Edgars Strods: Kādēļ jāmaksā par sadales sistēmas pakalpojumu, lai saņemtu atpakaļ no tīkla savu saražoto elektroenerģiju 0
Edgars Strods, “Latvenergo” Produktu attīstības un vadības daļas vadītājs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
AS “Latvenergo” tirdzniecības zīmols “Elektrum” pirmajā pusgadā Latvijā uzstādīja 106 saules paneļu komplektus, kas ir trīs reizes vairāk nekā iepriekšējā gada tādā pašā periodā. Savukārt Baltijā kopā ir uzstādīti 364 saules paneļu komplekti, sasniedzot 10% lielu tirgus daļu mikroģenerācijā mājsaimniecību segmentā.
Mūsu tirdzniecības pieredzē esam apkopojuši trīs galvenos iemeslus, kādēļ klienti izvēlas iegādāties saules paneļus: pirmkārt, tā ir iespēja samazināt ikmēneša maksājumus par elektroenerģiju.
Otrkārt, klienti saskata neatkarību no mainīgajām elektroenerģijas cenām ilgtermiņā un saules paneļu izmantošanu redz kā šodienas ieguldījumu, lai nākotnē nodrošinātu mājsaimniecībai zemākas elektroenerģijas izmaksas.
Visbeidzot, treškārt, atbildība un rūpes par Latvijas vidi, jo, izvēloties saules paneļus, tiek ražota videi draudzīga elektroenerģija.
Lai uzstādītu saules paneļus, visbiežāk ir jāsaņem tikai viens saskaņojums no AS “Sadales tīkls” (ST). Pirms gada bija nepieciešams saņemt atļauju arī no Ekonomikas ministrijas, lai privātmājā sāktu ražot elektrību, bet šobrīd likumdošanā ir vērojams liels progress.
Iepriekš vidējais projekta saskaņošanas laiks bija 40–50 dienas. Pašlaik, ja saskaņošana nav nepieciešama ar būvvaldi, tad atļauju iespējams saņemt jau piecās dienās, un “Elektrum” kā tirgotājs parūpējas par visu nepieciešamo saskaņojumu saņemšanu.
Klasiskā shēma ir tāda, ka saules paneļi ražo elektrību, un klients visu saražoto tajā pašā mirklī patērē savā saimniecībā, tādā gadījumā no sadales sistēmas elektroenerģija netiek saņemta, līdz ar to nemaksājot nedz par kilovatstundu piegādi, jo tāda nav notikusi, nedz arī par obligātā iepirkuma komponenti (OIK).
Taču tajā brīdī, kad elektrība paliek pāri, tā tiek nodota kopējā sadales tīkla sistēmā, un tajā brīdī, kad elektrību mājsaimniecībai vajadzēs, klients to var “paņemt ārā” no sistēmas.
Klientam, izmantojot sadales sistēmu un tīkla infrastruktūru, tā kalpo kā akumulators un ir priekšrocība, jo enerģiju iespējams uzglabāt un nepieciešamā brīdī “paņemt” izmantošanā.
Būtiskas pozitīvas izmaiņas Latvijā ir no šī gada 1. aprīļa, jo OIK vairs netiek aprēķināts, saņemot elektroenerģiju no ST atpakaļ savam patēriņam, un tas uzlabo projekta atmaksāšanās periodu.
Saules paneļi ir ieņēmuši patstāvīgu vietu kopējā sistēmā un tirgū, tādēļ to skaits pieaug. Salīdzinājumā ar pagājušo gadu uzstādīto saules paneļu daudzums šogad ir divas reizes lielāks.
Tas nozīmē, ka tirgus spēj augt patstāvīgi, klienti iespēju pašiem ražot elektroenerģiju novērtē, un tuvāko nedēļu laikā būs jau tūkstošā mājsaimniecība, uz kuras jumta ir izvietoti saules paneļi bez jebkādiem atbalsta mehānismiem.
Būtiski ir izvēlēties konkrētā gadījumā atbilstošāko saules paneļu komplektu. Jāizvēlas ir mūsdienīgas saules paneļu tehnoloģijas, piemēram, jaudīgi saules paneļi, risinājumi, kas samazina paneļu noēnojuma negatīvo ietekmi uz saražoto elektroenerģiju.
Tā kā saules paneļi ir ilgtermiņa investīcija, kuras atmaksāšanās laiks ir vidēji 10 gadi, tad svarīgi, ka pakalpojums ir iegādāts no uzticama, ilgtspējīga uzņēmuma, kurš nepazudīs pēc pāris gadiem, atstājot savus klientus problēmsituācijās vienus pašus.