Foto: Atis Jansons

Pie sēnēm ved telefons? Digitālā navigācija palīdz nepazust mežos 0

Aiz loga beidzot tā īsteni raženi gāž. Beku meži, kuri (vismaz manis apraudzītajā Kurzemē) bija tādi pasausi un ne sevišķi devīgi, atdzersies…

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Brauksim atkal. Līdzi grozi, naži, rezerves zeķes un tupeles. Un – protams – telefons. Bez šī gudreļa navigācijas rīkiem pat šķietami ļoti labi zināmās vietās var nākties samulst. Ainavas mainās. Krustceles, kurās uz Amjūdzi jānogriežas, kādreiz bija vecā mežā. Tagad tur celmots klajums, kuram pašauju garām. Pie Vēžu ezera mistiski audzes retināšanas darbi manu mīļo ielejiņu pārvērtuši līdz nepazīšanai… Bet šī ceļa pērn nemaz nebija…

Uz kuru pusi bekas? Kur mājas? Nu, telefoniņ?

CITI ŠOBRĪD LASA

Populārākā pilsētnieku lietotā programma ir un paliek “Waze”. Sastrēgumus un radarus pētot, pierasta. Kāda šī ir mežā? Ciešama. Vairumā gadījumu pietiekama. Pēdējos gados kļuvusi detalizētāka, bagātāka ar tūrisma objektu meklēšanas iespējām. Ieraksti lodziņā, piemēram, “Bukdangas” (kempings Usmas dienvidu krastā), un “Waze” ved. Tiesa, brīžiem pa pliki baltu vietu ekrānā, jo sīkceliņu zīmējuma šai programmai joprojām nav.

Īstos Latvijas džungļos pati labākā joprojām ir “Baltic maps”. Ar vissīkāko celiņu gandrīz perfektu zīmējumu (kļūdiņas tikai vietās, kur pašā pēdējā laikā pastrādājuši “Latvijas valsts mežu” ceļinieki), ar ne tikai kempingu, bet pat pavisam nomaļu māju vietvārdiem. Trūkst tikai meža stigu un kvartālu numuru. Ja gribat tos, instalējiet “Latvijas valsts mežu” lietotni LVM GEO. Tur meži (ieskaitot piederību – lai neieklīstu privātīpašumos) iezīmēti vēl detalizētāk. Bet vietvārdu mazāk.

Vienīgais “Baltic maps” trūkums ir automātiskas meklēšanas funkcijas neesamība bezmaksas versijā. Vārdiņu “Bukdangas” vai līdzīgus te nāksies atrast pašam, ekrāna bildi pārbīdot, stiepjot plašumā un atkal samazinot. Nav jau grūti. Vien apstājies gan…

Vēl viena (pēdējos gados pavisam reti sastopama) digitalizētā klaidoņa problēma ir mobilo sakaru pārklājuma zonas zudums. Kurzemē gandrīz aizmirsts. Ja nu tomēr kartes, kuras gan “Waze”, gan “BM”, gan “LVM” lietotājiem piegādā internets, pēkšņi neielādējas, vajadzīgs glābšanas riņķis. Kāda programmiņa ar “off line” kartēm. Tādas pieejamas vairākas. Manā telefonā jau pasen instalēta “Maps.Me”. Bezmaksas.

Ar lejupielādējamu (izdari to laikus!) Latvijas karti, kuras detalizējums gan ir visai tāls gan no “BM”, gan pat “Waze” līmeņa, tomēr būs pietiekams, lai saprastu, uz kuru pusi meklējams lielceļš. Līdzīgi lejupielādējama arī “Here” lietotne un atsevišķu valstu kartes.

GPS signālu (tie joprojām vajadzīgi) zudumu esmu piedzīvojis vien divas reizes pēdējos desmit gados. Reizi tie bija pašu satelītu čakari, otru, Kolkas tuvumā, kādas svešvalsts jūras manevru rezultāts. Vēl satelītu signāli mēdz būt vāji, ja atrodies slapjā, lielā mežā. Tad izbrauc klajumiņā!

Reklāma
Reklāma

Un, ja sēnes griezīsi, neatstāj tomēr telefonu neaizslēgtā auto. Pat aizslēgtā labāk ne – ja nu atslēgas no ķešas izslīdēs? Kā palīdzību izsauksi? Kā atradīsi auto, ja pats nomaldīsies?

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.