Pie suņa pēc kažoka. Ko sev kaut ko siltu ziemai uzmeistarot no suņa vilnas? 4
Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Rudenī krīt ne tikai lapas, bet arī vasaras kažoki suņiem. Velti šķendēties par spalvām visur. Labāk vērtīgo materiālu vākt un uzmeistarot sev kaut ko siltu ziemai.
Zeķes, cimdus no šīs vilnas var iegādāties, taču pirktai mantai nevar zināt, cik daudz tur suņa, cik aitas vilnas. Varbūt par suņu zeķēm dēvētajās tā pievienota tikai smakai. Tādēļ ir vērts nelaist vējā pašu mīļdzīvnieka dāvāto materiālu.
Audzē kā aitas
“Katram sunim ir citāds kažoks, citāda vilna,” praksē pārliecinājusies Linda Antonova, kura regulāri uzmana savu 17 malamutu kažokus. Ja vēlas turēt sunīti arī siltu zeķu dēļ, tad saimniece iesaka meklēt kuplāko kažoku īpašnieku.
Savukārt, ja plānots suni nodarbināt (malamutus ar skriešanu), tad labākie ir plānākajos kažociņos tērptie. Taču vilnas no tādiem mazāk. Suņu saimnieces hobijs ir dažādi rokdarbi, un, protams, arī vērtīgā suņu vilna tiek likta lietā.
Taču zeķēm, cimdiem, muguras sildītājiem u. c. izstrādājumiem tā der lieliski.
Lielākais darinājums ir sega. Tā tamborēta no dzijas, kurā ir gan aitas, gan suņa vilna. Lai vilna nekņudina, sega iešūta blīvā kokvilnas audumā. Silda izcili.
No suņu vilnas adītas zeķes gan labāk ieteicamas valkāt kā naktszeķes, jo zābakos tās strauji sadilst.
Linda pati prot vērpt un gatavo dziju. Taču arī tie, kas to neprot, var izlietot suņa vilnu. Piemēram, izķemmēto kažociņu iešujot auduma maisiņā un lietojot kā sildošu jostu, spilventiņu u. c.
Linda lepojas ar savu atklājumu, kā tikt vaļā no lielākās suņu izstrādājumu problēmas – suņa smakas.
Pietiks ar vienu reizi. Taču ikdienas kopšanā suņu vilnas darinājumiem vislabāk derēs suņiem paredzētais šampūns.
Ved uz fabriku
Profesionāli suņu vilnu piedāvājas apstrādāt Sunākstes vilnas namā. Tur mīlulim konfiscēto kažoku izmazgās, izkārsīs. Atpakaļ to var dabūt dažādās formās. Piemēram, kā kārsumu (liek kā pildījumu spilvenos, segās). Vilnu sastrādā arī jēldzijā, kas pašam mājās jāsavērpj. Populāri ir arī adīt no jēldzijas un izstrādājumu izmazgāt veļasmašīnā, lai tas saraujas un kļūst izturīgs.
Vilnu pārstrādātāji var safilcēt arī loksnēs. No tādām var griezt jostas muguras sildīšanai, zolītes apaviem u. c.
Vilnas namā agregātus ir vērts darbināt tikai tad, ja manta ir vismaz pusotrs kilograms. Vislabākā ir vilna, kas no kažoka izķemmēta.
No sava suņa gatavot zeķes būtu prātīgi arī tādēļ, ka no sveša ķepaiņa vilnas gatavots izstrādājums var stipri mulsināt pašu mājas sargu.
Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu
Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.