Pieaugusi antibiotiku izmantošana slimnīcās – atbalstīts valsts plāns piesardzīgas antibiotiku lietošanas veicināšanai 8
Valdība otrdien atbalstīja Veselības ministrijas (VM) sagatavoto plānu antimikrobiālās rezistences (AMR) ierobežošanai un piesardzīgas antibiotiku lietošanas veicināšanai.
Lai arī Latvijā antibiotiku patēriņš ir zemāks nekā vidēji Eiropas Savienībā, ir pieaugusi to izmantošana pacientu ārstēšanai slimnīcās, jo pacientiem ar Covid-19 infekciju novērojamas arī bakteriālas infekcijas izraisītas komplikācijas, piemēram, pneimonija, un pacientu ārstēšanā jāizmanto antibiotikas, aģentūrai LETA norādīja VM.
Ministrijā uzsvēra, ka ir būtiski samazināt to Latvijas iedzīvotāju īpatsvaru, kuri antibiotikas iegādājas bez receptes, jo atbildīga antibiotiku lietošana var palīdzēt apturēt rezistento baktēriju attīstību. Ja baktērijas kļuvušas rezistentas jeb nejūtīgas pret antibiotikām, tās izdzīvo zāļu lietošanas laikā un turpina vairoties, paildzinot slimību vai pat izraisot nāvi.
VM ieplānojusi izstrādāt un ieviest Eiropas Savienības un nacionālā mēroga rekomendācijas, kā arī apmācīt 50 ārstniecības iestāžu speciālistus par atbildīgu un piesardzīgu AB lietošanu, tam atvēlot kopumā 30 000 eiro. Lai izstrādātu jaunas rekomendācijas atbildīgas un piesardzīgas AB lietošanai pediatrijā, 2024.gadā pēc VM aplēsēm būs nepieciešami 11 000 eiro.
Savukārt, lai izstrādātu metodisko materiālu un paaugstinātu ārstniecības iestāžu atbildīgo personu kompetences kvalitatīvai AMR datu reģistrācijai, analīzei un izmantošanai, 2024.gadā būs nepieciešami 3520 eiro, lēš VM.
Par atbildīgu un piesardzīgu antibiotiku lietošanu VM iecerējusi izstrādāt informatīvu materiālu sabiedrībai, kā arī īstenot kampaņu vecāku izglītošanai.
Ieguldot 11 000 eiro, plānots nākamgad arī uzlabot agrīno MR-TB pacientu atklāšanu un ārstēšanas kvalitāti, pamatojoties uz izstrādātajām starptautiskos zinātniskos pierādījumos un labās prakses piemēros balstītām tuberkulozes diagnostikas un ārstēšanas rekomendācijām.
Plānots, ka 2024.gada otrajā pusē darbu uzsāks veselības aprūpes kompetences centrs, kurā strādās četri darbinieki infekcijas slimību profilakses un uzraudzības jomā, kā arī atbildīgas un piesardzīgas antibiotiku lietošanas jautājumos. Pēc VM aplēsēm 2024.gadā centra uzturēšanas izmaksas sastādīs kopumā 75 539 eiro, bet 2025.gadā un turpmāk – 141 077 eiro gadā.
Savukārt 2025.gadā iecerēts izstrādāt metodisko materiālu ārstniecības personām par sabiedrības veselībai nozīmīgu mikroorganismu diagnostiku, nodrošinot “efektīvu infekcijas slimību diagnostiku un uzlabojot AMR uzraudzību”. Tam paredzēts atvēlēt 10 000 eiro.
2025.gadā par 6000 eiro paredzēts arī izstrādāt rekomendācijas ārstniecības iestādēm AB patēriņa uzraudzības komandas efektīvas darbības nodrošināšanai un analīzes pilnveidošanai stacionārajās ārstniecības iestādēs. Savukārt 2026.gadā plānots rīkot vienas dienas semināru indikatoru prioritizēšanai, tam atvēlot kopumā 3200 eiro.
2025.gadā VM par 12 800 eiro izvērtēs šķēršļus ar veselības aprūpi saistītu infekciju (VASI) un AMR uzraudzības un profilakses pasākumu nodrošināšanai ārstniecības iestādēs, kā arī plāno pilnveidot ārstniecības iestāžu atbildīgo struktūrvienību darbinieku izpratni un zināšanas par VASI profilakses pasākumu ieviešanu, tai skaitā par rokas higiēnas veicināšanu un monitoringu. Tam plānots atvēlēt 11 500 eiro. Par 11 000 eiro tiks arī izstrādāti un ieviesti ārstniecības iestādēs VASI uzraudzības un kontroles standarti konkrētu invazīvu manipulāciju veikšanai.
2025.gadā par 11 000 eiro plānots izstrādāt arī ķirurģiskās profilakses rekomendācijas atbilstoši jaunākajiem labās prakses piemēriem Eiropas Savienībā, iecerējusi VM.
Lai pilnveidotu ārstniecības personu iemaņas AMR diagnostikā, 2026.gadā plānots atvēlēt 6000 eiro rekomendāciju izstrādei ārstniecības personām un laboratorijas speciālistiem par pacientu mikrobioloģisku izmeklēšanu un antibiotiku jutības noteikšanu.
Pacientu skrīningam multirezistentu mikroorganismu identificēšanai Latvijas ārstniecības iestādēs par 6000 eiro līdz 2027.gadam plānots izstrādāt rekomendācijas.
2026.gadā plānots arī par 80 000 eiro izvērtēt ārstniecības personu izglītības programmas visos izglītības līmeņos, nosakot tajās iekļauto prasmju un zināšanu tvērumu par AMR un piesardzīgas antibiotiku lietošanas jautājumiem, kā arī izstrādātu vienotu metodiku AMR un atbildīgas un piesardzīgas antibiotiku lietošanas jautājumu ietveršanai veselības aprūpes speciālistu profesionālās izglītības programmās.
Lai nodrošinātu Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas (NRL) gatavību darbam ar iekārtām molekulāri ģenētisko izmeklējumu veikšanai un šo izmeklējumu apmaksai, 2024.gadā papildus plānots piešķirt 2 845 126 eiro. Pēc VM paustā, papildus finansējums nepieciešams retajiem izmeklējumiem, sedzot NRL faktiskās izmaksas par sniegtajiem pakalpojumiem. Savukārt 2025.gadā nepieciešamais papildus finansējums, pēc VM aplēsēm, ir 2 952 326 eiro, ko plānots izmantot, lai segtu izmaksas arī par pārējiem izmeklējumiem, kas patlaban netiek apmaksāti. Lai NRL varētu veikt sekvencēšanu, 2026.gadā plānots atvēlēt 2 952 326 eiro.
VM iecerējusi arī līdz 2026.gadam izveidot elektroniskas informācijas apmaiņas sistēmas izveidi mikrobioloģiskās testēšanas rezultātiem un uzliesmojumu identificēšanai. 2024.gadā tam plānots atvēlēt 212 600 eiro, 2025.gadā – 85 300 eiro, bet 2026.gadā – 79 050 eiro. Pēc VM aplēsēm sistēmas uzturēšanas izmaksas gadā sastādīs 45 312 eiro.