Foto – Shutterstock

Pieaugušo alkoholiķu bērni: 12 sekas, ar kurām jārēķinās pašam un ģimenei 1

Es nesen nejauši piedalījos sarunā, kurā kārtējo reizi tika apspriesta alkoholiķu bērnu tēma. Cilvēki lauzīja prātus, kāpēc galu galā nevar vienkārši “paņemt sevi rokās un visu izlabot”. Vai tad tiešām nav saprotams, ka tu atkal esi precējusies ar alkoholiķi vai kaut kādu nelāgu cilvēku, kurš atkārto to situāciju, kādu piedzīvoji bērnībā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Lasīt citas ziņas

Protams, padoms “paņemt sevi rokās un kaut ko izdarīt” visiem “ļoti palīdz”. Tas ir lieliski, ja zini, kur ir rokas, kur paņemt un ko izdarīt. Bet, lūk, āķis ir tur, ka alkoholiķu bērni saņem visai specifiskas zināšanas par apkārtējo pasauli. Viņiem bieži vien vispār nav sapratnes par to, ka var dzīvot arī citādāk.

Te nu vietā smalkais Dženetes Voitičas novērojums grāmatā, kas veltīta no alkohola atkarīgo bērniem, – ka alkoholiķis ģimenē ir kā “dinozaurs viesistabā”. Dzīvnieki ir kustīgi un apgriež vai kājām gaisā visu māju, mājinieki, kā nu vien var, aizsmērē plaisas un stiprina sienas. Iekšā normāli dzīvot nevar, bet izejas arī nav. Nākas būt pastāvīgā gatavībā, lai dinozaurs tevi neaizķertu ar asti vai tu neuzkāptu tam uz kājas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bieži vien alkoholiķis ir ģimenes milzu noslēpums. Un ne tik daudz apkārtējiem, jo viņi kaut kā zina par dinozauru šajās mājās, bet – pašai ģimenei! Tas notiek trīs iemeslu dēļ:

  1. Pats alkoholiķis noliedz atkarību no alkohola (viņaprāt, viņš taču vienmēr var “atmest”).
  2. Alkoholiķa partneris tāpat noliedz atkarību, vai arī “ārstē” atkarīgo un glābj viņu (ir līdzatkarīgais), faktiski radot “normālas ģimenes fasādi”.
  3. Bērnam nākas neizrādīt savas jūtas par notiekošo un nerunāt ne ar vienu par to, kas viņu biedē ģimenē. Ja viņš par to runās, par viņu domās, ka viņš nemīl ne māti, ne tēvu, un tātad viņš būs vecāku nemīlēts.

Alkoholiķa bērns bieži vien agri kļūst pats sev par vecāku un sāk par sevi rūpēties jau agrīnā vecumā. Vecākiem nav gana laika, ko veltīt viņam. Ja abi vecāki dzer, tad viņi ir aizņemti ar alkoholu, ja tie ir atkarīgais un līdzatkarīgais, viņiem arī ir sava spēle, kurā bērns var būt manipulāciju līdzeklis vai instruments. Vecāki var pat nemanīt bērna personību.

Bērni no alkoholiķu ģimenēm bieži vien paši sāk agri dzert. Un tā nav tikai ģenētikas ietekme. Alkohols var kalpot kā instruments, kurš palīdz kļūt vecāku pasaulē redzamākam. Viņš var sēdēt ar viņiem pie galda, izjust tās pašas sajūtas, ko vecāki, it kā savienoties ar viņiem. Viņš tāpat var kļūt par vēl vienu atkarīgo un viņa noskaņojums un rīcība kļūs svarīgi līdzatkarīgajai mātei vai tēvam.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.