“Dzirdēju, ka ārkārtas situācijā zobus nelabo, tikai rauj!” Kā šobrīd rūpēties par mutes veselību? 1
“Bērnam īsi pirms ārkārtas situācijas sākuma tika pieteikta vizīte pie zobārsta (valsts apmaksāta), jo sāp zobs – dzeroklis. Paciešami, tomēr sāp. Nepilnu mēnesi bija jāgaida vizīte, bet nolēmām paciesties un gaidīt, lai bērns tiktu labot zobiņu pie savas jau pazīstamās zobu dakteres.
Bet dienu pirms vizītes ārste piezvanīja un pārcēla vizīti uz augustu. Vai tā drīkst darīt? Un kā rīkoties šajā situācijā? Esmu dzirdējusi, ka ārkārtas situācijā zobus nemaz nelabojot, tikai izraujot. Vai tas tiesa?” jautā Ieva S.
Zobārstniecības var būt slēgtas
“Ir zobārstniecības prakses, kas šobrīd savu darbību ierobežo vai pārtrauc pavisam, savukārt tās prakses, zobārsti, kas turpina savu darbu, saskaņā ar veselības ministres rīkojumu sniedz palīdzību akūtos un neatliekamos gadījumos, arī uzsākto zobu slimību ārstēšanas procesa un iesākto protezēšanas darbu pabeigšanu un ortodontisko ārstēšanu,” paskaidro Nacionālā veselības dienesta pārstāve Sintija Gulbe.
Aktuālo informāciju par valsts apmaksāto zobārstniecības pakalpojumu sniedzējiem var atrast vietnē: www.rindapiearsta.lv, kur, izvēloties pakalpojumu Zobārstniecība un attiecīgo reģionu, pie katra speciālista redzama atzīme “IR” vai “NAV”.
“IR” nozīmē, ka pakalpojums ir pieejams, savukārt “NAV” – ka nav pieejams. Attiecīgi jāsazinās ar ārstniecības iestādi, lai noskaidrotu palīdzības saņemšanas iespējas un laiku.
Arī Latvijas Zobārstu asociācijas (LZA) mājaslapā ir atrodama informācija par zobārstniecības pakalpojumu sniedzējiem, arī maksas, kas strādā ārkārtas situācijas laikā.
Svarīgi, vai situācija akūta
Latvijas Zobārstu asociācijas prezidents Andis Paeglītis stāsta, ka plānveida ārstēšana tiešām ir atlikta. Ja bijusi pieteikta plānveida, nevis akūta vizīte, to patlaban var pārcelt vai atcelt. “Konkrētajā gadījumā, iespējams, ārsts nav skaidri sapratis vai piefiksējis, ka stāvoklis ir akūts, tāpēc vizīti pārcēlis,” pieļauj LZA prezidents.
Ja ārkārtas situācijas laikā ir akūta problēma, zobārstam ir jāsniedz palīdzība, tiesa – ar nosacījumu, ja viņam pieejami visi aizsardzības līdzekļi un prakse vispār ir atvērta. “Bija brīdis, kad dažām zobārstniecībām bija beigušies respiratori, tās bija pārtraukušas darbu līdz to piegādei,” informē Andis Paeglītis.
No urbšanas maksimāli izvairās
Šādos apstākļos zobu urbšana tiešām neesot vēlama, taču tas nenozīmē tikai zoba izraušanu, skaidro Andis Paeglītis: “Šobrīd pasaulē ir kas līdzīgs kara apstākļiem. Dažam var nepatikt šis salīdzinājums, bet pandēmija savā ziņā ir tam pielīdzināma.”
Lietojot cilvēka mutē zobārstniecības urbuli jeb tautā dēvēto urbi, gaisā rodas ūdens pilieni, kas izplatās pa visu telpu. Tas nepavisam nav vēlams laikā, kad izplatās lipīgais SARS-CoV-2, jo var rosināt tā izplatību. Tāpēc zobārstiem ieteikts pēc iespējas mazāk praktizēt zobu urbšanu.
Viss atkarīgs no konkrētās situācijas, kuru izvērtējot, tiks nolemts par pieņemamāko ārstēšanas metodi. “Zobārsts centīsies atrast veidu, kā noņemt sāpes, novērst akūto stāvokli vai uz laiku atlikt ārstēšanu, turklāt izsverot riskus,” piebilst LZA prezidents.