Foto: SHUTTERSTOCK

Taisnās zarnas veselības pīlāri 0


Proktoloģe I. Melbārde-Gorkuša saka – domājot par profilaksi, pirmkārt, jārūpējas par normālu vēdera izeju, jo biežākais plīsumu un citu taisnās zarnas veselības problēmu iemesls ir aizcietējumi: “Regularitāte nav tik svarīga, jo katram cilvēkam tā var būt atšķirīga – no vairākām reizēm dienā līdz dažām reizēm nedēļā. Galvenais, lai tā nebūtu grūta, sāpīga, ar spiešanu, jo tā tiek traumēta zarnu sieniņa, provocējot plīsumu un hemoroīdu rašanos.”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Lauva – kosmētika, Mežāzis – kafijas aparāts: labākās dāvanas katrai zodiaka zīmei
Putins nostiprina “jauno pasaules kārtību” un paraksta 19 dokumentus, kas palīdz Krievijas sankciju apiešanas shēmā
Kokteilis
Astroloģe brīdina par četriem decembra datumiem, kuros gaidāmi negaidīti pavērsieni 11
Lasīt citas ziņas

Aktīvai zarnu darbībai un to iztukšošanai par labu nāk šķiedrvielām bagāts uzturs, pietiekama šķidruma lietošana un kustības, kas noder arī hemoroidālās slimības profilaksei. Ārste teic, ka, ilgstoši sēžot, tiek nospiesti vēdera lejasdaļas asinsvadi, asinis necirkulē, sastājas un rada spiedienu uz asinsvadu sieniņām, tās izplešot. Līdzīgs mehānisms darbojas arī grūtniecības laikā, tādēļ tālbraucēji šoferi līdzīgi kā sievietes gaidībās tik bieži cieš no hemoroīdiem.

Diemžēl ārste novērojusi, ka arī aktīvs dzīvesveids un pievēršanās veģetārismam bieži vien nepasargā no hemoroīdu veidošanās. Dažreiz cilvēks jau piedzimst ar noslieci uz vēnu paplašināšanos, saistaudu vājumu, pret kuru visi profilakses pasākumi ir bezspēcīgi.

Zarnu vēža pazīmes

CITI ŠOBRĪD LASA

“Veselības centra 4” Baltijas Vēnu klīnikas proktologs Andris Gardovskis: “Resnās un taisnās zarnas audzēji ir visai izplatīti. Katru gadu Latvijā ar tiem saslimst vairāk nekā 1000 cilvēku. Divi galvenie riska faktori ir vecums pēc 50 gadiem un ģenētiskā pārmantotība, taču iespēju saslimt palielina arī smēķēšana un ceptu, treknu pārtikas produktu ēšana.

Lai šos audzējus veiksmīgi ārstētu, tos vajag diagnosticēt pirmajā vai otrajā stadijā.

Galvenie taisnās zarnas audzēja simptomi ir diskomforts taisnās zarnas apvidū, asiņošana, var būt sāpes un neregulāra vēdera izeja, caurejas var mīties ar aizcietējumiem. Ja runājam par resnās zarnas audzēju, pacientiem novēro arī nespēku un vājumu, jo pakāpeniski tiek zaudētas asinis. Ir arī strauja krišanās svarā.

Diemžēl cilvēki bieži vien nodarbojas ar pašārstēšanos, paši nosaka sev diagnozi. Iedomājas, ka viņam ir hemoroīdi, kurus var ārstēt ar svecītēm un smērītēm, bet patiesībā tas ir resnās zarnas audzējs. Atliekot pareizu ārstēšanu, diemžēl vilciens ir jau aizgājis. Ja ir kādas sūdzības, aizdomas par šāda veida saslimšanu, vienīgais risinājums – vērsties pie proktologa.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.