Piebalgs: “Vienotības” darbu tās vietā citi nedarīs 9
Jauna politiskā sezona ir jāsāk ar sakārtotām biedru rindām, jo partiju sagaida aktīvs darbva cēliens, atklājot partijas “Vienotība” kongresu, delegātiem sacīja partijas valdes priekšsēdētājs Andris Piebalgs.
“Mēs nedrīkstam nedz nolaist rokas, nedz melot paši sev, ka viss ir labi un Saeimas vēlēšanās rezultāti ir garantēti. Ar pašvaldību vēlēšanu rezultātiem vēlētājs mums ir devis laiku, aicina mūs saņemties, mobilizēties – eiropeiskas, attīstītas un taisnīgas Latvijas vārdā,” uzsvēra Andris Piebalgs.
Vērtējot pašvaldību vēlēšanu rezultātus, viņš norādīja: “Katrā pašvaldībā situācija ir atšķirīga, un arī VIENOTĪBAS starts nebūt nav vienāds visos novados un pilsētās. Ir spožas uzvaras – Cēsīs un Salaspilī, ir cienījams rezultāts Rīgā, tomēr kopīgais iegūto mandātu skaits, salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām, ir samazinājies. Jā, VIENOTĪBA arvien ir nopietns politisks spēks, bet ir skaidri redzama plaisa starp partiju un tās atbalstītājiem. Neviens nenoliedz partijas padarīto, bet gaida svaigu un dinamisku jaunu piedāvājumu.”
Andra Piebalga ieskatā ceļš uz nākamās Saeimas vēlēšanām demonstrēs partijas biedru kopīgu gatavību nākotnes izaicinājumiem. “Mūsu uzdevums nav vienkārši saglabāties, vienkārši turpināt savu eksistenci. “Vienotība” vienmēr ir bijusi iniciatīvas partija, kurai pietiek spēka un sabiedrības atbalsta arī enerģiskai un radikālai rīcībai. Tādēļ arī šodien partijai ir jāmainās straujāk.”
“Tieši “Vienotības” vadībā Latvija pēdējos gados ir īstenojusi virkni reformu, lai mazinātu naudas ietekmi uz politiku, lai izskaustu interešu konfliktus, lai padarītu politisko procesu caurspīdīgu un sabiedrībai saprotamu. Šis ceļš ir bijis grūts. Ik solis ir saskāries ar milzu pretestību – gan atklātie balsojumi Saeimā, gan tiesu sistēmas sakārtošana, gan vēlēšanu kampaņu izdevumu ierobežojumi,” kongresa delegātiem norādīja Andris Piebalgs, uzsverot, ka tas noticis par spīti neatlaidīgai pretestībai, ko apliecina publicētās “Rīdzenes sarunas”.
“Ja rūpīgi palasām publicētos sarunu tekstus, redzam: korupcijas dzelonis tolaik tika vērsts tieši pret VIENOTĪBU – vienīgo partiju, kas spēja efektīvi iestāties pret valsts nozagšanu un izlaupīšanu. Tieši “Vienotības” cilvēkus, tieši mūsu ministrus un deputātus vajadzēja neitralizēt, lai realizētu slēptos plānus, lai valsts resursi varētu netraucēti nonākt privātās kabatās,” uzsvēra Andris Piebalgs, piebilstot, ka runa nav tikai par septiņus gadus senu vēsturi, bet arī par šodienu, jo politiskā mentalitāte, kas tik uzskatāmi parādās “Rīdzenes sarunās”, nekur nav pazudusi.
“Vienotības” valdes priekšsēdētājs uzskata, ka rezonanse par “Rīdzenes sarunām” ir radījusi valstī politisku krīzi un nopietnas varas leģitimitātes problēmas, un partijai ir pienākums uz to reaģēt. “Latvijas cilvēki vairs nevēlas dzīvot valstī, kurā žargonā runājoši politiķi sarunā balsojumus savās un savu draugu interesēs. Viņi ir pelnījuši ko labāku. Ietērpt šo vēlmi reālā un atbildīgā politikā – tas ir “Vienotības” pamatuzdevums, gatavojoties Saeimas vēlēšanām,” kongresa delegātiem sacīja A. Piebalgs.
“Tiesiskums vienmēr būs ierakstīts “Vienotības” ģerbonī. Ar šo, valsts attīstībai tik svarīgo jautājumu nedrīkst spēlēties. Tā nav tēma, kur izrādīties, kur svaidīties ar vārdiem vai darbiem. “Vienotība”, protams, varētu šodien aiziet no valdības. Taču tas tikai radītu politisku nestabilitāti un pavērtu plašas iespējas tiem, kam patīk zvejot duļķainos ūdeņos. Tiem, kas politiska haosa apstākļos varētu realizēt savus “Rīdzenē” apspriestos plānus. Tas nav VIENOTĪBAS ceļš: mums svarīgāki ir darbi, nevis skaista poza,” uzsvēra partijas vadītājs.
Andris Piebalgs ir pārliecināts, ka “Vienotības” uzdevums ir panākt Valsts prezidenta ievēlēšanu Saeimā atklātā balsojumā un kategoriski iestāties pret tā dēvētajām “deputātu kvotām”, veidojot 2018. gada valsts budžetu, vienlaikus partijas vadītājs uzslavēja “Vienotības” ministru un Saeimas frakcijas darbu.
“Gribu uzteikt mūsu ministrus, kuri strādā kompetenti, konstruktīvi un arī drosmīgi, kad tas ir vajadzīgs. Situācija frakcijā ne vienmēr ir vienkārša, tomēr ar pilnu atbildību varu teikt, ka izšķirošos brīžos frakcija ir rīkojusies atbilsoši “Vienotības” vēlēšanu platformai.”
Vērtējot situāciju partijā, Andris Piebalgs uzsvēra, ka viņa mērķis partijas vadītāja amatā bija rūpēties par partijas struktūras un rīcībspējas saglabāšanu politiski nestabilā laikā, tāpat viņa vadmotīvs bija meklēt kopīgu ceļu konstruktīvam komandas darbam, tomēr atsevišķu biedru izpratne par politisko procesu nav bijusi ar to savienojama. “Mūs ir pametuši cilvēki no abiem flangiem – gan tie, kam partija šķiet nepietiekami konservatīva, gan tie, kam partija šķiet nepietiekami liberāla. Turpretī mēs paliekam uzticīgi tām vērtībām, kuras izvēlējāmies jau 2011. gadā līdz ar partijas dibināšanu: eiropeisku un atbildīgu politiku, kura vienlaikus respektē mūsu valsts reālās vajadzības un visu tās iedzīvotāju intereses.”
Sestdien, 19. augustā, partijas “Vienotība” biedri pulcējas uz ikgadējo kongresu, kura darba kārtībā ir valdes priekšsēdētāja un valdes locekļu vēlēšanas, domes priekšsēdētāja un tā vietnieka, kā arī Revīzijas komisijas vēlēšanas.