Pie sešiem “Rimi” veikaliem uzstādīti specializētie konteineri apģērbiem un apaviem 4
Paplašinot iespējas iedzīvotājiem šķirot atkritumus, sadarbībā ar vides apsaimniekošanas uzņēmumu SIA “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļo punktu” pie sešiem “Rimi” veikaliem uzstādīti specializētie konteineri tekstila šķirošanai. Tajos iedzīvotāji aicināti ievietot un nodot pārstrādei nevajadzīgo apģērbu, apavus un citus tekstila izstrādājumus, tādējādi nodrošinot to atkārtotu izmantošanu, nevis nonākšanu kopējos atkritumos.
Četri no tekstila šķirošanas konteineriem uzstādīti pie “Rimi” veikaliem Rīgā – “Rimi Hyper Valdemāra”, K. Valdemāra ielā 112, “Rimi Hyper Spice”, Jaunmoku iela 21, “Rimi Hyper Brieža”, Pulkveža Brieža ielā 33a, “Rimi Super Saharova”, Saharova ielā 23a, viens – “Rimi Hyper Skolas”, Skolas ielā 4e, Salaspilī un viens “Rimi Hyper Mārupe”, Daugavas ielā 31, Mārupē.
2,2 metrus augstajos un 1,14 me platajos un dziļajos tekstila izstrādājumu šķirošanas konteineros iedzīvotāji aicināti ievietot un pārstrādei nodot nevajadzīgos apavus, apģērbus, aizkarus, gultas veļu un citus tekstila izstrādājumus.
Ko drīkst, un ko nedrīkst mest konteineros
Konteineros nedrīkst izmest tekstila izstrādājumus, kas izmantoti tīrīšanas darbos, bijuši saskarsmē ar ķīmiskajām vielām (piemēram, autoservisu darbos, būvniecībā) vai ir slapji. Tāpat iedzīvotāji aicināti neizmest neizmazgātu apģērbu un citus atkritumus, lai nesabojātu pārstrādei vai atkārtotai izmantošanai derīgos apģērbus.
Vairums jeb 89% iedzīvotāju labprāt nodotu nederīgo apģērbu atkārtotai izmantošanai, bet visbiežāk viņus no tā attur informācijas trūkums par nodošanas iespējām (60%) un savākšanas punktu ierobežotā pieejamība (30%), secināts “Latvijas Zaļā punkta” veiktajā aptaujā.
“Mūsu pircēju paradumi liecina, ka iespēja nodot pārstrādei ne vien papīra, plastmasas un stikla taru, bet arī izlietotās baterijas un mazo elektrotehniku lielveikalos vai blakus tiem izvietotajos šķirošanas konteineros ir ļoti parocīga un ērta. Izvietojot tekstila šķirošanas konteinerus pie Rimi veikaliem, kur diendienā tos pamana vairāki tūkstoši cilvēku, mēs palīdzam būvēt tekstila atkritumu šķirošanas infrastruktūru un nodrošināt to atkārtotu izmantošanu, nevis nonākšanu kopējos atkritumos. Vērtēsim, cik veiksmīgi pildīsies pirmie konteineri, lai izskatītu iespēju tos uzstādīt arī pie citiem Rimi veikaliem,” norāda “Rimi” Latvia sabiedrisko attiecību vadītāja Regīna Ikala.
Vairāk pērk jaunu, nekā revidē skapja saturu
“Latvijas Zaļā punkta” veiktās aptaujas dati rāda, ka Latvijas iedzīvotāji apģērbu iegādājas biežāk, nekā veic sava skapja revīziju: 63% iedzīvotāju jaunu apģērbu iegādājas vairāk nekā trīs reizes gadā, savukārt savus apģērbu krājumus regulāri pārskata tikai 30%.
“Tas rada lielus tekstilizstrādājumu uzkrājumus, kas visbiežāk nonāk kopējos atkritumos. Arī pasaules prakse rāda, ka vidēji tikai 20% no visa nopirktā un lietotā apģērba pēc tam nonāk atkārtotā izmantošanā vai pārstrādē, bet pārējais, visticamāk, nogulst poligonos vai tiek sadedzināts. Tāpēc jau tagad pilotprojekta ietvaros vērtēsim, kā varam efektīvi nošķirot apģērbus no atkritumu plūsmas un kādas ir to turpmākās izmantošanas iespējas, jo no 2025.gada visā Latvijā būs jānodrošina tekstila šķirošana,” skaidro “Latvijas Zaļā punkta” direktors Kaspars Zakulis.
Konteineru uzstādīšanu pie Rimi veikaliem Latvijas Zaļais punkts veic tekstila šķirošanas pilotprojekta ietvaros, kura laikā līdz 2020. gada februārim plānots praksē izvērtēt iespējas Latvijā attīstīt tekstila atkritumu šķirošanas infrastruktūru un izpētīt konteineru saturu un pārstrādei derīgo tekstila atkritumu apjomu.
“Rimi” sadarbībā ar “Latvijas Zaļo punktu” jau ilgstoši veic dažādus pasākumus izlietotā iepakojuma savākšanai un otrreizējai pārstrādei.
Piemēram, pie “Rimi” veikaliem iedzīvotāju ērtībai daudzviet uzstādīti papīra, plastmasas un stikla šķirošanas konteineri, savukārt veikalu iekštelpās izlietoto bateriju un nolietotās mazās elektrotehnikas specializētie konteineri.
Turklāt arī veikalos un noliktavās regulāri tiek šķirots liels daudzums kartona, papīra un polietilēna no preču iepakojumiem, un šie materiāli tiek nodoti atkārtotai pārstrādei.
Pērn uzsākta efektīvāka atkritumu šķirošana arī Rimi administrācijas telpās, atsakoties no individuālajām atkritumu urnām zem darbinieku rakstāmgaldiem un to vietā stāva koplietošanas telpās izvietojot specializētus šķirošanas konteinerus katram atkritumu veidam.