Foto – Shutterstock

Valsts darba inspekcija: papildu darbus jāierobežo darba devējam 0


Valsts darba inspekcijas (VDI) Darba tiesību nodaļas Konsultatīvā centra vadītāja Zaiga Strode skaidro VDI lomu medicīnas personāla darba laika kontrolē: “Darba inspekcija, likumā noteiktās kompetences ietvaros veicot uzraudzību par darba tiesiskās regulējošo normatīvo aktu prasību ievērošanu, t.sk., ārstniecības personām, nepieciešamības gadījumā pieprasa no ārstniecības iestādes informāciju par tām ārstniecības personām, kurām noteikts pagarināts normālais darba laiks. ”

Reklāma
Reklāma
DHL lidmašīnas avārija Viļņā: traģisks negadījums vai Krievijas sabotāža? Publicēta pilotu un lidojuma kontrolieru saruna pirms traģēdijas… 168
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Mājas
Ideālais banānu uzglabāšanas veids – tie nekļūs melni nedēļām ilgi
Lasīt citas ziņas

VDI uzsver, ka darbiniekam ir tiesības strādāt vairākās darba vietās, ja to neierobežo darba līguma vai koplīguma punkti. Darba likuma 92. pantā minēts, ka darba devējs varētu ierobežot darbinieka tiesības strādāt papildus darbos, ja “tas attaisnojams ar darba devēja pamatotām un aizsargājamām interesēm, it īpaši ja šāds blakus darbs negatīvi ietekmē vai var ietekmēt darbinieka saistību pienācīgu izpildi.”

VDI rīcībā neesot informācijas par medicīnas darbinieka vienlaicīgu nodarbināšanu vairākās vietās, taču pat tad, ja, piemēram, ārsts izvēlētos strādāt divās vietās summēto darba laiku, “nav noteikts pienākums pie vairākiem darba devējiem nostrādāto laiku sasummēt kopā,” stāsta Z. Strode.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan trūkst kontroles mehānisma, kas ierobežotu ārstu pārstrādāšanos, risinājumu iespējams meklēt citā ceļā, iesaka Z. Strode: “Jautājumu par darbinieka fizisko un psihoemocionālo slodzi var skatīt Darba aizsardzības likuma ietvaros, kura 16.pants nosaka darba devēju sadarbību darba aizsardzības jautājumos gadījumā, ja vienā darba vietā nodarbināti vairāku darba devēju nodarbinātie.” Turklāt Z. Strode informē, ka darbs, kuru darbinieks veic virs pārskata periodā noteiktā normālā darba laika, uzskatāms par virsstundu darbu.

Portāls Veselam.lv turpinās rakstu sēriju par mediķu pārslodzi un nepilnīgo, netaisnīgo likumdošanu attiecībā pret mediķu darba stundām. Stāstīsim pieredzes stāstus, kāpēc mediķi izvēlas šādu darba slodzi un kā to iztur. Rakstīsim par pierādījumiem, kādas ir sekas pārslodzei. Meklēsim iespējamos risinājumus. Ja jums ir, ko teikt par šo tēmu no pieredzes, variet rakstīt Veselam.lv redaktorei: [email protected]

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.