Alise Mičule
Alise Mičule
Foto no Alises Mičules krājuma

Šampūns no rudzu miltiem, kokoseļļa zobiem un citi vegānes Alises zaļie atradumi 1

Alise Mičule (26) jau vairāk nekā divus gadus ir vegāne – lēmumu par krasu dzīvesstila maiņu viņa pieņēma aiz līdzjūtības pret dzīvniekiem, taču vēlāk meitene sapratusi, ka jaunā dzīves kārtība būtiski uzlabo arī viņas pašsajūtu. Laikā, kad veikalu skatlogos gozējas spīdīgas acu ēnas un matus taisnojošo šampūnu pudelītes, Alise tām braši soļo garām, apzinoties, ka veselības labā jāmeklē alternatīvas ne tikai ikdienas maltītēm, bet arī ikdienišķām higiēnas procedūrām.

Reklāma
Reklāma

Vegānisms ne tikai dzīvnieku dēļ

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Vegānisms jau savā būtībā nozīmē, ka atsakāmies ne tikai no dzīvnieku izcelsmes produktiem, bet arī no lietām, kuru ražošanas procesā apzināti tiek darīts tiem pāri,” šis ir galvenais iemesls, kādēļ Alise visus savus personīgās higiēnas produktus pakāpeniski nomaina ar dabīgajiem līdzekļiem. Kosmētiku meitene nelieto vispār.

Alise uzskata: lai kļūtu par vegānu, nav nepieciešama īpaša iepriekšēja sagatavošanās un pamatzināšanas: “Pirms kļuvu par vegānu, sešus mēnešus biju veģetāriete. Vegāniskajam dzīvesveidam nolēmu pievienoties pirms divarpus gadiem, kad noskatījos vairākas dokumentālas filmas par dzīvnieku produktu ietekmi uz veselību, dabu un, protams, pašiem dzīvniekiem. Pirms pievērsos vegānismam, ēdu diezgan neveselīgi, lietoju alkoholu, smēķēju. Mainījusies ir visa mana dzīve. Jau pirmajās nedēļās jutu lielāku enerģijas pieplūdumu, sāku nodarboties ar sportu, ēst daudz veselīgāk, pievērst uzmanību produktu sastāvam un tam, ko es patērēju. Ķermenis un prāts šķiet tīrāks, vieglāks. Ir mainījusies arī mana domāšana – kādreiz es nedomāju par to, kā mans dzīvesveids ieteikmē citus, kur nonāk plastmasas salmiņi, maisiņi, izlietotās paketes un tamponi. Es sapratu, ka ir jāsāk domāt plašāk. Vegānismam nekā īpaši negatavojos, iepriekš par to neko nezināju – galvenais, manuprāt, ir liela motivācija un gribasspēks kaut ko mainīt.”

Esam tas, ko liekam uz ādas

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad bija mainījusies Alises domāšana un dzīves uztvere, nākamais loģiskais solis bija izvērtēt ne tikai savus ēšanas paradumus, bet arī to, kā tiek kopts ķermenis: “Āda ir mūsu lielākais orgāns, un tas, ko mēs uz tās liekam, tiešā ceļā nonāk mūsu organismā. Sākumā es pirku jau gatavos, veikalos pieejamos vegāniskos kopšanas līdzekļus, taču sapratu, ka arī to sastāvs var nebūt no labākajiem, tāpēc sāku meklēt dažādas alternatīvas. Kādreiz, pirms kļuvu par vegāni, lietoju visu iespējamo – ķermeņa losjonus, dienas krēmu, nakts krēmu sejai, acu serumus, kosmētikas noņēmējus, sejas tīrīšanas līdzekļus, matu šampūnus, kondicionierus utt., bet nekas no tā manu ādu vai matus nepadarīja labākus, veselīgākus. Savulaik kosmētiku lietoju katru dienu, jo nebiju apmierināta ar savu sejās ādu – tā vienmēr izskatījās neveselīga. Ar laiku no kosmētikas atteicos pavisam, iemācījos sevi iemīlēt arī bez tās, un ādas stāvoklis ir tikai un vienīgi uzlabojies. Neesmu gan vēl atradusi alternatīvas visiem ar higiēnu saistītajiem procesiem, bet uz to lēnām eju. Piemēram, šobrīd lietoju dabīgo zobu pastu no Taizemes, bet, kad tā beigsies, meklēšu kādu citu alternatīvu. Vaksācijai izmantoju epilatoru un skuvekli, no kura man vēl būtu jātiek vaļā.” Ieteikumus par dabīgajiem produktiem Alise galvenokārt atrod internetā: “Ir dažādas “facebook.com” grupas, kuras dalās ar ieteikumiem, tāpat bieži “google.com” meklētājā ierakstu to, kas mani interesē, un tur parādās dažādi varianti. Protams, ne vienmēr viss, kas der citiem, der arī man – iepriekš pēc citu ieteikuma matus mazgāju ar sodu, tomēr tā nebija maniem matiem piemērota procedūra, tāpat uz sejas esmu mēģinājusi likt dažādas eļļas, kuras ādai nepatika. Daudzi izmēģinājumi ir cietuši neveiksmi, taču es nekad nepadodos un neatgriežos pie vecajiem ieradumiem – zinu, ka atradīšu tādu variantu, kas būs kā radīts man. Man pašai šis viss ir viens liels izaicinājums, kurā metos iekšā ar lielu prieku. Izmēģināšu jebko, kas manu dzīvi potenciāli var padarīt labāku un dabīgāku.”

Foto no Alises Mičules krājuma

Alises atradumi: 

• Matu šampūns – rudzu milti un ūdens. Trīs ēdamkarotes miltu sajauc ar glāzi ūdens. Kārtīgi samaisa un izmanto kā šampūnu. Es parasti mazgāju matus divreiz pēc kārtas. Noslēgumā matus izskaloju ar ābolu etiķi, ko izmantoju kā kondicionieri. Lai to pagatavotu, 2–3 ēdamkarotes etiķa sajauc ar litru ūdens. Iegūto līdzekli atstāj matos, neskalo. Lietojot rudzu šampūnu, matus mazgāju daudz retāk, kas arī bija mans mērķis, kad meklēju alternatīvu šampūnam. Ar ābolu etiķi skaloju, jo tas padara matus vieglus, spīdīgus, tie nesaveļas.

• Dezodoranta vietā izmantoju kokosriekstu eļļu ar sodu. Iesmērēju padusēs mazliet eļļas un pa virsu nedaudz sodas.

• Dušas želejas vietā izmantoju skrubjus un sodu. Neredzu jēgu dušas želejām, man arī nepatīk to smaržas – priekšroku dodu dabīgajām smaržām.

• Krēmu vietā lietoju eļļas – jojoba eļļu sejai, kokosriekstu – visam pārējam ķermenim. Jojoba eļļa ir labākais līdzeklis sausai sejas ādai. Kopš izmantoju šādas alternatīvas, sejas ādas stāvoklis ir uzlabojies. Manuprāt, lietojot veikalos nopērkamos krēmus, mēs pie tiem ļoti pierodam, kļūstam atkarīgi un nevaram iztikt, un tas nav veselīgi. Kopš krēmu vietā lietoju eļļas, man vairs nevajag seju ieziest katru dienu – tikai tad, kad pārādās kāds sausāks plankumiņš. Iepriekš mana āda bija ļoti sausa un, neieziedusi sejas ādu ar krēmu, no mājas laukā negāju.

Reklāma
Reklāma

• No rītiem vai vakaros pēc zobu tīrīšanas 10 minūtes skaloju muti ar kokosriekstu eļļu, lai zobus padarītu baltākus. Efektu gan nevar gaidīt tūlīt pēc pāris reizēm, bet ilgākā periodā, tāpēc jābūt pacietīgam.

• Menstruālā piltuve – daudzkārt lietojama silikona piltuve, kas tiek lietota līdzīgi kā tamponi. Kad piltuve ir pilna, to parasti jūt, tad var izņemt laukā, pārbaudīt, izskalot un ievietot atpakaļ. Piltuve neizraisa alerģijas, kas bija viens no būtiskākajiem faktoriem, kad izdarīju savu izvēli par labu tai, jo personīgi man tamponi veicina alerģiju, tādēļ vasaras man bija tīrākās mocības – mēnešreižu laikā nebija vēlmes iet ārā no mājām. Tagad toties varu brīvi kustēties, peldēt, sportot un vilkt jebkādu apģērbu. Tamponi un paketes nav pārstrādājami produkti, tie rada vides piesārņojumu, bet piltuve ir dabai draudzīga. Turklāt tās lietošana atmaksāsies agrāk nekā gada laikā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.