mīlestība.