Ekrānuzņēmums: Instagram/klubs Dacha

“Pie šādiem trokšņiem tiek liegts naktsmiers, aizmigt nav iespējams” – Andrejsalas iedzīvotāji sašutuši par trokšņiem pilsētā 17

Ilgu laiku pastāvēja Rīgas domes saistošie noteikumi, kas paredzēja atbildību par trokšņošanu pēc plkst.23.00 vakarā, taču nu šie noteikumi ir atcelti, līdz ar to pilsētā nav noteikta kārtība, kas ierobežotu trokšņošanu nakts laikā. Bet kā rīkoties iedzīvotājiem, kuri nemitīgi pakļauti troksnim? Vai pašvaldība arī šobrīd aizsargā viņu intereses?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Andrejsalas iedzīvotāji jau ilgstoši ir satraukušies par troksni. Viņi sagatavojuši arī vēstuli Rīgas pašvaldībai, paužot neapmierinātību ar regulāru trokšņošanu savā apkaimē.

Iedzīvotāju argumenti

Iestājoties siltam laikam, restorāni, bāri un citi izklaides komersanti, kas atrodas Andrejsalā, ir atsākuši rīkot brīvdabas diskotēkas, pasākumus un koncertus, kas norīt ārtelpās un uz terasēm, visu nakti līdz pat plkst. 7.00 rītā. Pasākumu un koncertu laikā trokšņošana dzirdama visā Pētersalas- Andrejsalas, Klusā centra, Ķīpsalas apkaimēs, tostarp ielās: Piena iela, Mazā Piena, Sermuliņu Katrīnas ielā, Katrīnas dambī, Pētersalas ielā, Rūpniecības iela, Eksporta ielā, Pulkveža Brieža ielā, Ausekļa ielā, Elizabetes ielā, Citadeles ielā, Ūmeo ielā un citās apkaimēs esošajās ielās – dzīvojamajās mājās.

Vēstulē iedzīvotāji raksta:

CITI ŠOBRĪD LASA
“Pasākumu un koncertu laikā Andrejsalas apkaimes iedzīvotājiem tiek liegts naktsmiers, jo pie šādiem trokšņiem ne atpūsties, ne skatīties televizoru, ne arī aizmigt vienkārši nav iespējams, pat, ja dzīvoklī tiek aizvērti logi. Dzirdama skaļa mūzika, jauniešu klaigāšana un spiegšana, sasaukšanās, dažkārt petaržu, uguņošanas un citi līdzīgi trokšņi.”

Sazinoties ar Rīgas pašvaldības policiju iedzīvotājiem izdevies noskaidrot, ka pasākumi Andrejsalā ir saskaņoti ar pašvaldību, un pašvaldības policija atteikusies tāpēc jebko šajā sakarā darīt, pamatojot savu atteikumu ar to, ka tās rīcībā nav instrumentu, lai vērstos pret pasākumu organizatoriem. Tomēr vienlaikus tika noskaidrots arī tas, ka daudzi Andrejsalas apkaimes iedzīvotāji ir izteikuši savu neapmierinātību ar nepārtraukto trokšņošanu zvanot pašvaldības policijai un iesniedzot iesniegums Tiesībsargam.

Iedzīvotāji uzskata, ka, izsniedzot atļaujas Andrejsalā esošajiem uzņēmumiem rīkot pasākumus, pašvaldība nav ņēmusi vērā un izvērtējusi vairākus būtiskus apstākļus, kāpēc šādas atļaujas nebūtu izsniedzamas.

Atbilstoši Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likuma 4.1 panta pirmās daļas 5.punktam publiskā pasākuma norises laikā jārīkojas tā, lai pasākums neradītu draudus pasākuma dalībniekiem vai citu personu drošībai vai veselībai.

Regulāri pasākumi Andrejsalā rada nopietnu kaitējumu visu tās apkaimē dzīvojošo iedzīvotāju veselībai, jo ar pašvaldības piekrišanu iedzīvotājiem vienkārši tiek liegtas tiesības uz atpūtu un naktsmieru, kas ir labas veselības saglabāšanas pamatnoteikums.

Šāda veida pasākumiem: koncertiem, nakts klubiem, skaņu ierakstu studijām, nakts uzdzīves un līdzīgām nodarbēm un pasākumiem, parasti tiek izbūvētas būves ar īpašu skaņu izolējošu materiālu, nodrošinot augstu skaņas necaurlaidību, lai netraucētu citiem cilvēkiem.
Pasākumiem, kas ir ārtelpās, ir jābūt īpaši izvēlētai norises vietai, turklāt, ievērojot pasākumu rīkošanas diennakts stundas.

Reklāma
Reklāma

Pašvaldības reakcija

Vēstule ar šiem un citiem argumentiem iesniegta Rīgas pašvaldībā, no kurienes saņemta arī izpilddirektora Jāņa Langes oficiālā atbilde.
Tajā norādīts, ka Rīgas valstspilsētas pašvaldība saistībā ar pastiprinātu trokšņošanu tostarp arī Andrejostas teritorijā ir aktualizējusi trokšņu kontroles jautājuma problemātiku un vienlaikus izvērtējusi vairākas risinājumu iespējas. Pašvaldības tiesības sabiedriskās kārtības nodrošināšanai un trokšņotāju kontrolei un iespējamai sodīšanai ir būtiski ierobežotas.

Izpilddirektors arī norāda, ka pašvaldībai nav dots praktiski piemērojams mehānisms un arī nav nodrošināts atbilstošs tiesiskais regulējums, kas ļautu pārkāpējiem piemērot sodu.

2020.gada 1.jūlijā spēku zaudēja Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss. Tā vietā, dekodifikācijas rezultātā, atbildība par sīko huligānismu (proti, par sabiedriskās kārtības traucēšanu, pārkāpjot vispārpieņemtās uzvedības normas un traucējot personas mieru, iestādes, komersanta vai citas institūcijas darbu vai apdraudot savu vai citu personu drošību) tika iekļauta Administratīvo sodu likuma par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā 11.pantā.
Sakarā ar pārmērīgu trokšņošanu Andrejostas teritorijā, 2022.gada 14.septembrī pašvaldībā tika rīkota Andrejostas uzņēmēju un tuvāko apkaimes iedzīvotāju tikšanās, nolūkā veicināt abu pušu sadarbību un rast iespējamu kompromisu. Tikšanās laikā plaši pārstāvēta bija arī Ķīpsalas apkaime.

Tāpat 2022.gada 16.septembrī Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komiteja ir nosūtījusi vēstuli atbildīgajām ministrijām ar aicinājumu atkārtoti izvērtēt trokšņu pārvaldības kārtības problēmjautājumus pēc būtības un rast tiesisku risinājumu sabiedriskās kārtības nodrošināšanai trokšņošanas aspektā, tādējādi paredzot ne tikai trokšņu kontroles pienākumu, bet arī attiecīgi radot tiesisko ietvaru normas izpildei un paredzot soda sankciju par pārkāpumu, tostarp paplašinot pašvaldības tiesības publisku pasākumu rīkošanas iesniegumu izskatīšanas procesā (kā piemēram, lemt par skaņu pastiprinošu ierīču izmantošanu, tai skaitā iespēju ierobežot pasākuma norises laiku, un neizsniegt atļauju publiska pasākuma rīkošanai, ja pasākuma organizatoram gada laikā konstatēti divi vai vairāk sabiedriskās kārtības pārkāpumi par trokšņa radīšanu).

Kas tālāk?

Pērnā gada septembrī par šo tēmu tika sagatavots arī sižets raidījumā “Vides fakti”, uz ko publiski atbildējusi arī Rīgas vecemēre Linda Ozola: “Paldies Maija Krastina par iesaisti. Ir pilnīga taisnība par ministriju futbola prasmēm un atrunām, ka visu varot risināt ar “sīkā huligānisma” kvalifikāciju trokšņošanai, bet realitātē ar to nepietiek. No Rīgas domes esam pieķērušies šim jautājumam, runājot gan ar iedzīvotājiem, uzņēmējiem un ministrijām (VARAM, TM, IeM, VM – tieši tik nozares šis jautājums skar). Neatlaidīšos, kamēr nepanāksim rezultātu.”

Arī iedzīvotāji ir gatavi neatlaidīgi turpināt iet pretī mērķim – mierīgai dzīvei savos mājokļos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.